MSZ podał szczegóły dotyczące "odszkodowań za szkody". Jest komunikat o nocie dyplomatycznej do Niemiec

msz 16
Kosztowny instytut do spraw reparacji
Źródło: TVN24

MSZ opublikował szczegóły dotyczące noty dyplomatycznej wysłanej do Niemiec dotyczącej reparacji wojennych. Polska - jak wynika z komunikatu - domaga się między innymi zwrotu 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych.

Resort zaznaczył, że "ujawnienie opinii publicznej noty skierowanej bezpośrednio do innego państwa byłoby naruszeniem podstawowych zasad dyplomacji". Jednak "w trosce o jawność debaty publicznej i rzetelność informacji przedstawianych przez środki masowego przekazu" minister zdecydował o opublikowaniu komunikatu "zawierającego opis najważniejszych treści poruszonych w nocie". Wyliczono dziewięć punktów, w których opisano, czego Polska domaga się od Niemiec.

"Odszkodowania za straty materialne i niematerialne"

W 1. punkcie wymieniono konkretną kwotę - Polska domaga się od Niemiec "odszkodowania za straty materialne i niematerialne" w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych.

Ponadto - w punktach 2. i 3. - MSZ chce "zrekompensowania ofiarom agresji i okupacji niemieckiej oraz członkom ich rodzin wyrządzonych im szkód i krzywd" oraz "podjęcia przez Republikę Federalną Niemiec systemowych działań prowadzących do zwrotu dóbr kultury zagrabionych z Polski, które znajdują się na terytorium Niemiec".

W 4. punkcie komunikatu jest mowa o "zwróceniu zrabowanych przez państwo niemieckie w latach 1939-1945 aktywów i pasywów polskich banków państwowych i instytucji kredytowych", a także - w punkcie 5. - o "uregulowaniu należności wynikających z rabunkowej działalności Kas Kredytowych Rzeszy finansujących zbrodniczy wysiłek wojenny III Rzeszy oraz z działalności Banku Emisyjnego w Polsce".

MSZ publikuje komunikat dotyczący reparacji od Niemiec
MSZ publikuje komunikat dotyczący reparacji od Niemiec
Źródło: Shutterstock

MSZ o "prawdziwym obrazie wojny", "krzywdach i szkodach"

Polska domaga się "pełnej rehabilitacji zamordowanych działaczy przedwojennej mniejszości polskiej oraz zrekompensowanie strat poniesionych przez organizacje polonijne w Niemczech" - to punkt 6. Chce też - wskazano w punkcie 7. - "pełnego i systemowego uregulowania obecnego statusu Polaków i osób polskiego pochodzenia w Niemczech poprzez przywrócenie statusu mniejszości narodowej, w szczególności w kwestii nauczania języka ojczystego".

MSZ w nocie pisze też o "właściwej współpracy z Rzeczpospolitą Polską w zakresie upamiętniania polskich ofiar II wojny światowej". Ostatni, 9. punkt, to "podjęcie przez władze niemieckie skutecznych działań na rzecz zaprezentowania własnemu społeczeństwu prawdziwego obrazu wojny i jej skutków, szczególnie krzywd i szkód wyrządzonych Polsce i Polakom".

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: