Prezydent Andrzej Duda skierował do konsultacji projekt zmian w regulaminie Sądu Najwyższego - poinformowało portal radia RMF FM. Zgodnie z propozycją prezydenta liczba sędziów SN ma wzrosnąć ze 120 do 125. To z kolei - jak wskazuje portal - miałoby zwiększyć stosunek "nowych" sędziów powołanych przez upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa, do "starych", zarekomendowanych przez Radę przed reformą.
Propozycja zmian w nadawanym przez prezydenta regulaminie Sądu Najwyższego zwiększa ogólną liczbę stanowisk ze 120 do 125. Oficjalnym uzasadnieniem zwiększenia liczby sędziów w Sądzie Najwyższym jest usprawnienie postępowań w związku ze znacznym obciążeniem sprawami.
RMF zwraca uwagę, że chodzi o zwiększenie liczby powołanych do Sądu Najwyższego nowych sędziów w proporcji do już tam orzekających i sugeruje, że "w grę wchodzą też inne motywy".
Zmiany "ze względu na zaległości"
Obecnie w Sądzie Najwyższym jest 12 wakatów. Za kilka dni będzie 13, bo sędzia Wojciech Sych zostanie powołany do Trybunału Konstytucyjnego.
Jak wskazuje portal radia, prezydent mógłby już ogłosić obwieszczenie o wszczęciu procedury powołania na te stanowiska, którą prowadzi KRS, ale tym razem "ze względu na zaległości", Andrzej Duda najpierw chce zmienić liczebność sędziów SN.
"Zaległości", o których pisze portal to pięcioro sędziów, którzy przeszli procedurę, zdobyli rekomendację KRS i czekają na zaprzysiężenie prezydenta. RMF wskazuje jednak, że sędziowie ci zdobyli rekomendację KRS w 2017 roku, a wtedy Rada orzekała jeszcze w poprzednim składzie, przed reformą.
Więcej wakatów, więcej miejsc dla sędziów rekomendowanych przez nową KRS
Zwiększając liczebność Sądu Najwyższego, prezydent mógłby utworzyć miejsce dla "zaległych" sędziów, nie uszczuplając przy tym liczby wakatów, które obsadzone zostałyby przez sędziów rekomendowanych przez nową, wybraną przez polityków KRS.
Portal zaznacza, że proporcja sędziów "nowych" do "starych" będzie miała znaczenie dla wyboru kandydatów na I Prezesa SN. Kadencja profesor Małgorzaty Gersdorf upływa z końcem kwietnia przyszłego roku.
Prezydent zmianę liczby sędziów musi skonsultować z Kolegium Sędziów SN. Organ zajmie się tą sprawą 21 maja, co oznacza, że zmiany wejdą w życie najszybciej pod koniec tego miesiąca.
Wtedy prezydent będzie mógł ogłosić kolejny nabór do Sądu Najwyższego.
Autor: ads/adso / Źródło: rmf24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24