Premier Donald Tusk ogłosił zapowiadane zmiany w rządzie. Jedną z nich jest zwiększenie liczby wicepremierów. Na to stanowisko mianowany został szef MSZ Radosław Sikorski.
O tym, że Sikorski w ramach rekonstrukcji rządu dostanie propozycję, by zostać wicepremierem, i że taką decyzję premier potwierdził na poniedziałkowym spotkaniu z koalicjantami, dowiedziała się nieoficjalnie reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska. Dziś ta informacja się potwierdziła.
Sondaże wskazują, że w ostatnich miesiącach znacząco wzrosło zaufanie do Radosława Sikorskiego. W przeprowadzonym pod koniec czerwca sondażu zaufania pracowni IBRiS dla Onetu szef MSZ zajął pierwsze miejsce. Z badania wynikało, że ufa mu 43,2 proc. Polek i Polaków. Jak zauważono, Sikorski wyprzedził kolejno trzech prezydentów: prezydenta elekta Karola Nawrockiego, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Radosław Sikorski - kim jest?
Radosław Sikorski urodził się w 1963 roku w Bydgoszczy. Już jako nastolatek angażował się w działalność opozycyjną. W liceum, w 1981 roku, był przewodniczącym Uczniowskiego Komitetu Strajkowego podczas tzw. wydarzeń bydgoskich. W tym samym roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie uzyskał status uchodźcy politycznego. Pozostał na Wyspach do 1989 roku. W latach 1983-1986 studiował na Uniwersytecie Oksfordzkim (Pembroke College), gdzie uzyskał tytuł licencjata (Bachelor of Arts) w dziedzinie nauk politycznych, filozofii i ekonomii. Po powrocie do Polski ukończył Wyższy Kurs Obronny na Wydziale Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.
Początki jego kariery zawodowej to praca dziennikarza. Od 1986 do 1989 roku był reporterem wojennym w Afganistanie oraz Angoli. Współpracował z takimi tytułami jak "The Observer", "The Spectator" i "The Sunday Telegraph". W 1988 roku został laureatem prestiżowej nagrody World Press Photo w kategorii zdjęć reporterskich za fotografię wykonaną w Afganistanie, przedstawiającą zabitą w bombardowaniu rodzinę. W latach 1988-1990 pracował jako korespondent zagraniczny dla amerykańskiego czasopisma "National Review". W latach 1990-1992 był polskim przedstawicielem konglomeratu mediowego News Corporation.
Kariera polityczna
W 1992 roku Radosław Sikorski został wiceministrem obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego, brał wówczas udział m.in. w rozmowach dotyczących przystąpienia Polski do NATO. W latach 1998-2001 pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych w rządzie Jerzego Buzka. W wyborach we wrześniu 2005 roku został wybrany senatorem VI kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Miesiąc później został zaprzysiężony na urząd ministra obrony narodowej w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie także w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Do dymisji podał się w lutym 2007 roku.
W wyborach parlamentarnych w 2007 roku dostał się do Sejmu, kandydując z list Platformy Obywatelskiej i uzyskując 117 291 głosów. Po wyborczym zwycięstwie PO objął urząd ministra spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska, stanowisko to pełnił do 2014 roku. W wyborach parlamentarnych z 2011 roku ponownie został posłem z list PO, uzyskując 91 720 głosów. Po odejściu z rządu w latach 2014-2015 pełnił funkcję marszałka Sejmu. W latach 2010-2016 był również wiceprzewodniczącym PO.
W 2019 roku Sikorski po raz pierwszy został europosłem - startując z list Koalicji Europejskiej, zdobył 129 339 głosów. W Parlamencie Europejskim został przewodniczącym Delegacji ds. Stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, a także członkiem Konferencji Przewodniczących Delegacji, Komisji Spraw Zagranicznych, Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony oraz Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Partnerstwa UE–Zjednoczone Królestwo.
W 2024 roku startował w prawyborach Koalicji Obywatelskiej przed wyborami prezydenckimi w 2025 roku. Przegrał jednak z Rafałem Trzaskowskim, który ostatecznie został kandydatem partii na prezydenta.
Sikorski ministrem spraw zagranicznych
Jako szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, obok szefa dyplomacji Szwecji Carla Bildta, był jednym z głównych inicjatorów powstania Partnerstwa Wschodniego, czyli unijnej polityki skierowanej wobec sześciu państw Europy Wschodniej i mającej na celu pogłębianie z nimi współpracy: Ukrainy, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji i Mołdawii. Partnerstwo zostało oficjalnie zainaugurowane w 2009 roku.
W lutym 2014 roku w czasie Euromajdanu Sikorski udał się na Ukrainę i brał udział w negocjacjach, które doprowadziły do podpisania porozumienia między ówczesnym prezydentem Wiktorem Janukowyczem a liderami opozycji, która stanęła po stronie protestujących Ukraińców.
W czasie pełnienia przez Sikorskiego funkcji szefa MSZ Polska m.in. weszła do strefy Schengen, podpisała umowę o małym ruchu granicznym z Ukrainą, zawarła umowę w sprawie instalacji w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej, a także w 2011 roku przewodziła w Radzie UE w ramach rotacyjnej prezydencji. Radosław Sikorski był także pomysłodawcą powstałego w 2013 roku Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji, którego celem jest wspieranie demokracji w krajach sąsiadujących z UE.
Po tym jak w 2023 roku Sikorski ponownie został ministrem spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska, w 2024 roku zrobił duże wrażenie na opinii międzynarodowej, odpowiadając w czasie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ na kłamliwą wypowiedź rosyjskiego ambasadora. Amerykańska stacja Bloomberg oceniła wtedy, że "polski minister z dnia na dzień stał się sensacją", a były premier Szwecji nazwał wystąpienie Sikorskiego "klasykiem". "Po nim nie zostało wiele z Rosji" - ocenił. 22 października 2024 roku - w reakcji na hybrydowe działania Rosji w Polsce - Sikorski poinformował o "wycofaniu zgody na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu".
W marcu 2025 roku doszło do wymiany wpisów na platformie X między Sikorskim a sekretarzem stanu USA Marco Rubio i doradcą prezydenta USA Elonem Muskiem na temat wykorzystywanego przez Ukrainę systemu Starlink. Musk stwierdził, że gdyby zdecydował o odłączeniu Ukrainy od Starlinków, front by się załamał, a Ukraina przegrałaby wojnę. W reakcji Sikorski wskazał, że Starlinki dla Ukrainy opłacane są przez Polskę w ramach dwustronnej umowy handlowej. Później Musk zwrócił się do Sikorskiego słowami: "Cicho bądź, mały człowieku". W czerwcu szef polskiego MSZ pokusił się o ripostę na ten wpis, nawiązując do publicznej kłótni Muska z prezydentem Trumpem i napisał: "Widzisz, wielki człowieku, polityka jest trudniejsza, niż myślałeś".
W lipcu tego roku Sikorski zwrócił się do Donalda Trumpa w mediach społecznościowych o przywrócenie dostaw amunicji przeciwlotniczej na Ukrainę. "Prezydencie Trump, Putin kpi z pańskich wysiłków na rzecz pokoju" - napisał minister.
Radosław Sikorski - działalność
Radosław Sikorski udzielał się także poza polityką. Od 2016 roku jest wykładowcą w Centrum Studiów Europejskich Uniwersytetu Harvarda i ekspertem Center for Strategic and International Studies w Waszyngtonie. Jest autorem kilku książek, m.in. "Prochy Świętych - Podróż do Heratu w czas wojny" z 1995 roku, "Full circle. A homecoming to free Poland" z 1997 roku, "The Polish House - an Intimate History of Poland" z 1998 roku, "Strefa zdekomunizowana - wywiad rzeka" z 2007 roku, "Polska może być lepsza. Kulisy polskiej dyplomacji" z 2018 roku oraz "Polska. Stan państwa" z 2022 roku.
Sikorski został wyróżniony wieloma odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi, m.in. odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", oraz ukraińskim Orderem Księcia Jarosława Mądrego III klasy w 2011 roku i Orderem "Za Zasługi" I Stopnia w 2009 roku. W 2012 roku znalazł się na prestiżowej liście najbardziej wpływowych ludzi świata Global Thinkers magazynu "Foreign Policy".
Jego żoną jest amerykańska pisarka i dziennikarka Anne Applebaum. Mają dwóch synów, Aleksandra i Tadeusza.
Autorka/Autor: momo, pb /ads, az
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara/PAP