- To była bardzo trudna akcja: było to wysokoenergetyczne tąpnięcie, no i duża liczba osób poszkodowanych. Myśmy nie wiedzieli, czy oni żyją - mówił kierownik akcji, Grzegorz Wolak, który uczestniczył w akcji wydobywania na powierzchnię uwięzionych w kopalni "Rudna" górników.
- Co chwilę, non stop coś pukało. Ale idzie się do przodu, na to się nie patrzy. Oczy zamykamy i dalej do przodu - mówił ratownik Jacek Czyżewski.
Dziś nad ranem ratownikom udało się dotrzeć do grupy 19 górników, którzy przez siedem godzin byli zasypani na głębokości ok. 1000 m w należących do KGHM Zakładach Górniczych Rudna Główna w Polkowicach.
Sama akcja określona została przez ratowników jako "ekstremalna". - Trzeba było się przeciskać na brzuchu. Jak strop opadł to jeszcze były kotwy (specjalne mocowania stropów - red.). Było bardzo ciężko, był kurz, jeszcze trochę urobku leciało (drobnych skał - red.), ale daliśmy radę - mówił ratownik Marek Baryluk. - Penetrowaliśmy, żeby znaleźć. Było ciężko, ale odnaleźliśmy - dodał.
"Zmęczeni, ale szczęśliwi"
Kiedy już jednak ratownikom udało się dotrzeć do uwięzionej grupy mówili, że ci byli "bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi". - Górnicy byli bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi, że nas zobaczyli. Wiedzieli, że wrócą do swoich rodzin - mówił Tomasz Szafirowicz, uczestnik akcji.
- Cieszyliśmy się, że żyją, że nie mają żadnych ran. To była dla nas najszczęśliwsza sytuacja - dodał Baryluk.
W akcji poszukiwawczej brało udział ok. 25 ratowników, którzy odgruzowywali teren przy użyciu trzech specjalistycznych maszyn. Akcja zakończyła się w momencie wyprowadzenia ostatniego górnika na powierzchnię. Nikt nie został poważnie ranny. Wszyscy górnicy mogą dzisiaj wrócić do domów.
40 tys. ton rudy na dobę
Zakłady Górnicze "Rudna" utworzono 16 września 1969 r. Eksploatację złoża rozpoczęto od jego południowej części, gdzie prace górnicze prowadzone były na głębokości 850-900 m. Obecnie wydobywa się rudę na głębokości ponad 1150 m, a w najbliższych latach planuje się zejście poniżej 1200 m. W zakładach funkcjonuje obecnie 11 szybów - 3 wydobywcze, 4 wentylacyjne i 4 zjazdowo-materiałowe. Dobowe wydobycie wynosi ok. 39,3 tys. t rudy, a roczne sięga 12,3 mln ton.
Autor: abs/iga/k / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24