13 sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia, złożyło wnioski o dalsze orzekanie. Decyzja o pozostawieniu ich w składach orzekających należy do prezydenta Andrzeja Dudy. Łącznie nowy wiek emerytalny osiągnęło 27 sędziów spośród 76, którzy obecnie orzekają w SN.
Zgodnie z nową ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w trzy miesiące od tego terminu w stan spoczynku przechodzą z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia.
Mogą oni dalej pełnić swoją funkcję, jeśli - w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy, czyli do 2 maja - złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN.
Doszło jeszcze jedno oświadczenie
- Na początku maja doszło jeszcze jedno oświadczenie. 2 maja oświadczenie złożył sędzia Marian Kocon z Izby Cywilnej, który ma 68 lat. W sumie jest więc 13 takich oświadczeń - poinformował Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.
Jak dodał, jest to już najpewniej ostateczna liczba takich oświadczeń, choć nie można zupełnie wykluczyć, że jakieś zostanie jeszcze przesłane drogą pocztową. Jeszcze pod koniec kwietnia Michałowski informował, że oświadczenia dotyczące woli pozostania na stanowisku złożyli sędziowie: Rafał Malarski (67 lat z Izba Karnej), Zbigniew Myszka, (65 lat z Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych), Bogumiła Ustjanicz, (67 lat z Izby Cywilnej), Anna Kozłowska (66 lat z Izby Cywilnej), Anna Owczarek (66 lat z Izby Cywilnej), Maria Szulc (65 lat z Izby Cywilnej), Wojciech Katner (68 lat z Izby Cywilnej). Gotowość do pozostania na stanowisku sędziego SN wyrazili też: Beata Gudowska (68 lat z Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych), Józef Iwulski (66 lat z Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych), Jerzy Kuźniar (67 lat z Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych), Stanisław Zabłocki (67 lat z Izby Karna) i Jacek Gudowski (68 lat z Izby Cywilnej).
Sędzia Zabłocki powołuje się na konstytucję
Zespół prasowy Sądu Najwyższego zastrzegał jednak wówczas, że złożone oświadczenia mają różną treść. Na przykład sędzia Zabłocki - jak sam ujawnił wtedy na jednym z portali społecznościowych - napisał w swym krótkim oświadczeniu, że jest gotowy "zajmować stanowisko sędziego SN do ukończenia 70. roku życia, zgodnie z zasadą nieusuwalności sędziów, przewidzianą w art. 180 ust. 1 Konstytucji RP".
CZYTAJ WIĘCEJ O OŚWIADCZENIU SĘDZIEGO ZABŁOCKIEGO Z kolei, zgodnie z innym z zapisów nowej ustawy o SN w pół roku od wejścia nowej ustawy w życie każdy sędzia SN może sam przejść w stan spoczynku, składając za pośrednictwem I prezesa Sądu Najwyższego oświadczenie Prezydentowi RP. Z informacji zespołu prasowego Sądu Najwyższego z końca kwietnia wynikało, że trzech sędziów ma przejść wcześniej w stan spoczynku. Są to sędziowie: Bogusław Cudowski, który przejdzie w stan spoczynku 5 czerwca i ma 62 lata (Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych); Roman Sądej, który przejdzie w stan spoczynku 11 czerwca, ma 59 lat (Izba Karna) oraz Dorota Rysińska, która przejdzie w stan spoczynku 3 lipca, ma 62 lata (Izba Karna).
Autor: PTD//kg / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24