TVN24 | Polska

Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Polski. Jarosław Gowin: jesteśmy na to przygotowani

TVN24 | Polska

Autor:
js/
tam
Źródło:
TVN24
Gowin o wstrzymaniu przez Rosję dostaw gazu do Polski: jesteśmy na to przygotowani
Gowin o wstrzymaniu przez Rosję dostaw gazu do Polski: jesteśmy na to przygotowaniTVN24
wideo 2/6
TVN24Gowin o wstrzymaniu przez Rosję dostaw gazu do Polski: jesteśmy na to przygotowani

Wstrzymane przez Rosję dostaw gazu do Polski komentował w "Tak jest" w TVN24 lider Porozumienia Jarosław Gowin. Jego zdaniem "jesteśmy na to przygotowani". - Jestem przekonany, że każdy z ministrów, urzędników państwowych, ale także my, posłowie opozycji, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by bezpieczeństwo energetyczne dla polskich rodzin, polskich domów, polskich firm było zapewnione - mówił były wicepremier. 

PGNiG potwierdziło w środę rano, że nastąpiło całkowite wstrzymanie dostaw gazu ziemnego przez Gazprom w ramach kontraktu jamalskiego. Według Gazpromu powodem przerwania dostaw gazu do Polski jest odrzucenie przez PGNiG płatności za gaz w rublach. Jeszcze pod koniec marca Władimir Putin podpisał dekret, zgodnie z którym od 1 kwietnia zagraniczni nabywcy muszą płacić za gaz w rublach.

CZYTAJ: Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Polski. Co trzeba wiedzieć

Gowin: zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by bezpieczeństwo energetyczne było zapewnione

Według lidera Porozumienia, który był gościem "Tak jest" w TVN24, "jesteśmy na to przygotowani, dlatego że to było jedno z najważniejszych zadań kilku kolejnych rządów, aby przygotować się na ten moment uniezależnienia się od rosyjskich węglowodorów, przede wszystkim od gazu".

Na uwagę, że Marek Suski (PiS) twierdził, że tylko PiS jest w tej kwestii zasłużony, Gowin powiedział, że "to nieprawda".

Mówił, że "gazoport w Świnoujściu jest taką wspaniałą ilustracją tego, jak mogłaby wyglądać polska polityka, gdybyśmy my, politycy wykazywali więcej powściągliwości, więcej odpowiedzialności". Dodał, że gazoport "został zainicjowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, budowany konsekwentnie za rządów PO i PSL, dokończony za rządów PiS-u".

Czytaj też: "Polska nie potrzebuje rosyjskiego gazu", "Jesteśmy liderem w zakresie derusyfikacji". Zapewnienia ministrów

- Podobnie jest z Baltic Pipe. Ta budowa co prawda przypadła na lata rządów PiS, ale wstępne przygotowania i dokumenty powstały jeszcze za rządów PO - powiedział. Przyznał, że te przygotowania "zostały zarzucone", ale, jak dodał, "bez tej pracy zapewne jesień tego roku byłaby terminem nierealnym na uruchomienie".

Gowin wyraził przekonanie, że "każdy z ministrów, urzędników państwowych, ale także my, posłowie opozycji, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by bezpieczeństwo energetyczne dla polskich rodzin, polskich domów, polskich firm było zapewnione". 

OGLĄDAJ CAŁĄ ROZMOWĘ Z JAROSŁAWEM GOWINEM W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js/ tam

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości