Są zarzuty dla Krauzego, szuka go prokurator

Aktualizacja:
Przed domem biznesmena stały samochody ABW
Przed domem biznesmena stały samochody ABW
TVN24
TVN24Przed domem biznesmena stały samochody ABW

Prokuratura chce zatrzymania Ryszarda Krauzego, by postawić mu zarzut - powiedział prokurator krajowy Dariusz Barski. Biznesmen przebywa jednak obecnie za granicą; według RMF jest w Kazachstanie.

Barski nie chciał ujawnić treści zarzutu poza tym, że wiąże się ze sprawą przecieku z akcji CBA. "W sensie prawnym pan Krauze jest już podejrzanym" - dodał.

Czynności związane z zatrzymaniem Krauzego prokuratura zleciła Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Barski pPotwierdził też, że to ABW dokonuje przeszukań w mieszkaniu biznesmena w Trójmieście.

Barski nie chciał te powiedzieć, kiedy zostanie przedstawione uzasadnienie innych dzisiejszych zatrzymań - Kaczmarka, Kornatowskiego i Netzla. - Konferencja prasowa, na której prokuratura wyjaśni swe działania odbędzie się dopiero po wykonaniu czynności procesowych. Trudno powiedzieć ile to potrwa - powiedział Dariusz Barski.

Prokurator krajowy Dariusz Barski nie wie jeszcze, kiedy zostaną uzasadnione poranne zatrzymania
Prokurator krajowy Dariusz Barski nie wie jeszcze, kiedy zostaną uzasadnione poranne zatrzymaniaTVN24

Gdzie jest Krauze?

Marek Zieleniewski, rzecznik jednej z firm Krauzego (Prokomu), długo nie chciał ujawnić żadnych informacji na temat miejsca pobytu prezesa. Na pytania gdzie jest odpowiadał - nie wiem, to nie ma znaczenia. W rozmowie z TVN24 potwierdził jednak, że Ryszard Krauze w tym momencie rzeczywiście, jak donosiły media, jest za granicą. Jak podało RMF FM - w Kazachstanie. Krauze jest właścicielem firmy, która ma tam inwestycje naftowe. Zieleniewski zaznaczył też, że Ryszard Krauze jest niewinny, ma czyste sumienie i stawi się na wezwanie. 1 września jedzie jednak na urlop, więc nie wiadomo kiedy wróci do Polski.

Jak informuje reporter TVN24 przed domem Krauzego w Gdyni stały od rana samochody na warszawskich numerach rejestracyjnych, które najprawdopodobniej należały do ABW, która przeszukiwała budynek. Ok. godz 15 odjechały.

Krauze miał, wedle niektórych mediów, uczestniczyć w spotkaniu z Kaczmarkiem i posłem Samoobrony - Woszczerowiczem, w hotelu Marriott, gdzie mogło dojść do ujawnienia planów operacji CBA w ministerstwie rolnictwa. Wedle tej wersji to właśnie Woszczerowicz miał ostrzec Andrzeja Leppera o planowanej akcji w ministerstwie.

Nie przedstawiono jednak żadnych dowodów, a wszyscy trzej rzekomo zamieszani w zdradzenie tajemnicy operacji zaprzeczali, że w ogóle doszło do takiego spotkania.

Rano zatrzymani przez ABW zostali: były minister spraw wewnętrznych Janusz Kaczmarek, były komendant policji Konrad Kornatowski i szef PZU Jaromir Netzel. Zatrzymanie ma związek z przeciekiem w sprawie akcji CBA w resorcie rolnictwa. ABW poszukuje byłego szefa Centralnego Biura Śledczego Jarosława Marca. Rzecznik Krauzego stwierdzaa, że 5 lipca nie było spotkania Krauze-Kaczmarek-Woszczerowicz, podczas którego miało dojść do przecieku w sprawie planowanej akcji CBA w związku z tzw. aferą gruntową w ministerstwie rolnictwa.

Kim jest Krazue? Ryszard Krauze to jeden z najbogatszych Polaków, właściciel informatycznej firmy Prokom Software, o majątku szacowanym przez miesięcznik "Forbes" na 2,5 mld złotych. Jest też jedynym Polakiem, który posiada złoża ropy. Jego złoża w Kazachstanie szacowane są na 2 mld baryłek, co odpowiada 13-letniemu zapotrzebowaniu Polski.

Krauze należy do grona najbogatszych Polaków - w 2006 r. tygodnik "Wprost" umieścił go na 10. miejscu na liście 100 najbogatszych Polaków i 67. wśród 100 najbogatszych Europy Środkowo-Wschodniej.

mkg, tan

Źródło: tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości