Do publikacji decyzji Trybunału Konstytucyjnego potrzebne jest przede wszystkim uzasadnienie do wyroku - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" Piotr Mueller. Rzecznik rządu był pytany, dlaczego orzeczenie w sprawie aborcji wciąż nie zostało opublikowane, mimo że według Rządowego Centrum Legislacji powinno się to stać najpóźniej 2 listopada.
Od ponad dwóch tygodni trwają w Polsce protesty po tym, jak 22 października Trybunał Konstytucyjny, na czele którego stoi Julia Przyłębska, zadecydował, że prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Zgodnie z wykazem na stronie Rządowego Centrum Legislacji orzeczenie w sprawie aborcji miało się pojawić w Dzienniku Ustaw najpóźniej 2 listopada.
Mueller: do publikacji decyzji TK potrzebne jest jej uzasadnienie
Rzecznik rządu Piotr Mueller pytany w "Rozmowie Piaseckiego", czy premier Mateusz Morawiecki zamierza wyznaczyć termin publikacji decyzji Trybunału, odpowiedział, że "do tego potrzebne jest przede wszystkim uzasadnienie do wyroku". - Ono ułatwiłoby ustawodawcy, Sejmowi i Senatowi, dokonanie ewentualnych zmian w ustawie, bo wytyczne wynikają często z uzasadnienia, a nie tylko treści wyroku - powiedział. Dodał, że "jest jeszcze chyba kilkanaście dni, aż będzie treść uzasadnienia".
Dopytywany, na jakiej podstawie w Rządowym Centrum Legislacji wyznaczono termin publikacji na 2 listopada, Mueller odpowiedział: - Pan mówi, co było w systemie informatycznym RCL-u? To jest automat, który wskazuje na to, gdy się wrzuca do systemu wniosek o publikację - powiedział.
- Wyroki Trybunału Konstytucyjnego są powszechnie obowiązujące i należy je opublikować niezwłocznie, natomiast jeżeli ustawodawca ma podjąć właściwe działania legislacyjne, mające na celu uregulowanie stanu prawnego po takim wyroku, to musi znać też uzasadnienie tego wyroku - tłumaczył.
Mueller powiedział w TVN24, że "nie spodziewa się, aby Trybunał nie przedstawił tego uzasadnienia". - Jestem przekonany, że lada moment to będzie powiedział rzecznik rządu, który zaprzeczył, by publikacja takiego uzasadnienia mogła trwać miesiącami lub latami.
Rozwiązaniem mającym wyjść naprzeciw protestującym przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego ma być propozycja Andrzeja Dudy. Prezydent skierował pod koniec października do Sejmu projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Zgodnie z nim wprowadzona ma zostać przesłanka umożliwiająca przerwanie ciąży w przypadku wad letalnych płodu.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Adrian Grycuk CC BY-SA Wikipedia