Polska

Rzecznik prezydenta: Projekty są gotowe. Dziś trafią do Sejmu

Polska

Prezydent zaproponował w poniedziałek swoje projekty ustaw o SN i KRStvn24
wideo 2/35

Projekty prezydenckich ustaw o Krajowej Radzie Sądowniczej i Sądzie Najwyższym są w zasadzie gotowe - zapewnił rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński w porannej rozmowie radiowej. Jak dodał, oba dokumenty będą liczyć ponad 100 stron i jeszcze we wtorek zostaną złożone w Sejmie.

Łapiński pytany we wtorek w radiu RDC, czy projekty prezydenckich ustaw dotyczących sądownictwa trafią we wtorek do Sejmu, odparł, że tak. Według niego projekty "są w zasadzie gotowe" i w sumie będą liczyć ponad 100 stron.

- To jest nawet taka praca z czytania, żeby nie było tam żadnych błędów - wyjaśniał rzecznik prezydenta. - Czasami muszą dwie, trzy niezależne grupy czytać artykuł po artykule i dzisiaj to wszystko pewnie będzie złożone w Sejmie - dodał Łapiński.

Projekty Andrzeja Dudy

W poniedziałek prezydent zaprezentował swoje projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym. Ten drugi wprowadza między innymi możliwość wniesienia do SN skargi na prawomocne orzeczenie każdego sądu, zapis, by sędziowie Sądu Najwyższego przechodzili w stan spoczynku w wieku 65 lat z możliwością wystąpienia do prezydenta o przedłużenie orzekania oraz propozycję utworzenia Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników.

Andrzej Duda początkowo zaproponował też mechanizm, który zakładał, że gdy w terminie dwóch miesięcy Sejm nie wybierze większością 3/5 głosów sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa, to wyboru spośród kandydatów zgłoszonych Sejmowi będzie dokonywał prezydent. W związku z tym przygotowany został też projekt zmiany konstytucji pozwalający prezydentowi dokonać nominacji członków KRS w sytuacji, gdy Sejm ich nie wybierze.

Korekta propozycji prezydenta

W tej sprawie Duda spotkał się z przedstawicielami klubów parlamentarnych (w spotkaniu nie wzięli udziału jedynie politycy PO). Po spotkaniu prezydent poinformował o nowej propozycji. Zgodnie z nią, gdy nie uda się w Sejmie wybrać członków KRS większością 3/5 głosów, w kolejnym etapie każdy poseł będzie mógł głosować tylko na jednego kandydata.

Autor: MarNie//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości