Wiceszef MSWiA zapowiada punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy na dworcu w każdym województwie

Źródło:
TVN24, PAP
Szefernaker: w sobotę rano na dworcach PKP w miastach wojewódzkich ruszą punkty informacyjne dla Ukraińców
Szefernaker: w sobotę rano na dworcach PKP w miastach wojewódzkich ruszą punkty informacyjne dla Ukraińców
wideo 2/21
Szefernaker: w sobotę rano na dworcach PKP w miastach wojewódzkich ruszą punkty informacyjne dla Ukraińców

Punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy ruszą w sobotę rano na dworcach kolejowych w każdym mieście wojewódzkim - zapowiedział w piątek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. W Warszawie będą trzy takie punkty: dwa na dworcach, a jeden na Lotnisku Chopina. Wiceminister przekazał również, że w piątek pierwsze osoby z punktów recepcyjnych trafiły do ośrodków w województwach świętokrzyskim, małopolskim i lubuskim.

Ukraina została zaatakowana przez Rosję w nocy z środy na czwartek. Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej. Od czwartku z Ukrainy wyjeżdżają kolejne osoby, zmierzają m.in. na przejścia graniczne z Polską.

Atak Rosji na Ukrainę. Czytaj relację tvn24.pl >>>

Wiceszef MSWiA: w piątek z Ukrainy do Polski dostało się ponad 25 tysięcy osób

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker na piątkowej konferencji prasowej w KPRM mówił, że "od paru tygodni przygotowywaliśmy się na tę sytuację, która ma miejsce na granicy polsko-ukraińskiej, tak aby móc zapewnić bezpieczeństwo tym wszystkim, którzy uciekają przed wojną".

- Widać w ostatnich dwóch dobach wzmożony ruch na granicy polsko-ukraińskiej. Podczas wczorajszej doby granicę polsko-ukraińską od strony Ukrainy przekroczyło 31 tysięcy osób - przekazał. Dodał, że "dzisiaj do godziny 15 ponad 25 tysięcy osób przekroczyło granicę polsko-ukraińską od strony Ukrainy". 

Szefernaker mówił o tworzących się korkach po stronie ukraińskiej. - W wielu miejscach czas oczekiwania to kilkanaście godzin. Najwięcej w tej chwili trwa oczekiwanie na granicy w Dorohusku. Szacujemy, że może to trwać ponad dobę - dodał.

Wiceminister przekazał, że decyzją Komendanta Głównego Straży Granicznej, "na wszystkich tych przejściach granicznych jest otwarty ruch pieszy". - Nie jest prawdą, że nie ma możliwości odprawy pieszych na granicy polsko-ukraińskiej, czy na niektórych przejściach granicznych - dodał. - Mogą się pojawiać problemy, bo nie wszędzie jeszcze strona ukraińska poinformowała, że jest taka możliwość - powiedział Szefernaker.

CZYTAJ: Punkt recepcyjny w Dorohusku. Jak działa, na co mogą tam liczyć uchodźcy?

Wójt gminy Dorohusk o punkcie recepcyjnym: pomieści 80 osób
Wójt gminy Dorohusk o punkcie recepcyjnym: pomieści 80 osób25.02 | Punkt recepcyjny w Dorohusku (woj. lubelskie) przy granicy z Ukrainą może pomieścić do 80 osób. Uchodźcy mogą tam uzyskać między innymi informację o noclegach i spędzić kilka godzin. To jeden z dziewięciu punktów na polsko-ukraińskiej granicy TVN24

Wiceszef MSWiA: punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy na dworcu w każdym województwie

Szefernaker na piątkowej konferencji prasowej w KPRM zwracał uwagę, że większość obywateli Ukrainy, którzy od czwartku przyjechali do Polski, mają po stronie polskiej rodziny lub znajomych, do których się kierują. Do uruchomionych w czwartek punktów recepcyjnych - ośmiu w okolicy przejść granicznych i jednym na dworcu kolejowym w Przemyślu - zgłosiło się natomiast około 800 osób.

Wiceszef MSWiA przypomniał, że każda osoba, która przekracza polsko-ukraińską granicę, otrzymuje ulotkę z podstawowymi informacjami, w tym o punktach recepcyjnych. - Część z tych osób jedzie w głąb Polski, pomimo że nie ma miejsca, które byłoby miejscem stałego pobytu - dodał.

- Dopiero w województwach, przykładowo dzisiaj w województwie zachodniopomorskim, mazowieckim, odzywają się do władz, do wojewodów, do samorządów, że szukają takich miejsc czasowego pobytu w ośrodkach dla uchodźców - wyjaśnił Szefernaker.

Stąd, jak poinformował, w sobotę rano na dworcach PKP w miastach wojewódzkich ruszą punkty informacyjne dla Ukraińców, którzy uciekają przed wojną. - Te punkty powstają w tej chwili we współpracy urzędów wojewódzkich z samorządami - powiedział wiceminister.

- Także przed chwilą brałem udział w wideokonferencji z organizacjami pozarządowymi, które chcą mocno wesprzeć działania wojewodów, za co bardzo im dziękujemy - dodał.

Wiceszef MSWiA wyjaśnił, że w Warszawie będzie więcej takich punktów i znajdą się na dworcach Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, a także na Lotnisku Chopina na Okęciu. Szefernaker wyjaśnił, że widoczny jest ruch osób, które przylatują do Warszawy, chciały się udać na Ukrainę, ale w tej chwili nie mogą. Jak zapewnił, również one mogą liczyć na pomoc i niezbędne informacje.

Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych

PAP

Szefernaker: pierwsze osoby z punktów recepcyjnych trafiły do ośrodków

Po tym, jak Rosja w czwartek nad ranem zaatakowała Ukrainę, w Polsce poranną decyzją MSWiA służby zaczęły realizować plan pomocy dla uchodźców. W specjalnie uruchomionych punktach recepcyjnych uchodźcy mogą liczyć na tymczasowe zakwaterowanie, ciepły posiłek, napój, podstawową opiekę medyczną oraz miejsce na odpoczynek.

Z punktów recepcyjnych uchodźcy mogą być przewożeni transportem zapewnionym przez Państwową Straż Pożarną do miejsc zorganizowanych przez wojewodów w całym kraju. Jak przekazał Szefernaker, w piątek pierwsze osoby z punktów recepcyjnych trafiły do ośrodków w województwach świętokrzyskim, małopolskim i lubuskim

Uchodźczyni czekająca na granicy
Uchodźczyni czekająca na granicy25.02 | - Na ukraińskiej granicy jest chaos – mówi Ukrainka czekająca na przejściu granicznym w Medyce. Kobieta szacuje, że oczekujących na przepuszczenie są dziesiątki tysięcy. Ona sama uciekła ze Lwowa z 10-miesięcznym dzieckiem. TVN24

Wiceminister pytany był o ilość miejsc przygotowanych dla osób, które nie mają gdzie zamieszkać po przekroczeniu granicy.

- Jesteśmy gotowi na różne scenariusze. Mamy bazę wszystkich miejsc, które są przygotowane w oparciu o urzędy wojewodów - powiedział. Zaznaczył, że do wojewodów zgłaszają się samorządy z informacją, że mają dodatkowe miejsca. - Ta współpraca w wielu miejscach jest bardzo dobra - podkreślił. Dodał też, że cały czas powiększa się baza miejsc, które mogą zostać wykorzystane. - Zgłaszają się także NGO-sy, że mają takie możliwości - powiedział.

- Z tej bazy korzystają punkty recepcyjne. Jest specjalna aplikacja, w ramach której w punkcie recepcyjnym jest ustalane miejsce, do którego można w pierwszej kolejności wysłać osoby - wyjaśnił Szefernaker.

Autorka/Autor:js/kab

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Donald Trump kończy swoją kampanię prezydencką wiecem w Michigan, który jest jednym ze stanów wahających się. Tymczasem niektóre jego wypowiedzi rodzą obawy, że w przypadku kiedy wynik wyborów okazałby się dla niego niekorzystny, może dążyć do jego podważenia. O takim scenariuszu pisze brytyjski "The Guardian".

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Źródło:
TVN24, Fakty TVN, PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. "Nie ma zagrożenia dla mieszkańców miasta" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Amerykańska policja podjęła szereg działań związanych z wyborami prezydenckimi. Przed budynkami rządowymi, w tym Białym Domem, pojawił się płot, a właściciele lokalnych biznesów zabezpieczają swój dobytek w obawie przed wybuchem zamieszek. Służby zapewniają jednak, że nie ma powodu do niepokoju.

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Źródło:
PAP

O sile "zwykłych ludzi" i oddolnych inicjatyw, tempie kampanii i jej "ogromnych zaskoczeniach", specyfice walki o wyborców, ale także o motywacjach zwolenników Donalda Trumpa oraz o różnorodnej grupie republikańskich wyborców mówili w "Tak jest" reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska oraz dziennikarz Radia 357 Michał Żakowski, którzy śledzą wyborczy wyścig w USA.

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- W konstytucji jest jasny zapis, że wszyscy są równi wobec prawa, również Zbigniew Ziobro. Dlatego podjęliśmy decyzję o tym, że wystąpimy pierwszy raz w historii o zatrzymanie i doprowadzenie świadka przed komisję śledczą - powiedziała w "Kropce nad i" szefowa komisji do spraw Pegasusa Magdalena Sroka. Członek tego gremium Tomasz Trela ocenił, że "gdyby Zbigniew Ziobro nie miał nic na sumieniu, przyszedłby przed komisję".

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

Źródło:
TVN24

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Czy kładąc się spać w powyborczą noc, Amerykanie będą znać nazwisko swojego kolejnego prezydenta? Historia pokazuje, że jest to możliwe - tak było np. z wyborem Baracka Obamy w 2012 roku. Dużo bardziej prawdopodobne jest jednak, że na wynik będziemy musieli zaczekać. Wiele godzin, a może nawet dni. Do kiedy?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Źródło:
BBC, CNN, NBC, tvn24.pl

Pod względem kulturowym i politycznym to bardziej znaczące nawet od poparcia Beyonce i Taylor Swift dla Kamali Harris. To było na innym poziomie - tak wpływowy portal Politico komentuje poparcie udzielone kandydatce demokratów przez portorykańskiego rapera znanego jako Bad Bunny. Portal zwrócił uwagę, że gwiazdor nie ograniczył się tylko do udzielenia poparcia, ale zaangażował się z własnym przekazem w "kluczowym momencie wyścigu" prezydenckiego.

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Źródło:
Politico, tvn24.pl

Dostawy 600-700 tysięcy ton ryżu rocznie, wypłaty w wysokości około 200 milionów dolarów, a także dostęp do technologii kosmicznych - to według południowokoreańskich mediów ofiaruje Rosja Korei Północnej w zamian za żołnierzy i sprzęt wojskowy do walki z Ukrainą. Kreml może także zaoferować reżimowi w Pjongjangu wsparcie wojskowe w razie zaostrzenia napięcia na Półwyspie Koreańskim - pisze dziennik "The Korean Herald".

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Źródło:
PAP

Czterech nastolatków zostało rannych, w tym dwóch poważnie, w ataku z użyciem między innymi siekiery na pokładzie kolejki podmiejskiej - poinformowała paryska policja. Zarówno cztery ranne osoby, jak i zatrzymany niedługo później jeden z napastników, są w wieku 16-17 lat.

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Źródło:
Guardian, BFMTV, Tribune de Geneve

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura poinformowała, że śledztwo w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej zostało umorzone. Powodem jest "brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego".

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Źródło:
tvn24.pl

Rząd wprowadzi bony na ubrania z drugiej ręki i dopłaty dla przedsiębiorców chcących otworzyć sklep typu second hand, a to wszystko po to, by zapobiegać zmianom klimatycznym - tak przynajmniej sądzą internauci i przypisują ową zapowiedź wiceministrze klimatu Urszuli Zielińskiej. Tylko że ta nigdy takich słów nie wypowiedziała.

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Źródło:
Konkret24
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jak dotąd to demokraci chętniej korzystali z możliwości wczesnego głosowania, jednak w 2024 roku korzystają z niego tłumnie również wyborcy republikańscy. Analizujący dane naukowcy zastanawiają się, co oznacza to dla wyborów prezydenta USA. I jeden wniosek jest oczywisty.

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Źródło:
NYT, Forbes, ABC News, Bipartisal Policy Center

Jolanta i Natalia Romiszewski to matka i córka, mieszkają w Pensylwanii. W nadchodzących wyborach prezydenckich Jolanta popiera kandydata republikanów Donalda Trumpa, a Natalia - demokratkę Kamalę Harris. Czy przedwyborcza polaryzacja odbija się na ich relacjach? O tym rozmawiała z nimi dziennikarka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Źródło:
tvn24

Amerykański system wyborczy sprawia, że w stanach kluczowych (wahających się) rozstrzyga się przyszłość całego kraju. Jak wyglądają ostatnie sondaże i średnia sondażowa w Pensylwanii, Karolinie Północnej, Georgii, Michigan, Arizonie, Wisconsin i Nevadzie?

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Przez całą noc z 5 na 6 listopada oraz następnego dnia dziennikarze TVN i TVN24 będą na bieżąco relacjonować wydarzenia związane z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Równolegle z kampanią kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych trwa ostra walka dezinformacyjna w sieci, której głównym celem już teraz jest podważenie wyniku głosowania. Stąd w mediach społecznościowych pojawią się przekazy o tym, że "maszyny do głosowania odmówiły wybrania Donalda Trumpa" czy "jeden pan głosował 29 razy". Pokazujemy, dlaczego są nieprawdziwe.

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

Źródło:
Konkret24

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Tomasz Jakubiak, juror popularnego programu kulinarnego "MasterChef", opowiedział w "Dzień dobry TVN" o swoim życiu z nowotworem. - To było strasznie trudne, że nie mogę zaprowadzić dziecka do przedszkola, nie mogę pójść na spacer, nie mogę pójść z kumplami na kawę - przyznał. Według jego żony Anastazji, życie jest teraz "zupełnie inne". - On na zewnątrz jest bardzo silny i wszystkim chce pokazać, że walczy - mówiła. Dodała, że mimo wszystko pojawia się "kruchość, lęk, strach".

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

Źródło:
Dzień Dobry TVN