W czwartkowym "Monitorze Polskim" opublikowano obwieszczenie marszałka Sejmu o zgłaszaniu kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. To wymóg uchwalonej w grudniu i opublikowanej we wtorek nowelizacji ustawy o KRS - zmienionej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, i prezydenta przy sprzeciwie środowisk sędziowskich, adwokackich, opozycji i wobec krytyki instytucji europejskich.
Obwieszczenie marszałka Sejmu oznacza, że zgodnie z ustawą, w Krajowej Radzie Sądownictwa 23 na 25 członków będzie wybieranych przez polityków. Dotychczas - przed zmianami wprowadzonymi przez PiS i prezydenta Andrzeja Dudę - 15 z nich wskazywali spośród siebie sędziowie.
Prezydent podpisał nowelizację w grudniu.
Obecnie kandydatów na członków KRS mogą zgłaszać: grupa 25 sędziów lub grupa co najmniej 2 tys. obywateli. Kandydatami mogą być sędziowie Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, administracyjnych i wojskowych.
Sejm ma wybierać członków KRS większością 3/5
Kandydata na członka Krajowej Rady Sądownictwa zgłasza się marszałkowi Sejmu do 30 dni od dnia opublikowania obwieszczenia.
Marszałek wszystkie propozycje przekazuje posłom i podaje do publicznej wiadomości.
Kluby poselskie spośród zgłoszonych osób wskazują swoich kandydatów na członków Rady. Mają na to tydzień.
Każdy klub poselski może wskazać nie więcej niż 9 kandydatów. Następnie właściwa komisja sejmowa wybiera spośród nich 15 kandydatów na członków Rady, przy czym na liście tej musi się znaleźć przynajmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub poselski.
Sejm ma wybierać członków KRS większością 3/5 głosów. Gdy to się nie uda o wyborze zdecyduje bezwzględna większość głosów.
Zgodnie z nowelizacją ustawy, mandat obecnych członków Krajowej Rady Sądownictwa trwa do dnia poprzedzającego rozpoczęcie kadencji nowych członków Rady, "nie dłużej jednak niż przez 90 dni od dnia jej wejścia w życie".
Nowelizacja ustawy o KRS generalnie wchodzi w życie po 14 dniach od ogłoszenia. W dniu następującym po ogłoszeniu wchodzą zaś w życie m.in. zapisy inicjujące procedurę wyłaniania kandydatów na nowych członków Rady.
Nowelizacja ustawy o KRS generalnie wchodzi w życie po 14 dniach od ogłoszenia. Znacznie szybciej, bo następnym dniu po ogłoszeniu wchodzą zaś w życie m.in. zapisy inicjujące procedurę wyłaniania kandydatów na nowych członków Rady.
Sędziowie zapowiadają bojkot procedury
Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Iustitia w rozmowie TVN24 podkreślił, że nowa procedura zostanie prawdopodobnie przez sędziów zbojkotowana. - Wszystkie istotne stowarzyszenia sędziowskie oświadczyły, że nie będziemy zgłaszać swoich kandydatów - poinformował.
Zdaniem rzecznika Iustitii nowe przepisy dotyczące KRS-u stawiają sędziów w bardzo niekorzystnym położeniu i sprowadza ich do roli narzędzi w rękach polityków.
- Procedura, w której to sędzia musi się ubiegać o poparcie polityka tej czy innej partii, jest niewłaściwa. Nie jest rolą sędziów prosić polityków, żeby ich poparli, bo prędzej czy później jakąś cenę za to poparcie trzeba płacić - nie ukrywał Przymusiński.
Podobne wątpliwości ma Dariusz Zawistowski, przewodniczący KRS. Podkreślił, że w opinii konstytucjonalistów oraz samej Rady uchwalona i podpisana w grudniu przez prezydenta ustawa jest niezgodna z konstytucją. - Jak ktoś się z tą oceną nie zgadza, to wątpliwe jest w takim razie uczestniczenie w takiej procedurze - tak Zawistowski skomentował nową procedurę wyboru członków KRS.
Autor: JZ, PTD/adso / Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24