Od północy w związku z wyborami uzupełniającymi do Senatu obowiązuje cisza wyborcza. Potrwa do zakończenia głosowania w niedzielę. W tym czasie zabroniona jest agitacja mogąca wpłynąć na wynik wyborów w okręgu nr 59, który obejmuje część podlaskich powiatów, Łomżę i Suwałki.
Zakaz agitacji dotyczy terenu okręgu wyborczego, gdzie odbywają się wybory, ale także mediów ogólnopolskich i internetu - powiedziała sekretarz PKW Beata Tokaj. Od północy nie można więc namawiać do głosowania na kandydatów startujących w tych wyborach, wywieszać plakatów, rozdawać ulotek, organizować spotkań związanych z wyborami. Najwyższa grzywna - od 500 tys. zł do 1 mln zł - grozi za publikację sondaży. Ocena, czy doszło do naruszenia ciszy wyborczej, należy do organów ścigania i sądów - dodała Tokaj. Okręg wyborczy nr 59 obejmuje podlaskie powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski i zambrowski oraz Łomżę i Suwałki.
Głosowanie odbędzie się w niedzielę w godzinach 7-21.
Zakaz agitacji
Zgodnie z Kodeksem wyborczym podczas ciszy wyborczej zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Nie wolno także podawać do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów. Zabronione jest także podawanie do publicznej wiadomości wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego.
Autor: dln/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24