63 tys. maturzystów przystąpiło w piątek do egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym. Uczniowie musieli rozwiązywać nierówności, wyliczyć objętość ostrosłupa czy wskazać prawdopodobieństwo. Z kolei o godz. 17 zakończył się egz. z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. W tvn24.pl mamy dla Was arkusze egzaminacyjne z obu przedmiotów i przykładowe odpowiedzi, zarówno do zadań z matematyki, jak i z języka polskiego.
Maturzyści punktualnie o godz. 9 przystąpili do egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym. Tuż po wyjściu z egzaminu, relacjonowali, że nie był on trudny, choć niektóre zadania wymagały skupienia.
- Jesteśmy zmęczeni, ale matura była łatwiejsza niż próbna - powiedziała maturzystka z Liceum Ogólnokształcącego św. Marii Magdaleny w Poznaniu. - Problem sprawiło mi wyznaczenie równania okręgu. Inne zadania były do wyliczenia, tylko trzeba było się naprawdę skupić - mówiła inna uczennica poznańskiego liceum. - Wszystkie zadania były w moim zasięgu - powiedział z kolei inny uczeń i dodał, że "nie było żadnego wyjętego z kosmosu".
Chęć zdawania egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 63 tys. maturzystów, czyli 15,5 proc. abiturientów.
Poniżej znajduje się arkusz egzaminacyjny z matematyki na poziomie rozszerzonym, który przesłała nam Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz - w ramach akcji tvn24.pl Matura 2013: Sprawdź, czy zdasz - proponowane odpowiedzi do tego testu, które specjalnie dla nas przygotowali matematycy z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
Rozszerzony język polski
Także w piątek, o godz. 14, maturzyści rozpoczęli egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Chęć zdawania egzaminu z polskiego na tym poziomie zadeklarowało 37 tys. osób, czyli 10 proc. maturzystów. Uczniowie musieli napisać wypracowanie nie krótsze niż dwie strony (około 250 słów), na jeden z dwóch podanych tematów.
Poniżej przedstawiamy arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, który przesłała nam Centrala Komisja Egzaminacyjna oraz - w ramach naszej akcji Matura 2013: Sprawdź, czy zdasz - przykładowe rozwiązania, które specjalnie dla nas przygotował dr Krzysztof Chlipalski, wykładowca w Fundacji Universitatis Varsoviensis, nauczyciel j. polskiego w 50 LO Stowarzyszenia Kultury i Edukacji oraz w Społecznej Szkole Podstawowej nr 26 im. prof. Jigoro Kano w Warszawie.
Egzaminy na poziomie rozszerzonym trwają 180 minut. W odróżnieniu od egzaminów z tych przedmiotów na poziomie podstawowym, przystąpienie do nich nie jest obowiązkowe.
Matematyka i język polski na poziomie podstawowym
Matury rozpoczęły się 7 maja egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym. Dzień później odbył się egzamin z matematyki, także na poziomie podstawowym.
MATEMATYKA - POZIOM PODSTAWOWY
JĘZYK POLSKI - POZIOM PODSTAWOWY
Matury potrwają do 28 maja
Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do pięciu egzaminów: trzech pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (przeprowadzanych na poziomie podstawowym) oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego. Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. Zdaje je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język regionalny (kaszubski), wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego. Obie sesje maturalne - pisemna i ustna - zakończą się 28 maja.
Dodatkowy termin
Ci abiturienci, którzy nie mogą z przyczyn zdrowotnych lub losowych zdawać egzaminów pisemnych w wyznaczonych terminach, za zgodą dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych będą to mogli zrobić w dodatkowym terminie: między 3 a 19 czerwca. Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej, 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu. Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Termin poprawkowego egzaminu pisemnego wyznaczono na 27 sierpnia, egzaminów ustnych - na 26-30 sierpnia.
Autor: db,mn,dp/ja / Źródło: TVN24, PAP