Prezydent Bronisław Komorowski podpisał postanowienie o zwołaniu pierwszego posiedzenia Sejmu na 8 listopada, na godz. 11, a Senatu tego samego dnia, na godz. 17.
Na pierwszym posiedzeniu Sejmu i Senatu nowi parlamentarzyści złożą ślubowanie. Izby wybiorą też swoich marszałków i wicemarszałków. Premier Donald Tusk poda formalnie swój rząd do dymisji.
Pierwsze posiedzenie Senatu otworzy prezydent, który - zgodnie z regulaminem Izby - powoła na przewodniczącego posiedzenia najstarszego wiekiem senatora. Prezydent już zapowiedział, że będzie to senator Kazimierz Kutz. Także pierwsze posiedzenie Sejmu otworzy marszałek senior. Komorowski poinformował, że do 8 listopada ogłosi, kto nim będzie. W ramach inauguracyjnego posiedzenia Sejmu Komorowski wygłosi przemówienie, w którym ma powiedzieć m.in. o najważniejszych zadaniach dla rządu.
PO potwierdzi koalicję
8 listopada zbierze się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Spotkanie najważniejszych polityków odbędzie się w Warszawie tego samego dnia, kiedy pierwsze posiedzenie nowej kadencji Sejmu. Tematem Rady ma być potwierdzenie koalicji z Polskim Stronnictwem Ludowym oraz podział obowiązków w Sejmie oraz rządzie.
Niewykluczone też, że będzie to pierwsze spotkanie Donalda Tuska z Grzegorzem Schetyną.
Do tej pory PO planowała, że posiedzenie Rady Krajowej odbędzie się 24 października. Sekretarz Generalny PO Andrzej Wyrobiec tłumaczył, że do zmiany terminu doszło z przyczyn "organizacyjnych i statutowych". - Chcemy zaczekać na zaprzysiężenie nowych posłów i senatorów, bo oni z mocy statutu wejdą w skład Rady Krajowej, z kolei w Radzie przestaną zasiadać ci parlamentarzyści poprzedniej kadencji, których mandaty wygasną - zaznaczył sekretarz generalny Platformy.
Źródło: TVN24, PAP