Rząd opisuje, co robiły pielęgniarki w Kancelarii Premiera

Rząd opisuje, co robiły pielęgniarki w Kancelarii Premiera
Rząd opisuje, co robiły pielęgniarki w Kancelarii Premiera
Źródło: TVN24

Rząd broni się przed oskarżeniami o złe traktowanie pielęgniarek okupujących Kancelarię Premiera i publikuje szczegóły z tygodniowej akcji nieposłuszeństwa.

SZCZEGÓŁOWY OPIS POBYTU 4 PIELĘGNIAREK W KANCELARII PREMIERA

19.06.2007 r. - wtorek O godzinie 15.00 do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przybyła delegacja manifestujących przedstawicieli środowisk służby zdrowia w składzie: Dorota Gardias - przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Longina Kaczmarska - wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Janina Zaraś - członek Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Iwona Borchulska - członek Zarządu Krajowego OZZPiP, Marek Undermann - wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Maria Ochman - NSZZ Solidarność, Elżbieta Buczkowska - przewodnicząca Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Konstanty Radziwiłł - przewodniczący Naczelnej Rady Lekarskiej, Jacek Nita - wiceprzewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej.

Reprezentanci manifestujących oznajmiają jednak, że nie chodzi im o złożenie petycji, lecz o bezpośrednie spotkanie z Prezesem Rady Ministrów lub Wiceprezesem Rady Ministrów. Oświadczają, że do czasu takiego spotkania nie opuszczą sali. rząd6

Reprezentanci manifestujących oznajmiają jednak, że nie chodzi im o złożenie petycji, lecz o bezpośrednie spotkanie z Prezesem Rady Ministrów lub Wiceprezesem Rady Ministrów. Oświadczają, że do czasu takiego spotkania nie opuszczą sali.

Z uwagi na obowiązki służbowe Prezesa Rady Ministrów i Wiceprezesa Rady Ministrów, które uniemożliwiły natychmiastowe spotkanie, delegacja poczęstowana została kawą, herbatą i napojami.

Przedstawiciele rządu rozmawiali z protestującymi do czasu przybycia Przemysława Gosiewskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów (ok. godz. 17.00).

Manifestanci przedstawili mu swoje postulaty. Domagali się przedłużenia obowiązywania ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń na kolejne lata, aby zapewnić świadczeniodawcom środki na utrzymanie wprowadzonych w roku 2006 i trwających jeszcze w roku bieżącym podwyżek wynagrodzeń; podwyżki płac wszystkich pracowników medycznych począwszy od IV kwartału 2007r.; zwiększenia nakładów na system ochrony zdrowia do 5% PKB w roku 2008 oraz 6% w roku 2009; zapewnienia realizacji obiecanego w ubiegłym roku kroczącego systemu podwyżek płac w ochronie zdrowia w kolejnych latach.

Wicepremier Przemysław Gosiewski udzielił wyjaśnień, które nie zadowoliły protestujących, w związku z tym delegacja zapowiedziała okupację budynku do czasu spotkania z Prezesem Rady Ministrów lub złożenia na piśmie przez przedstawiciela Prezesa Rady Ministrów zobowiązań zgodnych z ich żądaniami.

Jarosław Kaczyński, Prezes Rady Ministrów zaproponował spotkanie o godzinie 21.00 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". KPRM zapewniła transport. Do Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" udali się Konstanty Radziwiłł, Maria Ochman i Jacek Nita.

Pozostałe osoby zapowiedziały dalszą okupację gmachu KPRM. Protestujących odwiedzili posłowie PO (Ewa Kopacz, Krzysztof Grzegorek), PiS (Jolanta Szczypińska). Ok. północy salę opuścił Marek Undermann. Protestujące w gmachu pielęgniarki otrzymały kolację - kanapki (z wędliną, łososiem, białym serem, pomidorem, ogórkiem, papryką, sałatą) i, ponownie, kawę, herbatę i wodę.

20.06.2007 r. - środa Około godz. 8.00, po konsultacji z lekarzem dyżurującym, gmach KPRM opuściła jedna z pielęgniarek - Elżbieta Buczkowska.

Poza śniadaniem panie otrzymały trzy inne posiłki, tj. kanapki z wędliną, łososiem wędzonym, serem białym, pomidorem, ogórkiem, papryką, sałatą oraz ok. godz. 23.00 - na wyraźne życzenie - "gorący posiłek", zupę (krupnik). rząd4

Poza śniadaniem panie otrzymały trzy inne posiłki, tj. kanapki z wędliną, łososiem wędzonym, serem białym, pomidorem, ogórkiem, papryką, sałatą oraz ok. godz. 23.00 - na wyraźne życzenie - "gorący posiłek", zupę (krupnik).

Około godziny 20.00 Dorota Gardias udzieliła wywiadu telefonicznego w "Kropce nad i" w TVN 24, prowadzonej przez Monikę Olejnik. Przez cały wieczór panie pielęgniarki prowadziły liczne rozmowy telefoniczne.

Ostatnie spotkanie zakończyło się ok. 2.00 w nocy. Uczestniczyli w nim ministrowie: Anna Kalata, Mariusz Błaszczak, Bolesław Piecha a także Wiesław Siewierski.

21.06.2007 r. - czwartek Około godz. 8.15 pani Dorota Gardias udzieliła kolejnego wywiadu Monice Olejnik w programie "Gość Radia Zet".

W ciągu dnia prowadzono negocjacje ze stroną rządową z ministrami Anną Kalatą, Haliną Olędzką, Małgorzatą Sadurską, a wieczorem, do późnych godzin nocnych z Prezydium Komisji Trójstronnej - Henryką Bochniarz, Andrzejem Malinowskim, Jerzym Bartnikiem, Januszem Śniadkiem, Wiesławem Siewierskim, Janem Guzem oraz przedstawicielami strony rządowej - ministrami Mariuszem Błaszczakiem, Anną Kalatą, Haliną Olędzką oraz Małgorzatą Sadurską.

Przedstawiciele Komisji Trójstronnej przekazali paniom papierosy, soki owocowe i inne napoje. Po przeprowadzeniu niezbędnych procedur, panie otrzymały także przekazane ubrania, lekarstwa oraz środki higieniczne.

Jedna z pań poprosiła o podpaski - od razu dostała jedną (pomocy w tym zakresie udzieliły panie pracujące w KPRM), a większy zapas został zakupiony przez pracownika KPRM i pozostawiony w łazience, z której panie korzystały. rząd5

Ponadto jedna z pań poprosiła o podpaski - od razu dostała jedną (pomocy w tym zakresie udzieliły panie pracujące w KPRM), a większy zapas został zakupiony przez pracownika KPRM i pozostawiony w łazience, z której panie korzystały.

W ciągu dnia podano 4 posiłki, w tym zupę (barszcz czerwony zabielany) oraz kanapki (wędlina, łosoś wędzony, ser żółty, pomidor, ogórek, papryka , sałata, natka), gorące i zimne napoje w nieograniczonej ilości.

Ostatni przedstawiciele Komisji Trójstronnej opuścili gmach KPRM ok. godz. 4.00.

22.06.2007 r. - piątek Kolejny dzień rozmów i wizyt u pań przedstawicieli strony rządowej (Anna Kalata, Halina Olędzka) oraz parlamentu (członkinie komisji zdrowia - Mirosława Masłowska, Małgorzata Stryjska, Janina Fetlińska) oraz Jolanta Szczypińska a także doradców społecznych, negocjujących warunki opuszczenia przez panie nielegalnie zajmowanego pomieszczenia Kancelarii.

Warunki, w jakich przebywały panie zostały zarejestrowane przez kamery kilku ogólnopolskich stacji telewizyjnych.

W ciągu dnia podano posiłki - zupę zacierkową, kanapki (wędlina, łosoś wędzony, ser żółty, pomidor, ogórek, papryka , sałata, natka), napoje gorące i zimne bez ograniczeń. Na prośbę pań przesunięto godzinę kolacji z 20.00 na 19.00.

Ponieważ jedna z pań skarżyła się na złe samopoczucie, zbadał ją lekarz dyżurujący w Kancelarii.

W godzinach wieczornych Dyrektor Generalny KPRM przekazał paniom wezwanie do opuszczenia KPRM. Rozmowy zakończyły się ok. godziny 2.00.

23.06.2007 r. - sobota

Panie pielęgniarki otrzymały od pani Małgorzaty Sadurskiej pisemne zaproszenie na spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

Przekazano im również dostarczone koce i ciepłe szale.

Paniom, by ułatwić prowadzenie negocjacji, udostępniono telefon stacjonarny, z którego konsultowały się między innymi z działaczami OZZPiP oraz FZZ. Rozmowy zakończyły się ok. 1.00 w nocy. rząd7

Paniom, by ułatwić prowadzenie negocjacji, udostępniono telefon stacjonarny, z którego konsultowały się między innymi z działaczami OZZPiP oraz FZZ. Rozmowy zakończyły się ok. 1.00 w nocy.

W ciągu tego dnia podano posiłki - na obiad zupę (pomidorowa z makaronem), na śniadanie i kolację kanapki (wędlina, łosoś wędzony, ser żółty, pomidor, ogórek, papryka, sałata, natka), jabłka, napoje gorące i zimne.

24.06.2007 r. - niedziela

Ministrowie: Mariusz Błaszczak i Małgorzata Sadurska ponowili zaproszenie do rozmów w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie.

W ciągu dnia panie sześciokrotnie korzystały z pomocy lekarza, w tym - w jednym przypadku- wezwano pogotowie ratunkowe ze szpitala MSWiA. Lekarstwa przepisane przez lekarzy wykupił paniom funkcjonariusz BOR-u.

W późnych godzinach wieczornych paniom przekazano 4 śpiwory zakupione przez pracowników KPRM oraz ręczniki i ciepłe ubrania, zapas rajstop, wodę termalną, zapas podpasek i wkładek higienicznych, odzież pielęgniarską. rząd

W późnych godzinach wieczornych paniom przekazano 4 śpiwory zakupione przez pracowników KPRM oraz ręczniki i ciepłe ubrania, zapas rajstop, wodę termalną, zapas podpasek i wkładek higienicznych, odzież pielęgniarską.

Panie żądały dostarczenia radia i telewizora oraz swobodnego dostępu do telefonu stacjonarnego.

25.06.2007 r. - poniedziałek

Przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich, Pan Tomasz Gellert odwiedził panie w sali nr 7.

Pracownicy KPRM przekazali cztery paczki oraz karimaty dostarczone przez pielęgniarki manifestujące przed gmachem KPRM.

Na prośbę Pań dyżurujący w KPRM lekarz (dwukrotnie odwiedzając panie) wystawił kolejne recepty na leki, które zostały zakupione przez pracowników KPRM. rząd2

Podawano tego dnia posiłki - jajecznicę na szynce, jajka w majonezie z dodatkami, zupę (fasolowa z ziemniakami), parówki na gorąco, napoje gorące, w tym kawę "po turecku" i zimne napoje.

Wieczorem trzy z Pań przekazały informację o podjęciu przez nie głodówki. Na ich prośbę jedna z pań kolację zjadła poza pomieszczeniem nr 7, na specjalnie przygotowanym do tego miejscu.

Wieczorem dostarczono 6 półlitrowych butelek soku pomidorowego.

Po zapowiedzi głodówki Panie wyraziły zgodę na kompleksowe zbadanie stanu zdrowia przez dyżurującego w KPRM lekarza.

Wieczorem Panie prowadziły ożywione rozmowy telefoniczne.

26.06.2007 r. - wtorek

Posiłki podawane były jednej z Pań poza pomieszczeniem, w którym przebywały pozostałe pielęgniarki (kanapki z wędliną, serem żółtym, pomidorem, ogórkiem, papryką, sałatą, natką oraz napoje ciepłe i zimne).

Posiłki podawane były jednej z Pań poza pomieszczeniem, w którym przebywały pozostałe pielęgniarki (kanapki z wędliną, serem żółtym, pomidorem, ogórkiem, papryką, sałatą, natką oraz napoje ciepłe i zimne). Pozostałe Panie jadły dostarczone wcześniej przez manifestujące na zewnątrz pielęgniarki grapefruity oraz piły sok pomidorowy. rząd3

Odmówiły dyżurującemu w KPRM lekarzowi kolejnego badania określającego ich stan zdrowia.

W godzinach popołudniowych panie w towarzystwie Małgorzaty Sadurskiej, Haliny Olendzkiej, Małgorzata Stryjskiej udały się na spotkanie z premierem Jarosławem Kaczyńskim, który zaprosił je na rozmowę.

Około godziny 17.00 Panie pielęgniarki opuściły Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Czytaj także: