Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał w mocy postanowienie sądu niższej instancji oddalające wniosek o aresztowanie Romana Giertycha. Pełnomocnik mecenasa, informując o tej decyzji, przypomniał, że to kolejny sąd, który uznał, że "zarzuty jakie usiłuje formułować prokuratura, nawet nie zbliżają się do uprawdopodobnienia".
Mecenas Roman Giertych poinformował, że Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał w mocy postanowienie Sądu Rejonowego oddalające wniosek o jego aresztowanie.
"Przyczyną decyzji sądu jest brak uprawdopodobnienia przestępstwa. Teraz czas na śledztwo nakazane przez sąd w W-wie dotyczące przestępstw popełnionych przez prokuratorów" - napisał.
Pełnomocnik Giertycha, mecenas Jakub Wende, zauważył, że to "kolejny sąd, w już 35 postanowieniu, uznał, że zarzuty, jakie usiłuje formułować prokuratura nawet nie zbliżają się do uprawdopodobnienia".
Sądy oddalają wniosek o aresztowanie Giertycha
Giertych był jedną z osób zatrzymanych w październiku 2020 roku w związku ze śledztwem dotyczącym wyprowadzenia i przywłaszczenia łącznie około 92 milionów złotych ze spółki Polnord. Jego pełnomocnicy zaskarżyli decyzję prokuratury o zatrzymaniu, doprowadzeniu i przeszukaniu adwokata.
Pod koniec stycznia 2021 roku poznański Sąd Rejonowy uchylił zaskarżone postanowienie, stwierdzając, że zatrzymanie Giertycha 16 października 2020 roku było "nielegalne i niezasadne".
17 października 2021 roku poznański Sąd Rejonowy nie przychylił się do wniosku o tymczasowe aresztowanie podejrzanych w śledztwie w sprawie Polnordu. To postanowienie w połowie listopada, po zażaleniu prokuratury, utrzymał w mocy poznański Sąd Okręgowy. Sądy obu instancji uznały, że zebrany materiał dowodowy nie uprawdopodabnia w dużym stopniu, że podejrzani dopuścili się zarzucanych im czynów. Na niezastosowanie aresztu wobec jednego z podejrzanych prokuratura złożyła zażalenie po terminie, dlatego nie było ono rozpatrywane przez sąd.
W ostatnim czasie na jaw wyszły doniesienia, że Giertych był inwigilowany systemem Pegasus. Z analizy wynika, że telefon mecenasa był inwigilowany w 2019 roku przynajmniej 18 razy.
Źródło: tvn24.pl