Sąd Najwyższy jest gotowy, żeby powołani sędziowie rozpoczęli pracę. Mamy rozwiązania tymczasowe - powiedział w czwartek rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Skomentował w ten sposób powołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę 10 sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
- Legalnie wybrany prezydent Rzeczypospolitej powołał te osoby i trudno będzie powiedzieć, że nie można ich uznać - powiedział sędzia Michał Laskowski.
- Będziemy musieli rozstrzygać kwestie procesowe. Wszyscy się spodziewamy, że w toku już konkretnych postępowań strony będą zgłaszały różnego rodzaju zastrzeżenia wobec tych osób. Być może za chwilę dojdzie do wniosków o wyłączenie wszystkich sędziów Izby Dyscyplinarnej ze strony jakiegoś uczestnika postępowania dyscyplinarnego. Nie wiem. Wtedy będziemy musieli ustosunkować się do tego w sposób procesowy - tłumaczył.
- Natomiast trudno nam będzie powiedzieć, że my nie uznajemy tych sędziów czy sędziego, który otrzyma ewentualnie od prezydenta misję kierowania Sądem Najwyższym. Będziemy musieli się temu podporządkować - dodał.
Pytany, czy Sąd Najwyższy jest gotowy logistycznie, żeby 10 sędziów powołanych przez prezydenta rozpoczęło pracę, odpowiedział: - Mamy rozwiązania tymczasowe, chociaż wiemy, że te tymczasowe rozwiązania bywają bardzo trwałe.
- Na razie są miejsca tymczasowe dla tych sędziów - dodał. Zaznaczył, że zgodnie z przepisami tylko prezes Izby Dyscyplinarnej może zawierać umowy i starać się o pomieszczenia dla sędziów.
Rzecznik przekazał, że jedna z powołanych przez prezydenta osób, najstarszy stażem sędzia Jan Majchrowski, rozpocznie prace związane z kierowaniem Izbą Dyscyplinarną do czasu wyboru prezesa tej izby.
Powołani sędziowie
Wśród nowych sędziów Sądu Najwyższego pięcioro - Małgorzata Bednarek, Adam Roch, Ryszard Witkowski, Jacek Wygoda i Paweł Zubert - to prokuratorzy prokuratury krajowej i regionalnej. Do tej pory podlegli prokuratorowi generalnemu Zbigniewowi Ziobrze. Dwóch to sędziowie: Piotr Niedzielak, prezes Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, który pracował na delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości i mianowany przez ministra Zbigniewa Ziobrę w grudniu 2017 r. prezesem apelacji wrocławskiej Konrad Wytrykowski. Adam Tomczyński i Tomasz Przesławski to z kolei radcowie prawni, Jan Majchrowski jest natomiast profesorem UW, który doradzał marszałkowi Sejmu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.
Wciąż brakuje sześciu sędziów W izbie finalnie powinno zasiadać 16 sędziów. Krajowa Rada Sądownictwa wyłoniła dwunastu, ale jedna osoba zrezygnowała, druga nie została powołana. 6 września swoją kandydaturę do Izby Dyscyplinarnej wycofała Małgorzata Ułaszonek-Kubacka. Jej rekomendacja wzbudziła kontrowersje, ponieważ okazało się, że sędzia sama jest skazana wyrokiem dyscyplinarnym. Do Izby Dyscyplinarnej nie został powołany prokurator Jarosław Duś, który także ma sprawę dyscyplinarną oraz któremu - jak twierdzili prawnicy cytowani przez "Gazetę Wyborczą" - brakuje kilku miesięcy do wymaganego przy zasiadaniu w Izbie Dyscyplinarnej SN 10-letniego stażu pracy.
Wakaty w Sądzie Najwyższym
Pod koniec czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN - do obsadzenia są łącznie 44 stanowiska sędziowskie. Oprócz 12 osób do Izby Dyscyplinarnej Rada wyłoniła: 20 kandydatów na stanowiska sędziowskie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, 7 kandydatów na wakaty w Izbie Cywilnej i jedną kandydaturę na wakat w Izbie Karnej. W końcu sierpnia w Monitorze Polskim opublikowano drugie obwieszczenie prezydenta - o ogłoszeniu naboru na 11 kolejnych wolnych stanowisk sędziowskich w SN - w Izbie Cywilnej SN do obsadzenia są cztery stanowiska, w Izbie Karnej trzy, a w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych kolejne cztery. Ostateczna lista z rekomendacjami KRS na sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego została wysłana do prezydenta Dudy w poniedziałek.
Autor: js//kg / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24