Projekt prezydenta w sprawie zmiany ustawy aborcyjnej wpłynął do Sejmu

Autor:
js,
akw/adso
Źródło:
tvn24.pl
Prezydent informuje o złożeniu do Sejmu projektu zmiany ustawy aborcyjnej
Prezydent informuje o złożeniu do Sejmu projektu zmiany ustawy aborcyjnej TVN24
wideo 2/22
TVN24Prezydent informuje o złożeniu do Sejmu projektu zmiany ustawy aborcyjnej

Prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy dotyczącej aborcji został umieszczony na stronie Sejmu. Andrzej Duda przekazał w piątek, że zdecydował się na jego złożenie po rozmowach z "wieloma kobietami" oraz "licznymi ekspertami". Według niego, zmiany w projekcie zagwarantują, że w prawie nadal będą występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży.

Trybunał Konstytucyjny kierowany przez Julię Przyłębską orzekł w zeszłym tygodniu, że prawo do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Od tego czasu w całej Polsce trwają protesty.

Prezydent Andrzej Duda w wydanym w piątek oświadczeniu napisał, że wyrok "wywołał olbrzymie społeczne emocje". Przyznał, że "osobiście podziela pogląd, że tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z konstytucją", o czym wielokrotnie mówił publicznie.

"Prawo do życia jest wartością, którą należy bezwzględnie chronić i nie można jej w żaden sposób różnicować – na dzieci pełno- i niepełnosprawne, np. dzieci z zespołem Downa. Wynika to wprost z Konstytucji – art. 38. Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia" - stwierdził prezydent.

CZYTAJ: ÓSMY DZIEŃ OGÓLNOPOLSKICH PROTESTÓW PO ORZECZENIU TK >>>

Jednocześnie dodał, że "wyrok Trybunału Konstytucyjnego doprowadził jednak również do sytuacji, w której niemożliwa stała się aborcja w sytuacji wystąpienia tzw. wad letalnych płodu, w której wiadomo, że dziecko i tak nie będzie w stanie żyć po porodzie".

"To sytuacja niezwykle delikatna i bolesna dla każdej matki, dla każdego rodzica. W przypadku wad letalnych śmierć dziecka jest nieuchronna. Ochrona jego życia pozostaje zatem poza mocą ludzką" - napisał Andrzej Duda. Dodał że "rozumie kobiety i ich obawy wynikające z tej sytuacji". Przekazał, że "w ostatnich dniach z wieloma z nich na ten temat rozmawiał, a także (rozmawiał - red.) z licznymi ekspertami, lekarzami i prawnikami".

Prezydencki projekt ustawy w sprawie aborcji - w Sejmie

Prezydent poinformował, że po przeprowadzeniu konsultacji "zdecydował się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży".

"Uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne" - przekazał.

Przed godziną 15 liczący sześć stron projekt trafił na sejmową stronę. Zmiany zawarte są na jednej stronie, pozostałą część projektu stanowi jego uzasadnienie.

>> Pełna treść projektu prezydenta

Prezydent w projekcie zaproponował dodanie punktu do art. 4a. 1. ustawy z 1993 roku, który mówi, że przerywanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza, w przypadku gdy:

1) ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, 2) badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, 3) zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Proponowany przez Andrzeja Dudę punkt 2a) brzmi:

badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne

Protest w Czarnej Białostockiej. W marszu wzięło udział około 200 osób.
Protest w Czarnej Białostockiej. W marszu wzięło udział około 200 osób.TVN24

"Oddaje to istotę tzw. kompromisu aborcyjnego"

Andrzej Duda tłumaczył też w piątkowym oświadczeniu, że po uchwaleniu tej ustawy w polskim prawie nadal będą występować trzy przesłanki legalnego usunięcia ciąży: z powodu zagrożenia życia i zdrowia matki, z powodu gwałtu lub kazirodztwa oraz z powodu ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu, które prowadzi do śmierci dziecka.

"Oddaje to istotę tzw. kompromisu aborcyjnego z 1993 roku i jest zgodne z orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego" - dodał.

"Liczę na szeroki konsensus polityczny w tej sprawie, zwłaszcza że poparcie dla podobnego rozwiązania prawnego deklarowali publicznie przedstawiciele różnych partii politycznych – zarówno ze Zjednoczonej Prawicy, jak i opozycji. Takie rozwiązanie popiera też większość Polaków" - podkreślił prezydent.

Protesty w cieniu pandemii
Protesty w cieniu pandemiiTVN24

"Musimy objąć szczególną opieką rodziny oraz matki samotnie wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami"

Napisał również, że "niezależnie od zmian prawnych musimy objąć szczególną opieką rodziny oraz matki samotnie wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami". "Urodzenie i wychowanie dziecka z niepełnosprawnością jest wielkim aktem rodzicielskiej miłości ze strony każdej matki, każdego rodzica. Państwo nie może zostawiać takich osób samych. Musi udzielać im szerokiego wsparcia. Będę domagał się od rządu i parlamentu znalezienia dodatkowych środków na zapewnienie takim osobom pomocy o charakterze finansowym, medycznym, psychologicznym oraz prawnym" - podkreślił prezydent.

Zaapelował również do "wszystkich polityków, osób publicznych, a także milionów Polaków o wzajemny szacunek dla swoich poglądów oraz obniżenie społecznych emocji". "Różnimy się i będziemy się różnić, ale musimy umieć ze sobą rozmawiać" - napisał Andrzej Duda.

Autor:js, akw/adso

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości