Sprawa sądownictwa jest niezwykle ważna dla całego obozu Zjednoczonej Prawicy. Tutaj naprawdę ciężko pracujemy, jesteśmy w blokach startowych – przekonywał na konferencji prasowej w czwartek wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Zapowiedział, że pakiet "ważnych rozwiązań dotyczących reorganizacji polskiego sądownictwa" jest gotowy.
Na czwartkowej konferencji wiceminister Kaleta został zapytany o nieoficjalne informacje o tym, że wkrótce ma trafić do Sejmu projekt dotyczący między innymi "spłaszczenia struktury sądów". - Od kilkunastu miesięcy mamy gotowy pakiet szeregu ważnych rozwiązań dotyczących reorganizacji polskiego sądownictwa w wielu obszarach – odpowiedział Kaleta. - Takich kwestii przede wszystkim organizacyjnych, wewnętrznych, które pozwolą sprawnie się zorganizować sądom po prostu i szybciej funkcjonować, co przełoży się na tempo wydawanych rozstrzygnięć i jakość pracy – tłumaczył. Przekazał, że prace w tym zakresie "są bardzo zaawanasowane". - Jest bardzo dużo ustaw. Czekamy na zgodę polityczną i myślę, że jeszcze wiele dyskusji na temat tych ustaw będziemy mogli przeprowadzić i cieszyć się z tego, że reforma sądownictwa jest kontynuowana wbrew tym szantażom i próbom wymuszenia na Polsce, by wyzbyła się swojej suwerenności – powiedział.
"Sprawa sądownictwa jest niezwykle ważna dla całego obozu Zjednoczonej Prawicy"
Kaleta nawiązał do wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który był pytany w Polskim Radiu między innymi o to, czy program Polski Ład nie przesłoni innych zmian, na przykład tych w sądownictwie. - Jeśli chodzi o reformę sądów, to ona jest planowana. Tyle tylko, że Polski Ład dotyczy przede wszystkim kwestii społecznych i gospodarczych. A to jest kwestia o nieco innym charakterze, odnosząca się do reformy państwa – odpowiadał Kaczyński.
- Sprawa sądownictwa jest niezwykle ważna dla całego obozu Zjednoczonej Prawicy. Tutaj naprawdę ciężko pracujemy, jesteśmy w blokach startowych – zapewnił wiceminister Kaleta. Pytany, kiedy można spodziewać się kolejnych projektów odpowiedział: - Poczekamy, zobaczymy. Będziemy rozmawiać, pracować i zmieniać na lepsze polskie sądownictwo.
Konferencja dotyczyła odpowiedzi resortu sprawiedliwości na opinię rzecznika generalnego unijnego Trybunału Sprawiedliwości Michala Bobeka. Według rzecznika polska praktyka delegowania sędziów do sądów wyższej instancji, które to delegowanie może zostać zakończone w każdym czasie według uznania ministra sprawiedliwości, będącego zarazem prokuratorem generalnym, jest sprzeczna z unijnym prawem.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24