Za rządów PiS Polska jest podzielona i niesprawiedliwa, trzeba zacząć być razem, trzeba ją skleić, odnaleźć to, co wspólne - powiedział podczas konwencji regionalnej w Płocku lider Koalicji Europejskiej Grzegorz Schetyna.
Schetyna przemawiał w Teatrze Dramatycznym w Płocku (województwo mazowieckie), gdzie w sobotę zorganizowano konwencję regionalną Koalicji Europejskiej.
- Będę chciał powiedzieć kilka słów o równości - zaczął swoje wystąpienie.
Schetyna: trzeba Polskę skleić i odnaleźć to, co jest wspólne
- Wszyscy widzimy, że Polska jest pęknięta, rządzący robią wszystko, by podzielić Polskę na wieś i miasto, na religijnych i niereligijnych, na wykształconych i niewykształconych, w końcu na zwolenników PiS i zwolenników Koalicji Europejskiej - powiedział szef Platformy Obywatelskiej.
Jak przekonywał, ludzie wskazują, że za rządów PiS Polska jest "podzielona, niesprawiedliwa i smutna". - To trzeba zmienić. Musimy pożegnać ten rząd, zacząć być razem i w końcu zacząć się do siebie uśmiechać. Tworząc Koalicję Europejską pokazaliśmy, że jest to możliwe" - oświadczył szef Platformy. - Musimy zrobić kolejny krok, trzeba Polskę skleić, odnaleźć to, co wspólne, a wtedy jako naród będziemy wielką siłą - powiedział Schetyna. Według niego Polacy, żeby być wolni, musza być równi. "Nie akceptujemy wywyższania się, nie akceptujemy przywilejów władzy, nie zaakceptujemy nad sobą żadnego władcy, pana, a tym bardziej króla z dworem, który chce decydować, kto do wspólnoty narodowej może należeć, a kto nie" - mówił lider PO.
Schetyna zapowiedział trzy programy
Lider PO podkreślił, że Koalicja Europejska chce równego traktowania, równości wobec prawa, równego dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej. - Europa może nam w tym pomóc, bo z jednej strony pilnuje praworządności, a z drugiej strony daje pieniądze na rozwiązywanie naszych problemów tu, na miejscu. Trzeba tylko umieć je wziąć, a my umiemy - oświadczył Schetyna.
- Za dodatkowe 100 miliardów złotych, które uzyskamy w nowym budżecie Unii Europejskiej na następne siedem lat, ruszymy z trzema programami: europejska ochrona zdrowia, europejskie płace i coś, co dla równości w Polsce ma znaczenie podstawowe: narodowy program rozwoju wsi - zapowiedział. Dodał, że w "przyszłym budżecie unijnym wynegocjowanym przez PiS ma być o 15 miliardów złotych mniej na polską wieś. Takie są smutne fakty. To jest odpowiedzialność i nieudolność rządu PiS". Jak wskazał, europosłowie PiS głosowali przeciwko rezolucji przygotowanej przez europosłów PO i PSL, która - przekazał - gwarantowała pieniądze dla polskiej wsi. - Dlaczego tak zrobili? Trudno zgadnąć. Chyba tylko dlatego, że przygotowała tę rezolucję delegacja PO i PSL - zauważył Schetyna. - Politycy PiS, musicie się opamiętać - powiedział. Schetyna podkreślił, że mieszkańcy wsi muszą być tak samo traktowani, jak mieszkańcy miast. - Nie może być tak, że rzeczy dostępne w miastach są tylko marzeniem na wsi. Każdy Polak - niezależnie gdzie mieszka - musi mieć dostęp do lekarza, do przedszkola dla swoich dzieci, czy po prostu do sprawiedliwego startu - oświadczył szef PO.
"Przed ręką sprawiedliwości żaden pedofil nie schowa się ani w kurii, ani w żadnej partii, ani w Sejmie"
Schetyna mówił też o bezpieczeństwie dzieci. - Bezpieczeństwo jest dla wszystkich bez wyjątku. Tak, dzieci nie głosują, są słabe, bezbronne i zdane na pomoc dorosłych. Ale absolutnie chcę to wyraźnie dzisiaj powiedzieć: hańbą dla każdego państwa i polityka jest przymykanie oka na ich krzywdę. Jeżeli dziś władza kalkuluje, że oprawca, pedofil, jest wpływowy, może pomoc w wyborach i dlatego trzeba go zostawić w spokoju, to okrywa hańbą nie tylko siebie i urząd, który sprawuje, ale też tych, którzy na nich głosują - podkreślił lider PO. - Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć: tu nie może być żadnej kalkulacji. Jeżeli ktoś krzywdzi dzieci, to ma iść do więzienia. Koniec i kropka. Chcę powiedzieć bardzo jasno: walka z pedofilią to nie jest walka z Kościołem, ale w obronie dzieci nie cofniemy się przed nikim. Przed ręką sprawiedliwości żaden pedofil nie schowa się ani w kurii, ani w żadnej partii, ani w Sejmie - nigdzie - podkreślił Schetyna.
"Jednym z najważniejszych zadań jest wyrównanie życia na wsi i w mieście"
Schetyna mówił też o postulacie Koalicji dotyczącym ochrony zdrowia. - Europejska ochrona zdrowia obejmie wszystkich bez wyjątków. Mieszkańców wszystkich regionów - wsi, miast i miasteczek, biednych i bogatych, skorzysta z niej wierzący i niewierzący, rolnik i bezrobotny, córka dyrektora banku i syn kasjerki. Każdy. Wierzę, że tak może się stać. Bo opieka zdrowotna jest czymś, co się każdemu w równym stopniu od państwa należy. A my, jako Koalicja Europejska, mamy program i wiemy, skąd wziąć pieniądze i wiemy, jak to zrobić - przekonywał Schetyna.
Podkreślił, że jest wiele przykładów na narastające nierówności w Polsce: "między wsią a miastem, między zamożnymi a tymi, którym brakuje pieniędzy, są też nierówności między regionami".
- Państwo musi te nierówności niwelować. Jednym z najważniejszych zadań jest wyrównanie życia na wsi i w mieście. A zadanie najpilniejsze to ochrona zdrowia - bo tu chodzi o życie - mówił Schetyna.
Zwracając się do zwolenników Prawa i Sprawiedliwości powiedział: - Wiem, że macie swoje poglądy. Sympatie i antypatie. Wiem, że do wszystkiego was nie przekonamy. Ale ochrona zdrowia na europejskim poziomie będzie też dla was.
"Twój lekarz", "Lepsza opieka" i "Sprawiedliwy start"
Schetyna zapowiedział wprowadzenie programu "Twój lekarz", zakładającego poprawę dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej dla mieszkańców obszarów wiejskich. - Zwiększymy liczbę zespołów ratownictwa medycznego. Uruchomimy programy profilaktyczne w powiatach, których zadaniem będzie prewencja onkologiczna, kardiologiczna i neurologiczna. Nie ma naszej zgody na to, by mieszkańcy terenów wiejskich byli bardziej narażeni na przedwczesną śmierć z powodu chorób serca czy udaru - zadeklarował polityk. Schetyna zadeklarował, że Koalicja chce także zrealizować program "Lepsza opieka", który ma w szczególności objąć opieką kobiety i dzieci z obszarów z gorszym dostępem do świadczeń zdrowotnych. "Będziemy kierować dodatkowe środki na leczenie, profilaktykę i podnoszenie standardów opieki medycznej tam, gdzie dzisiaj ten dostęp jest ograniczony" - zapowiedział lider Platformy. Jak ocenił, kobiety, które są pozbawione dostępu do lekarza ginekologa, są tak naprawdę pozbawione swoich podstawowych praw. Schetyna postulował ponadto program "Sprawiedliwy start". - Ułatwimy życie na wsi rodzinom z dziećmi tak, aby nie musiały decydować się na przeprowadzkę w poszukiwaniu lepszej edukacji i przyszłości dla najmłodszych. Dofinansujemy edukację w małych miastach, aby wyrównać szanse na start - oświadczył.
Dziewięć punktów planu naprawy służby zdrowia
Lider PO przedstawił plan naprawy służby zdrowia, który sformułował w dziewięciu punktach. - Po pierwsze termin oczekiwania do specjalisty nie może być dłuższy niż 21 dni - mówił. Dodał, że "dotyczy to wszystkich" bez względu na to, czy ktoś mieszka w Warszawie czy w małej miejscowości.
- Po drugie, oczekiwanie na SOR nie może trwać dłużej niż 60 minut. Po godzinie każdy pacjent musi być już po badaniach - ocenił lider PO. Trzecim punktem planu jest Europejski Program Walki z Rakiem, który przewiduje, że "w ciągu 7 lat wyleczalność raka w Polsce osiągnie poziom najbardziej zaawansowanych krajów Europy Zachodniej".
- Każdemu, kto przekroczy 50 lat, będzie przysługiwał pełen bilans zdrowotny - zapowiedział czwarty punkt planu Schetyna. Wyjaśnił, że "będzie on obejmował wszystkie badania". Piąty punkt planu zakłada "pełną opiekę nad kobietą i dzieckiem". - Czyli pełna dostępność badań prenatalnych, opieka okołoporodowa na najwyższym europejskim poziomie, w tym bezwarunkowa możliwość znieczulenia - wyjaśnił Schetyna. Szósty punkt planu nazwany został Norweski Plan Szczepień. - Powszechny, pełny, z najlepszymi szczepionkami na świecie dla dzieci ze wsi i z miasta, dla bogatych i biednych bez różnicy" - mówił Schetyna.
Siódmy punkt planu naprawy służby zdrowia dotyczy ludzi niepełnosprawnych. - Nie możemy dopuścić, żeby miejsce zamieszkania i status materialny dzielił ich na lepszych i gorszych. To nie może decydować o tym, z czego mogą korzystać i jak wygląda ich rehabilitacja - zapowiedział. - Po ósme, centra profilaktyczne w każdym województwie - tak, żeby były blisko ludzi - mówił Schetyna.
Jako dziewiąty punkt zapowiedział kompleksowy program walki ze smogiem. - Cała Polska musi się stać krainą czystego powietrza - podkreślił lider PO.
Autor: ads/tr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24