Polska

"Cisza nie może oznaczać milczenia". Rodzina i przyjaciele pożegnali Pawła Adamowicza

Polska

[object Object]
Rodzina i przyjaciele żegnają Pawła Adamowicza podczas mszy pogrzebowej w Gdańskutvn24
wideo 2/8

W czasie mszy pogrzebowej prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza pożegnała rodzina oraz przyjaciele. - Jeśli prawdą jest, że pamięć jest nieśmiertelnością, to w nas Paweł będzie zawsze - mówiła wdowa po prezydencie, Magdalena Adamowicz. Zmarłego wspominali także: córka Antonina, brat Piotr, przyjaciele - Aleksander Hall, ojciec Ludwik Wiśniewski, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, a także p.o. prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent Adamowicz spoczął w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

W gdańskiej Bazylice Mariackiej w sobotę odbyła się msza pogrzebowa zamordowanego prezydenta miasta Pawła Adamowicza, odprawiana pod przewodnictwem metropolity poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Po zakończeniu mszy prezydenta Gdańska pożegnali przyjaciele i rodzina.

"Dzisiaj potrzebna jest nam cisza"

Jeśli prawdą jest, że pamięć jest nieśmiertelnością, to w nas Paweł będzie zawsze - powiedziała na mszy pogrzebowej wdowa po zamordowanym prezydencie Gdańska Magdalena Adamowicz.

Wskazywała, że "dzisiaj potrzebna jest nam cisza". - Ale cisza nie może oznaczać milczenia, bo milczenie jest bliskie obojętności. Paweł nigdy nie był obojętny, nigdy nie był oportunistą. Dzisiaj wszyscy musimy zrobić rachunek sumienia, co robiliśmy, gdy obok nas działo się zło, niesprawiedliwość, niegodziwość, gdy padały złe słowa - podkreśliła Adamowicz.

Przemówienie wdowy po Adamowiczu na pogrzebie prezydenta Gdańska
Przemówienie wdowy po Adamowiczu na pogrzebie prezydenta Gdańska tvn24

"Ani ja, ani nikt tutaj zebrany nie zapomni o tobie"

Następnie głos zabrała starsza córka zmarłego prezydenta Gdańska, Antonina Adamowicz.

- Najdroższy tatulku, chcę ci dziś podziękować za całe twoje życie. Za życie, które spędziłeś z nami, z Gdańskiem - mówiła. - Kocham cię bardzo i wiem, że ani ja, ani nikt tutaj zebrany nie zapomni o tobie. Proszę, opiekuj się nami i całym Gdańskiem tam w niebie - powiedziała.

Antonina Adamowicz pożegnała ojca
Antonina Adamowicz pożegnała ojca tvn24

"Pozostawił po sobie wielkie dzieło"

Przyjaciela pożegnał także Aleksander Hall, historyk i działacz opozycji w czasach PR.

Jak mówił, "Paweł Adamowicz był jednym z najświetniejszych, najwybitniejszych przedstawicieli pokolenia, któremu odzyskanie przez Polskę niepodległości i demokracji otworzyło możliwość działania w sferze publicznej - pokazał, jak wiele można było zdziałać w Polsce w warunkach wolności, pozostawił po sobie wielkie dzieło".

Przemówienie Aleksandra Halla podczas mszy pogrzebowej Pawła Adamowicza
Przemówienie Aleksandra Halla podczas mszy pogrzebowej Pawła Adamowiczatvn24

"Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści"

Dominikanin i honorowy obywatel Gdańska ojciec Ludwik Wiśniewski mówił, że o swym przyjacielu, że "jest przekonany, że Paweł chce, abym wypowiedział następujące słowa: trzeba skończyć z nienawiścią, trzeba skończyć z nienawistnym językiem, trzeba skończyć z pogardą, trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych".

Wskazywał, że "nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści na ulicach, w mediach, w internecie, w szkołach, w parlamencie, a także w Kościele".

Przemówienie o. Wiśniewskiego podczas mszy pogrzebowej Pawła Adamowicza
Przemówienie o. Wiśniewskiego podczas mszy pogrzebowej Pawła Adamowiczatvn24

Adamowicza pożegnał prezydent Sopotu

- Pawle, Polskę prawdziwie demokratyczną, europejską, jak twój Gdańsk, bez dzielenia na lepszych i gorszych Polaków, my prezydenci polskich miast obiecujemy dziś tobie budować - mówił prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Jak dodał, "niech twój duch miłości, wolności i solidarności, duch wielkiego Gdańska pozostanie zawsze z nam".

Jacek Karnowski podczas mszy pogrzebowej Pawła Adamowicza
Jacek Karnowski podczas mszy pogrzebowej Pawła Adamowiczatvn24

Aleksandra Dulkiewicz o zmarłym prezydencie Gdańska

Pełniąca obecnie funkcję prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz mówiła, że Paweł Adamowicz "miał gdańskość w swoim DNA".

- Gdańska tożsamość stała się jego tożsamością tak dalece, że dumę z tego miejsca i twórcze czerpanie z bogactwa jego tradycji, historii uczynił jednym z najważniejszych przesłań swojej prezydentury. I odniósł w tej materii niekwestionowany sukces - dodała.

Całe przemówienie Aleksandry Dulkiewicz
Całe przemówienie Aleksandry Dulkiewicz tvn24

Pawła Adamowicza pożegnał jego brat

Brat zmarłego prezydenta Gdańska, Piotr Adamowicz podczas mszy pogrzebowej mówił, że "można w życiu się spodziewać wielu rzeczy, ale tego, że we wtorek odbiorę akt śmierci fizycznej, akt zgonu fizycznego mojego brata się nie spodziewałem".

Piotr Adamowicz: nie spodziewałem się, że odbiorę akt śmierci fizycznej brata
Piotr Adamowicz: nie spodziewałem się, że odbiorę akt śmierci fizycznej bratatvn24

Autor: akr/rzw / Źródło: TVN24, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości