Po uroczystym powołaniu przez prezydenta i zaprzysiężeniu na funkcję premiera, Beata Szydło poprowadziła w poniedziałek pierwsze posiedzenie nowego rządu. Po trwającym ponad godzinę spotkaniu poszczególni ministrowie odwiedzili swoje resorty, gdzie spotkali się z ustępującymi poprzednikami.
Beata Szydło wraz ze swoimi ministrami udała się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów tuż po zakończeniu uroczystości w Pałacu Prezydenckim.
W budynku KPRM przywitała ją ustępująca premier Ewa Kopacz i szef KPRM Jacek Cichocki. Poprzednia i obecna szefowa rządu wymieniły uścisk dłoni i zamieniły ze sobą kilka zdań.
Pierwsze posiedzenie
Po pamiątkowym zdjęciu w holu budynku KPRM, nowa premier wraz z ministrami udali do sali obrad rządu, gdzie odbyło się jego pierwsze posiedzenie. Spotkanie za zamkniętymi drzwiami trwało ponad godzinę.
Później ministrowie rozjechali się do swoich resortów, gdzie spotkali się z ustępującymi poprzednikami. Jedynie Antoni Macierewicz przed wizytą w MON złożył jeszcze kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.
"Pani minister dużo osiągnęła"
Wicepremier i nowy minister nauki Jarosław Gowin zapewniał podczas spotkania z Leną Kolarską-Bobińską, że będzie się starał "dorosnąć do rangi swojej poprzedniczki" - Na pewno będę się starał kontynuować wszystko to, co jest wartościowe, bo jednak dużo pani minister z pracownikami osiągnęła w resorcie - przyznał Gowin, obdarowując swą poprzedniczkę bukietem kwiatów.
- Na pewno pójdzie pan dużo dalej, bo i nauka, i uczelnie są naszym wspólnym dobrem, wspólnym celem. Musimy robić wszystko razem, by rozwijać je jeszcze bardziej - odpowiedziała ustępująca minister.
Pierwszy wicepremier i nowy minister kultury Piotr Gliński po przybyciu do resortu także wręczył swej poprzedniczce Małgorzacie Omilanowskiej bukiet kwiatów. W gronie osób, które towarzyszyły Glińskiemu, był m.in. Jarosław Sellin.
Spotkanie byłej szefowej resortu z Glińskim było zamknięte dla dziennikarzy. Nowy minister, pytany potem o to, w jakiej atmosferze przebiegło, odparł: - Płynnie, kulturalnie. W ministerstwie kultury zawsze kulturalnie.
Po spotkaniu zwiedził gmach ministerstwa.
"Przyszedłem z krótką misją"
Swój resort odwiedził także m.in. Konstanty Radziwiłł, nowy minister zdrowia. - Przekazanie odbyło się w niezwykłej atmosferze i wyobrażam sobie, że dla funkcjonowania państwa to bardzo dobry znak. Przywitaliśmy się i pożegnaliśmy w sposób niezwykle sympatyczny i kulturalny. Miałem okazję spotkać się z pracownikami ministerstwa - powiedział dziennikarzom Radziwiłł. - Przyszedłem z krótką misją: chciałbym zamienić system ochrony zdrowia w służbę zdrowia - zapowiedział nowy minister.
Przekazanie obowiązków
Mariusz Błaszczak pojawił się w budynku MSW, które znowu stanie się Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.
"W siedzibie resortu nowo powołanego ministra przywitała ustępująca minister Teresa Piotrowska. Dotychczasowa szefowa MSW przekazała nowemu ministrowi najważniejsze sprawy resortu oraz poinformowała o najpilniejszych kwestiach związanych z działalnością ministerstwa" - czytamy w komunikacie MSW.
Według informacji, do których dotarł portal tvn24.pl, najbliższymi współpracownikami nowego szefa MSWiA mają zostać m.in. Jarosław Zieliński, który będzie nadzorować służby mundurowe, w tym policję, oraz Jacek Sasin - odpowiedzialny za sprawy administracyjne.
"Będziemy miały ze sobą kontakt"
Ze swoją poprzedniczką Joanną Kluzik-Rostkowską spotkała się Anna Zalewska, nowa minister edukacji. - Nawet jeżeli będziemy się różnić, to i tak zadeklarowałyśmy sobie, że będziemy miały ze sobą kontakt, bo jest kilka pilnych i ważnych kwestii do końca roku do rozstrzygnięcia - powiedziała nowa minister.
Zaznaczyła, że już we wtorek od ósmej rano będzie w resorcie "po to, by błyskawicznie rozmawiać z każdym departamentem, ustalić pierwsze zadania, przedstawić swoich dwóch pierwszych współpracowników: wiceministra i szefa gabinetu politycznego". Zalewska poinformowała, że pierwszym jej wiceministrem będzie posłanka PiS Teresa Wargocka.
Dodała też, że odejście od obowiązku szkolnego dla sześciolatków to jedna z pierwszych zmian, jakimi się zajmie.
Autor: ts//rzw / Źródło: TVN24, PAP