Reakcja NATO i szefa Rady Europejskiej. "Jestem wstrząśnięty. Jesteśmy z Polską"

Autor:
ft
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Siewiera: prezydent zakończył rozmowę z sekretarzem generalnym NATO
Siewiera: prezydent zakończył rozmowę z sekretarzem generalnym NATOTVN24
wideo 2/21
TVN24Siewiera: prezydent zakończył rozmowę z sekretarzem generalnym NATO

W związku z doniesieniami o uderzeniu rosyjskich pocisków na terytorium Polski, NATO przekazało, że przygląda się tym informacjom i ściśle współpracuje z władzami w Warszawie. Do wtorkowych wydarzeń z Przewodowa odniósł się również szef Rady Europejskiej Charles Michel, który przekazał, że jest "w kontakcie z polskimi władzami, członkami Rady Europejskiej i pozostałymi sojusznikami". "Jesteśmy z Polską" - zadeklarował. 

> We wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim doszło do eksplozji, w wyniku której życie straciły dwie osoby. > Po posiedzeniu w BBN rzecznik rządu przekazał, że zdecydowano o podwyższeniu gotowości niektórych jednostek wojskowych i służb mundurowych. > W komunikacie polskiego MSZ napisano, że "w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej".  > Szef MSZ Zbigniew Rau wezwał ambasadora Rosji "z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień" w sprawie tych wydarzeń. > W środę obradować będzie Rada Północnoatlantycka. Polska może w jej trakcie podnieść kwestię uruchomienia artykułu 4 Paktu Północnoatlantyckiego. > Prezydent USA Joe Biden powiedział, że jest "mało prawdopodobne", by rakieta, która spowodowała eksplozję w Polsce, została wystrzelona z Rosji. > Sekretarz obrony USA Lloyd Austin "zapewnił Mariusza Błaszczaka o żelaznym zobowiązaniu Stanów Zjednoczonych do obrony Polski".

W odpowiedzi na doniesienia o uderzeniu rosyjskich rakiet na terytorium Polski w Przewodowie przedstawiciel NATO przekazał dziennikarzom, że Sojusz przygląda się tym doniesieniom i ściśle współpracuje z Polską.

"Jestem wstrząśnięty wiadomością o tym, że pocisk rakietowy lub inny rodzaj amunicji zabił ludzi na terytorium Polski. Moje kondolencje dla rodzin. Jesteśmy z Polską. Jestem w kontakcie z polskimi władzami, członkami Rady Europejskiej i innymi sojusznikami" - napisał szef Rady Europejskiej Charles Michel na Twitterze.

Reakcja Pentagonu

Rzecznik ministerstwa obrony USA gen. Patrick Ryder powiedział na konferencji prasowej, że Pentagon nie może potwierdzić informacji o tym, że rosyjska rakieta spadła na terytorium Polski. Dodał jednak, że podchodzi poważnie do tych doniesień i podkreślił, że USA będą bronić każdego centymetra terytorium NATO.

Wcześniej rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował, że w związku z zaistniałą sytuacją kryzysową premier Mateusz Morawiecki w porozumieniu z prezydentem Andrzejem Dudą zarządzili spotkanie w BBN.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości