Więcej pieniędzy, mniej aktów oskarżenia niż spraw umorzonych i zawieszonych. Raport z działalności CBA

Źródło:
tvn24.pl
Centralne Biuro Antykorupcyjne. Siedziba
Centralne Biuro Antykorupcyjne. SiedzibaTVN24
wideo 2/4
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłą posłankę. Wideo archiwalneTVN24

Choć przez ostatnie lata mocno wzrosły budżet i liczba etatów w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, to nie poprawiają się efekty pracy formacji – wynika z analizy dorocznego raportu z działalności służby antykorupcyjnej. CBA swoje wysiłki koncentruje na samorządowcach z najniższego, gminnego szczebla, a więcej spraw umarza i zawiesza niż kończy aktami oskarżenia. Równocześnie pozycja Polski osuwa się w najważniejszym międzynarodowym badaniu poziomu korupcji.

Jawną część raportu ze swojej całorocznej działalności CBA publikuje każdego kolejnego roku. Tylko nieco bogatszą w treść wersję otrzymują posłowie z sejmowej komisji do spraw służb specjalnych.

Co wynika z najnowszego raportu, który podsumowuje ubiegły, a jednocześnie 15. rok funkcjonowania służby antykorupcyjnej? Dziennikarz tvn24.pl poddał go analizie.

Budżet dwukrotnie większy

Po pierwsze: ostatnie lata działalności Agencji to ogromny wzrost budżetu formacji oraz solidna pula dodatkowych etatów. W minionym roku księgowi służby mieli do wydania 256 milionów złotych. W centrali służby i delegaturach pracowało 1165 funkcjonariuszy, których wspomagało 161 pracowników cywilnych. Dla porównania, w 2014 roku było to 111 milionów złotych oraz 764 funkcjonariuszy i 115 pracowników cywilnych.

Po raz pierwszy budżet CBA przekroczył 200 milionów w 2018 roku, gdy wzrósł do 228 milionów (z czego wykonanie wyniosło 209 mln zł).

Poziom zatrudnienia w CBAtvn24.pl

- W ślad za budżetem nie rośnie efektywność służby, którą kiedyś kierowałem. Liczby są niemal na tym samym poziomie, co przed laty. O jakości pracy i prowadzonych dziś spraw nie chcę się wypowiadać, bo nie ma o czym mówić – komentuje w rozmowie z tvn24.pl Paweł Wojtunik, który był szefem CBA w latach 2009-2015.

Spośród czterech posłów PiS zasiadających w komisji do spraw służb specjalnych na krótką rozmowę o raporcie z działalności CBA zgodził się wyłącznie jej przewodniczący Wojciech Andzel: - Uważam, że CBA pracowało wyśmienicie, spełniając wszystkie zadania. Dlatego uważam, że trzeba służbę nadal wzmacniać finansowo i etatowo.

Wysiłek agentów CBA

Jakie więc są to liczby? W minionym roku funkcjonariusze CBA pracowali nad 584 postępowaniami przygotowawczymi, czyli śledztwami. To mniej więcej tyle samo, ile zawsze prowadziło biuro w ostatnich latach - rok wcześniej spraw "na biegu" było 606. a W 2016 roku - 491, a w 2014 - 420.

Liczba postępowań przygotowawczych prowadzonych przez CBAtvn24.pl

Gorzej wyglądają efekty tych postępowań. Z raportu wynika, że śledczy z CBA zakończyli w całym ubiegłym roku 158 postępowań. Do sądów wnieśli tylko 72 akty oskarżenia, a umorzyli i zawiesili aż 74 śledztwa.

Łącznie na podstawie materiałów zgromadzonych przez śledczych z CBA przedstawiono 688 osobom 2020 zarzutów z kodeksu karnego i karno-skarbowego. Dla porównania, w 2019 roku były to 804 osoby i łącznie 2034 zarzuty.

Gdzie efekty Pegasusa?

W raporcie znajdują się tylko szczątkowe informacje dotyczące "działalności operacyjnej" CBA, czyli m.in. efektów zakładania podsłuchów czy werbowania informatorów. Wiadomo tylko, że w ubiegłym roku prowadzono 534 "sprawy operacyjne".

- Taka sprawa operacyjna to np. sygnały o korupcji wiceministra, nad którymi pracują funkcjonariusze operacyjni analizując informacje z założonych podsłuchów bądź od informatorów – wyjaśnia były funkcjonariusz służb.

Jednak w tym wskaźniku również nie widać znaczących ilościowych zmian w porównaniu z minionymi latami: w 2014 roku było takich "teczek" ze sprawami operacyjnymi 477, a w 2019 roku 546.

Z raportu wynika również, że dzięki uprawnieniom do podsłuchów i śledzenia, agenci zdobyli materiały, które stały się podstawą do wszczęcia 31 postępowań ("materiały uzyskane w trybie art. 17 ustawy o CBA").

Podstawy wszczęcia postępowań przygotowawczych wszczętych przez CBA w 2021 r.CBA

Zorganizowali również sześć prób "kontrolowanego wręczenia łapówki", które następnie przerodziły się w śledztwa.

- Publicznie wiadomo, że Centralne Biuro Antykorupcyjne dysponuje potężnym narzędziem do pracy operacyjnej, czyli "Pegasusem". Tymczasem w danych dotyczących pracy operacyjnej nie widać żadnego przełomu. Ani w liczbach, ani tym bardziej w jakości w ten sposób zdobywanych danych - zwraca uwagę Paweł Wojtunik.

Najważniejsze sprawy

Autorzy najnowszego raportu wybrali także 16 najważniejszych śledztw z ubiegłego roku, które krótko opisali.

Za najważniejszą sprawę uznano zatrzymanie byłej posłanki PO Bożeny Kamińskiej, której prokuratura zarzuciła przywłaszczenie środków na prowadzenie biura poselskiego i składanie fałszywych oświadczeń majątkowych.

Inne z przywoływanych spraw dotyczą wyłudzenia z tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju 1, 4 miliona złotych, nieprawidłowości w obrocie lekami bądź zarzutów dla wójta jednej z pomorskich gmin.

Co zastanawia, tylko kilka ze wspominanych w raporcie spraw dotyczy przestępczości korupcyjnej, a większość oszustw bądź wyłudzeń.

Jak sprawdziliśmy, jedyna sprawa, w której ujawniono korupcyjny układ, jest efektem pracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego. To ta formacja odkryła, że o awansach, wyjazdach na misje w elitarnej 6 Brygadzie Powietrznodesantowej, zwanej "prezydencką", decydują łapówki. Sam wojskowy kontrwywiad nie ma uprawnień do prowadzenia śledztw, więc zdobyte materiały przekazał do CBA. Dziś w sprawie zarzuty ma postawionych ponad 40 żołnierzy.

Tu warto zwrócić uwagę, że według indeksu percepcji korupcji, który prowadzi niezależna organizacja Transparency International, od 2016 roku sytuacja w Polsce w tym obszarze się pogarsza.

Precyzyjnej: z rokrocznie publikowanych badań wynika, że do 2015 roku Polska poprawiała swoją pozycję - pnąc się w górę od 2012 roku - czyli skuteczniej walczyła z korupcją. W 2016 roku doszło do załamania i od tego czasu nasz kraj spadł w rankingu aż o 16 pozycji. W raporcie za rok 2021 znaleźliśmy się poniżej średniej dla Europy.

Indeks percepcji korupcji za 2021 r.Transparency International

Unikalne kompetencje CBA

Spośród wszystkich funkcjonujących w Polsce służb CBA wyróżnia się tym, że ustawodawca dał tej formacji dodatkowo możliwość prowadzenia kontroli.

Inne służby mogą prowadzić pracę operacyjną i śledztwa (np. policja i ABW) bądź wyłącznie pracę operacyjną i analityczną, jak np. wspomniany kontrwywiad wojskowy.

Czym jest działalność kontrolna? Według jednej z definicji przyjętych w służbie, ma ona na celu "ujawnienie działalności godzącej w ekonomiczne interesy państwa, przypadków korupcji w instytucjach publicznych oraz nadużyć osób pełniących funkcje publiczne".

Z raportu wynika, że takich kontroli w ubiegłym roku prowadzono 172 (np. w 2014 roku było to 239 kontroli, a w 2019 roku - 192). Dodatkowo w ubiegłym roku prowadzono także 892 analizy "przedkontrolne", podczas gdy np. w 2019 było ich 912.

Według autorów, przyczyniło się to do wykrycia szkód lub narażenia na szkody Skarbu Państwa na poziomie 286 milionów złotych, a np. w 2019 roku było to 290 milionów i są to sumy na podobnym poziomie w ostatnich latach.

Cel: samorządowcy

Duża część kontroli CBA to weryfikowanie oświadczeń majątkowych, które mają obowiązek wypełniać wszyscy polscy samorządowcy i wielu urzędników.

Z raportu wynika, że w ubiegłym roku CBA najczęściej pod lupę brała samorządowców z najniższego szczebla, czyli gmin. Zarówno, gdy funkcjonariusze prowadzili same kontrole (49), jak i w trakcie 163 "analiz przedkontrolnych".

- Kontrola jest szczegółowo uregulowana w ustawie. Kontrolowany ma zagwarantowane w niej prawa, wie kiedy (kontrola - przyp. red.) się zaczyna i kiedy skończy. O analizach przedkontrolnych nie jest informowany, można w nich gromadzić dowolne informacje – wyjaśnia tvn24.pl agent tej formacji. Redakcja tvn24.pl opisała, jak w takim niejawnym trybie prześwietlano w CBA majątek senatora Krzysztofa Brejzy.

Z raportu wynika, że służba kontrolowała oświadczenia majątkowe tylko sześciu "kierowników i pracowników urzędów państwowych" i trzech osób "zajmujących kierownicze stanowiska państwowe", a także czterech parlamentarzystów.

Dla porównania np. w 2015 roku samorządowców gminnych było również najwięcej wśród kontrolowanych oświadczeń, bo 45. Ale już "kierowników urzędów państwowych" - 21, ośmiu parlamentarzystów i aż siedem osób z tzw. "erki", czyli zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

W ubiegłym tygodniu "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska utajniła pięć oświadczeń majątkowych, które złożyli sędziowie Trybunału. Z kolei oświadczenie majątkowe Julii Przyłębskiej utajniła prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska.

- To wygląda na transakcję wiązaną. Chciałbym jednak zrozumieć, dlaczego w takich sytuacjach nie wypowiada się szef CBA. Dlaczego milczy, gdy likwidowana jest jawność życia publicznego, dlaczego nie ma własnego zdania, gdy sprawa dotyczy sensu istnienia jego formacji? - mówi Paweł Wojtunik.

W odpowiedzi na zadane przez nas pytania z biura prasowego CBA przyszła lakoniczna odpowiedź: - Centralne Biuro Antykorupcyjne nie wydaje opinii prawnych, nie udziela porad prawnych oraz nie odpowiada na pytania dotyczące zastosowania tego prawa w konkretnej indywidualnej sprawie.

Tarcza antykorupcyjna

Agenci CBA objęli także "tarczą antykorupcyjną" - prewencyjnymi działaniami osłonowymi - kilka z rządowych przedsięwzięć. Z raportu wynika, że w ten sposób chronili głównie projekty "z zakresu szeroko rozumianej informatyzacji", ale także prace nad ustawą dotyczącą gospodarki odpadami czy nowelizację ustawy o grach hazardowych.

Z raportu wynika, że weryfikowali również kontrahentów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

"W ponad połowie przypadków (55 proc.) wydano opinię negatywną lub sformułowano zastrzeżenia. Według szacunków łączna wartość zamówień, których RARS planowała udzielić tym wykonawcom, wynosiła nie mniej niż 467 milionów" – brzmi fragment raportu.

W podobny sposób CBA pilnuje budowy muru na granicy z Białorusią. Agenci prześwietlili 20 firm, które starały się o udział w tym projekcie, który pochłonie minimum 1,5 miliarda złotych publicznych środków.

Informacja o wynikach działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnegocba.gov.pl

Autorka/Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CBA

Pozostałe wiadomości

Chiny mają 600 głowic jądrowych i pracują nad nowymi rakietami międzykontynentalnymi - wynika z raportu Pentagonu opublikowanego w środę. Dokument zwraca też uwagę na korupcję w wojsku, rosnącą współpracę Chin z Rosją i możliwość inwazji na Tajwan.

"Mają 600 głowic jądrowych i pracują nad nowymi rakietami"

"Mają 600 głowic jądrowych i pracują nad nowymi rakietami"

Źródło:
PAP, Reuters

- Jestem przekonany, że gość, który się chroni przed polskim wymiarem sprawiedliwości w ten sposób, jak zostanie zatrzymany, zacznie sypać - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Ryszard Petru z klubu Polska 2050-Trzecia Droga, komentując zniknięcie Marcina Romanowskiego. Zdaniem Tomasza Treli z Nowej Lewicy "może być tak, że teraz ci w PiS-ie się zaczynają bać, kogo Romanowski pierwszego sypnie".

"On zostanie dorwany przez polskie służby. On zacznie sypać"

"On zostanie dorwany przez polskie służby. On zacznie sypać"

Źródło:
TVN24

Oszuści podszywają się pod PKO BP - ostrzega bank w komunikacie. W mailach o temacie "potwierdzenie operacji" znajduje się link do strony ze złośliwym oprogramowaniem.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Największy bank w Polsce ostrzega klientów

Źródło:
tvn24.pl

Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji z Lewicy, przyznał w środowym wydaniu "Faktów po Faktach", że w czwartek zostanie podjęta decyzja w sprawie przyszłości ministra nauki Dariusza Wieczorka w rządzie.

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? "Jutro będziemy mieli rozstrzygnięcie"

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? "Jutro będziemy mieli rozstrzygnięcie"

Źródło:
TVN24

Fed obniżył stopy procentowe w USA o 25 punktów bazowych do przedziału 4,25-4,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Członkowie Fedu prognozują stopy procentowe w USA na poziomie 3,9 procent na koniec 2025 roku i 3,4 procent na koniec 2026 roku.

Decyzja za oceanem, kłopoty złotego

Decyzja za oceanem, kłopoty złotego

Źródło:
PAP

Prezydent elekt Donald Trump stwierdził, że wcielenie Kanady do Stanów Zjednoczonych Ameryki to "świetny pomysł". "Wielu Kanadyjczyków chce, by Kanada stała się 51. stanem Ameryki" - ocenił. Przyszły prezydent USA miał zasugerować premierowi Justinowi Trudeau aneksję jego państwa podczas spotkania pod koniec listopada.

Trump wraca do tematu Kanady. "To nie ma sensu"

Trump wraca do tematu Kanady. "To nie ma sensu"

Źródło:
PAP

W Sądzie Okręgowym we Wrocławiu ruszył proces w sprawie zamordowania Mai H. we wrocławskim zakładzie karnym. Kobieta została uduszona przez jej partnera i jednocześnie ojca ich dwóch córek, które teraz, po 17 latach, pozwały Skarb Państwa. Kobiety domagają się 15 mln zł zadośćuczynienia.

Kobieta została zamordowana podczas odwiedzin w więzieniu. Jej córki pozywają państwo

Kobieta została zamordowana podczas odwiedzin w więzieniu. Jej córki pozywają państwo

Źródło:
tvn24.pl

W nadchodzących dniach pogoda w Polsce kształtowana będzie przez wiry niżowe - najpierw rządy sprawować będzie Anka, a później Caroline. Po ciepłych dniach, z temperaturą sięgającą nawet 15 stopni Celsjusza, nastąpi ochłodzenie. W weekend popada deszcz ze śniegiem i mokry śnieg.

Czeka nas drastyczne ochłodzenie. W prognozie widać też śnieg

Czeka nas drastyczne ochłodzenie. W prognozie widać też śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad 2,3 tysiąca aut marki KIA objętych jest akcją serwisową - przekazał producent poprzez stronę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W samochodach może dojść do awarii, która może spowodować zwarcie elektryczne, mogące z kolei skutkować pożarem w komorze silnika pojazdu.

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Duży producent wzywa do warsztatów. Może dojść do awarii

Źródło:
PAP

Rodzice 3,5-letniej Helenki, która przebywa w ciężkim stanie w szpitalu w Zielonej Górze, usłyszeli prokuratorskie zarzuty spowodowania choroby realnie zagrażającej życiu w postaci niewydolności wielonarządowej poprzez nieodpowiednie odżywianie. W ocenie śledczych działanie rodziców nosiło znamiona przestępstwa znęcania się nad dziewczynką. Według biegłego dziecko "było wyniszczone z niedożywienia". Prokuratura twierdzi jednak, że lodówka rodziny była pełna.

3,5-latka "wyniszczona z niedożywienia". Rodzice usłyszeli zarzuty

3,5-latka "wyniszczona z niedożywienia". Rodzice usłyszeli zarzuty

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Sąd Najwyższy w środę oddalił kasację obrony Aleksandry J., skazanej na dożywocie za zabójstwa czworga jej nowo narodzonych dzieci w Ciecierzynie w Opolskiem w latach 2013-2018. SN zajmował się tą sprawą drugi raz i uznał kasację za "oczywiście bezzasadną".

"Można powiedzieć, że J. stała się seryjną zabójczynią". Koniec sprawy zbrodni z Ciecierzyna

"Można powiedzieć, że J. stała się seryjną zabójczynią". Koniec sprawy zbrodni z Ciecierzyna

Źródło:
PAP

Dwóch pracowników hali przemysłowej w Kielcach zostało ciężko rannych po tym, jak przygniotło ich zawalone rusztowanie. Mężczyźni pracowali w wykopie na głębokości około sześciu metrów, gdy nagle osunęła się nad nimi ziemia.

Rusztowanie przygniotło pracowników w wykopie. Są w ciężkim stanie

Rusztowanie przygniotło pracowników w wykopie. Są w ciężkim stanie

Źródło:
tvn24.pl

Zapadł wyrok przed Sądem Okręgowym w Opolu w sprawie Krystyny Sz., która w sierpniu 2023 roku zamordowała dwójkę swoich dzieci w wieku trzech i czterech lat. Kobieta została skazana na dożywocie. Wyrok jest nieprawomocny.

Ciała dwójki małych dzieci w domu. Matka usłyszała wyrok

Ciała dwójki małych dzieci w domu. Matka usłyszała wyrok

Źródło:
tvn24.pl

W Koszalinie we wtorek wykoleił się pociąg, nastawniczy niewłaściwie przestawił zwrotnicę. Okazało się, że miał 1,7 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany. Usłyszał zarzut zagrożony karą do pięciu lat pozbawienia wolności i został objęty policyjnym dozorem.

Źle przestawił zwrotnicę, był pijany. Pociąg się wykoleił

Źle przestawił zwrotnicę, był pijany. Pociąg się wykoleił

Źródło:
tvn24.pl

W grudniu według rankingu CBOS największym zaufaniem społecznym cieszą się prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz wiceprzewodniczący PO, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Największą nieufność budzi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Komu najbardziej ufają Polacy, komu najmniej? Nowy ranking

Komu najbardziej ufają Polacy, komu najmniej? Nowy ranking

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej - przekazała w mediach społecznościowych Kancelaria Prezydenta.

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Jest podpis prezydenta

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

To miała być zwykła transakcja sprzedaży papierosów elektronicznych. Gdy jednak umówił się z mężczyznami, ci siłą wciągnęli go do samochodu, wozili po mieście, bili i zmuszali do podawania kodów BLIK. Policjanci zatrzymali w tej sprawie dwóch obywateli Rosji w wieku 25 i 30 lat. Obaj usłyszeli już zarzuty i decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani.

Wciągnęli go do auta, wozili po mieście i bili. Musiał podawać kody do wypłacania pieniędzy

Wciągnęli go do auta, wozili po mieście i bili. Musiał podawać kody do wypłacania pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Słynna skarbonka z Rynku Głównego w Krakowie wróciła po naprawie na swoje miejsce przy wieży ratuszowej. W październiku jej szybę zniszczył kostką brukową 22-letni wandal, nie udało mu się jednak jej całkowicie rozbić. Mężczyzna tłumaczył, że chciał dostać się do pieniędzy, by nie kraść w sklepach.

Skarbonka wróciła na krakowski Rynek Główny. Wcześniej zniszczył ją wandal

Skarbonka wróciła na krakowski Rynek Główny. Wcześniej zniszczył ją wandal

Źródło:
PAP

Wczoraj wspólnie z Finlandią i Szwecją przechwyciliśmy rosyjskie samoloty wyposażone w pociski hipersoniczne nad Morzem Bałtyckim - poinformował w środę minister obrony Holandii Ruben Brekelmans.

Nad Bałtykiem "rosyjskie samoloty wyposażone w pociski hipersoniczne"

Nad Bałtykiem "rosyjskie samoloty wyposażone w pociski hipersoniczne"

Źródło:
PAP, Reuters

58-letni myśliwy zmarł po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź. Zwierzę zostało zastrzelone przez innego mężczyznę. Departament Zasobów Dzikiej Przyrody Wirginii "nie wnosi obecnie żadnych oskarżeń w związku z tym incydentem".

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź

Źródło:
CBS News

Honda i Nissan prowadzą rozmowy na temat potencjalnej fuzji. Połączenie dwóch japońskich potentatów motoryzacyjnych miałoby być remedium na kryzys, w jakim znalazły się w ostatnim czasie obie firmy - informuje CNN.

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Fuzja motoryzacyjnych gigantów? Trwają rozmowy

Źródło:
CNN

Winogrona i mleko matki - tak miała wyglądać dieta 3,5-letniej dziewczynki, która od niedzieli przebywa w szpitalu w Zielonej Górze. Lekarze od razu zauważyli, że ważące 8 kilogramów dziecko jest skrajnie niedożywione. Po kilku dniach leczenia widać poprawę w stanie zdrowia dziewczynki - dowiedziała się reporterka TVN24.

Powoli zaczyna jeść, sama pije mleko. Stan 3,5-latki "stopniowo się poprawia"

Powoli zaczyna jeść, sama pije mleko. Stan 3,5-latki "stopniowo się poprawia"

Źródło:
TVN24

Stołeczni strażnicy miejscy zauważyli przy leśnej drodze w Wawrze kraciastą torbę. W pobliżu kręcił się też kierowca. Szybko okazało się, dlaczego tak bardzo się nią interesował.

Tajemnicza torba porzucona przy leśnej drodze

Tajemnicza torba porzucona przy leśnej drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zabił na oświetlonym przejściu dwie seniorki, nie poszedł do więzienia

Zabił na oświetlonym przejściu dwie seniorki, nie poszedł do więzienia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Żołnierze północnokoreańscy, których armia rosyjska wykorzystuje w wojnie z Ukrainą, zmienili taktykę ataków w obwodzie kurskim - przekazał ukraiński politolog i wojskowy Kyryło Sazonow. Według agencji AP, setki koreańskich żołnierzy walczących z siłami ukraińskimi w przygranicznym regionie zginęło lub zostało rannych.

Żołnierze Kima zmienili taktykę. I stali się "doskonałym celem"

Żołnierze Kima zmienili taktykę. I stali się "doskonałym celem"

Źródło:
Kanał 24, NV, tvn24.pl

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może osiągać prędkość 80 kilometrów na godzinę. Groźna aura spodziewana jest miejscami na północy i południu kraju. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Porywy do 80 km/h. Przybyło ostrzeżeń IMGW przed silnym wiatrem

Porywy do 80 km/h. Przybyło ostrzeżeń IMGW przed silnym wiatrem

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nie dość, że trwa już spór co do legalności tej izby Sądu Najwyższego, która miałaby stwierdzić ważność wyborów prezydenckich, na horyzoncie pojawia się kolejny: czy SN w ogóle musi tę ważność potwierdzić. Wyjaśniamy, w czym rzecz.

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Wybory prezydenckie. Jaka jest rola Sądu Najwyższego? Znów różne zdania

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń generuje w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać rzekomo transport nowych samochodów osobowych z Polski, "prosto z salonu", na Ukrainę. Tylko że opis filmu jest fałszywy, bo transport tych aut jechał w stronę innej granicy.

"Nowiutkie samochody" jadą z Polski do Ukrainy? Nie tam

"Nowiutkie samochody" jadą z Polski do Ukrainy? Nie tam

Źródło:
Konkret24

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała przechwycone nagranie, które ma być dowodem, że wojska Korei Północnej walczące z armią ukraińską w obwodzie kurskim ponoszą ciężkie straty. Rozmówczyni - przedstawiona przez SBU jako pielęgniarka szpitala w obwodzie moskiewskim - ujawnia, ilu wojskowych armii Kim Dzong Una zostało rannych w ciągu kilku ostatnich dni. Rosjanka narzeka także, że kontakt z nimi jest bardzo trudny.

"120 rannych Koreańczyków w pociągu". Przechwycona rozmowa

"120 rannych Koreańczyków w pociągu". Przechwycona rozmowa

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Od stycznia do listopada liczba zagranicznych turystów odwiedzających Japonię sięgnęła niemal 33,38 miliona - poinformowała w środę Narodowa Organizacja Turystyki (JNTO). To więcej niż w całym 2019 roku, czyli przed pandemią COVID-19, kiedy do tego kraju przyjechało 31,88 miliona osób. Boom turystyczny jest napędzany między innymi przez niski kurs jena.

Turystyczny boom. Padł rekord

Turystyczny boom. Padł rekord

Źródło:
PAP