Ministerstwo Kultury zmienia zasady dofinansowania czasopism. Robi to po doniesieniach, że z państwowe pieniądze trafiały do periodyku o skrajnie prawicowych poglądach.
Antyfaszystowski magazyn "Nigdy Więcej" ujawnił, że w lutym 2007 roku przyznana w ramach programu "Promocja czytelnictwa" dotacja w wysokości 10 tysięcy złotych trafiła do pisma "Templum Novum", wydawanego w Białej Podlaskiej. Jakiej tematyce poświęcone jest pismo? Jak wymienia "Gazeta Wyborcza", w przedostatnim numerze znaleźć można m.in. wypowiedzi Degrelle'a sławiącego Hitlera jako obrońcę Niemiec przed Żydami, a także portret Juliusa Evoli, twórcy rasowej doktryny włoskiego faszyzmu.
- Nie wykluczam, że dostałem taki wniosek do podpisania. Ale tego typu decyzje podejmuje specjalny ośmioosobowy zespół rekomendujący. Ja nie byłem w stanie czytać wszystkiego. Mogę jedynie zapewnić, że nie było żadnych preferencji dla pism nacjonalistycznych - tłumaczy ówczesny minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski.
Jego następca Zbigniew Zdrojewski nie obwinia swojego poprzednika o promowanie idei faszyzmu, twierdzi jednak, że podpisanie tego wniosku było rzeczą naganną i dlatego też, planuje zmianę przepisów. - Żadne pismo propagujące treści niezgodne z polską racją stanu nie może być dofinansowywane przez resort kultury - podkreśla minister.
Zmiany w sposobie przyznawania dotacji na dofinansowanie czasopism zapowiedziała też we wtorek rzeczniczka ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego Iwona Radziszewska.
Nie wykluczam, że dostałem taki wniosek do podpisania. Ale tego typu decyzje podejmuje specjalny ośmioosobowy zespół rekomendujący. Ja nie byłem w stanie czytać wszystkiego. kazimierz ujazdowski
Sprawę dotacji nagłośnił magazyn "Nigdy Więcej", zajmujący się przeciwdziałaniem nacjonalizmowi, neofaszyzmowi czy nienawiści wobec obcych. Dziennikarze w artykule "Ministerstwo Kultury finansuje neofaszyzm", wskazali że ministerialna dotacja trafiła do pisma "Templum Novum", wydawanego przez Agencję Wydawniczo-Reklamową Arte z Białej Podlaskiej.
Jak wskazują, "Templum Novum", wcześniej wychodzące pod tytułem Narodowa Scena Rockowa, zajmowało się dystrybucją płyt i kaset z muzyką neonazistowską, takich zespołów jak Honor i Konkwista 88 (88 oznacza "Heil Hitler" - podaje "Nigdy Więcej"). Według ich informacji pismo wydało również biografię nieżyjącego już guru neonazistów Iana Stuarta, lidera formacji Skrewdriver, a także wspomnienia dowódcy ochotniczej dywizji Waffen-SS Leona Degrelle'a.
O pomoc do historyków
Wśród działań zleconych przez obecnego ministra kultury znajduje się sprawdzenie, jak rozdzielane są dotacje i kto je dostaje. - Zmiany mają objąć również kryteria przyznawania wniosków, terminy ich zgłaszania oraz nazwy programów, a w szczególnych przypadkach minister będzie prosił o dodatkową opinię historyków czy literaturoznawców, aby wykluczyć ryzyko pomyłki - poinformowała Radziszewska
Źródło: PAP, "Gazeta Wyborcza", "Polska"
Źródło zdjęcia głównego: Templum Novum