Więcej pieniędzy, mniej aktów oskarżenia niż spraw umorzonych i zawieszonych. Raport z działalności CBA

Źródło:
tvn24.pl
Centralne Biuro Antykorupcyjne. Siedziba
Centralne Biuro Antykorupcyjne. SiedzibaTVN24
wideo 2/4
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłą posłankę. Wideo archiwalneTVN24

Choć przez ostatnie lata mocno wzrosły budżet i liczba etatów w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, to nie poprawiają się efekty pracy formacji – wynika z analizy dorocznego raportu z działalności służby antykorupcyjnej. CBA swoje wysiłki koncentruje na samorządowcach z najniższego, gminnego szczebla, a więcej spraw umarza i zawiesza niż kończy aktami oskarżenia. Równocześnie pozycja Polski osuwa się w najważniejszym międzynarodowym badaniu poziomu korupcji.

Jawną część raportu ze swojej całorocznej działalności CBA publikuje każdego kolejnego roku. Tylko nieco bogatszą w treść wersję otrzymują posłowie z sejmowej komisji do spraw służb specjalnych.

Co wynika z najnowszego raportu, który podsumowuje ubiegły, a jednocześnie 15. rok funkcjonowania służby antykorupcyjnej? Dziennikarz tvn24.pl poddał go analizie.

Budżet dwukrotnie większy

Po pierwsze: ostatnie lata działalności Agencji to ogromny wzrost budżetu formacji oraz solidna pula dodatkowych etatów. W minionym roku księgowi służby mieli do wydania 256 milionów złotych. W centrali służby i delegaturach pracowało 1165 funkcjonariuszy, których wspomagało 161 pracowników cywilnych. Dla porównania, w 2014 roku było to 111 milionów złotych oraz 764 funkcjonariuszy i 115 pracowników cywilnych.

Po raz pierwszy budżet CBA przekroczył 200 milionów w 2018 roku, gdy wzrósł do 228 milionów (z czego wykonanie wyniosło 209 mln zł).

Poziom zatrudnienia w CBAtvn24.pl

- W ślad za budżetem nie rośnie efektywność służby, którą kiedyś kierowałem. Liczby są niemal na tym samym poziomie, co przed laty. O jakości pracy i prowadzonych dziś spraw nie chcę się wypowiadać, bo nie ma o czym mówić – komentuje w rozmowie z tvn24.pl Paweł Wojtunik, który był szefem CBA w latach 2009-2015.

Spośród czterech posłów PiS zasiadających w komisji do spraw służb specjalnych na krótką rozmowę o raporcie z działalności CBA zgodził się wyłącznie jej przewodniczący Wojciech Andzel: - Uważam, że CBA pracowało wyśmienicie, spełniając wszystkie zadania. Dlatego uważam, że trzeba służbę nadal wzmacniać finansowo i etatowo.

Wysiłek agentów CBA

Jakie więc są to liczby? W minionym roku funkcjonariusze CBA pracowali nad 584 postępowaniami przygotowawczymi, czyli śledztwami. To mniej więcej tyle samo, ile zawsze prowadziło biuro w ostatnich latach - rok wcześniej spraw "na biegu" było 606. a W 2016 roku - 491, a w 2014 - 420.

Liczba postępowań przygotowawczych prowadzonych przez CBAtvn24.pl

Gorzej wyglądają efekty tych postępowań. Z raportu wynika, że śledczy z CBA zakończyli w całym ubiegłym roku 158 postępowań. Do sądów wnieśli tylko 72 akty oskarżenia, a umorzyli i zawiesili aż 74 śledztwa.

Łącznie na podstawie materiałów zgromadzonych przez śledczych z CBA przedstawiono 688 osobom 2020 zarzutów z kodeksu karnego i karno-skarbowego. Dla porównania, w 2019 roku były to 804 osoby i łącznie 2034 zarzuty.

Gdzie efekty Pegasusa?

W raporcie znajdują się tylko szczątkowe informacje dotyczące "działalności operacyjnej" CBA, czyli m.in. efektów zakładania podsłuchów czy werbowania informatorów. Wiadomo tylko, że w ubiegłym roku prowadzono 534 "sprawy operacyjne".

- Taka sprawa operacyjna to np. sygnały o korupcji wiceministra, nad którymi pracują funkcjonariusze operacyjni analizując informacje z założonych podsłuchów bądź od informatorów – wyjaśnia były funkcjonariusz służb.

Jednak w tym wskaźniku również nie widać znaczących ilościowych zmian w porównaniu z minionymi latami: w 2014 roku było takich "teczek" ze sprawami operacyjnymi 477, a w 2019 roku 546.

Z raportu wynika również, że dzięki uprawnieniom do podsłuchów i śledzenia, agenci zdobyli materiały, które stały się podstawą do wszczęcia 31 postępowań ("materiały uzyskane w trybie art. 17 ustawy o CBA").

Podstawy wszczęcia postępowań przygotowawczych wszczętych przez CBA w 2021 r.CBA

Zorganizowali również sześć prób "kontrolowanego wręczenia łapówki", które następnie przerodziły się w śledztwa.

- Publicznie wiadomo, że Centralne Biuro Antykorupcyjne dysponuje potężnym narzędziem do pracy operacyjnej, czyli "Pegasusem". Tymczasem w danych dotyczących pracy operacyjnej nie widać żadnego przełomu. Ani w liczbach, ani tym bardziej w jakości w ten sposób zdobywanych danych - zwraca uwagę Paweł Wojtunik.

Najważniejsze sprawy

Autorzy najnowszego raportu wybrali także 16 najważniejszych śledztw z ubiegłego roku, które krótko opisali.

Za najważniejszą sprawę uznano zatrzymanie byłej posłanki PO Bożeny Kamińskiej, której prokuratura zarzuciła przywłaszczenie środków na prowadzenie biura poselskiego i składanie fałszywych oświadczeń majątkowych.

Inne z przywoływanych spraw dotyczą wyłudzenia z tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju 1, 4 miliona złotych, nieprawidłowości w obrocie lekami bądź zarzutów dla wójta jednej z pomorskich gmin.

Co zastanawia, tylko kilka ze wspominanych w raporcie spraw dotyczy przestępczości korupcyjnej, a większość oszustw bądź wyłudzeń.

Jak sprawdziliśmy, jedyna sprawa, w której ujawniono korupcyjny układ, jest efektem pracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego. To ta formacja odkryła, że o awansach, wyjazdach na misje w elitarnej 6 Brygadzie Powietrznodesantowej, zwanej "prezydencką", decydują łapówki. Sam wojskowy kontrwywiad nie ma uprawnień do prowadzenia śledztw, więc zdobyte materiały przekazał do CBA. Dziś w sprawie zarzuty ma postawionych ponad 40 żołnierzy.

Tu warto zwrócić uwagę, że według indeksu percepcji korupcji, który prowadzi niezależna organizacja Transparency International, od 2016 roku sytuacja w Polsce w tym obszarze się pogarsza.

Precyzyjnej: z rokrocznie publikowanych badań wynika, że do 2015 roku Polska poprawiała swoją pozycję - pnąc się w górę od 2012 roku - czyli skuteczniej walczyła z korupcją. W 2016 roku doszło do załamania i od tego czasu nasz kraj spadł w rankingu aż o 16 pozycji. W raporcie za rok 2021 znaleźliśmy się poniżej średniej dla Europy.

Indeks percepcji korupcji za 2021 r.Transparency International

Unikalne kompetencje CBA

Spośród wszystkich funkcjonujących w Polsce służb CBA wyróżnia się tym, że ustawodawca dał tej formacji dodatkowo możliwość prowadzenia kontroli.

Inne służby mogą prowadzić pracę operacyjną i śledztwa (np. policja i ABW) bądź wyłącznie pracę operacyjną i analityczną, jak np. wspomniany kontrwywiad wojskowy.

Czym jest działalność kontrolna? Według jednej z definicji przyjętych w służbie, ma ona na celu "ujawnienie działalności godzącej w ekonomiczne interesy państwa, przypadków korupcji w instytucjach publicznych oraz nadużyć osób pełniących funkcje publiczne".

Z raportu wynika, że takich kontroli w ubiegłym roku prowadzono 172 (np. w 2014 roku było to 239 kontroli, a w 2019 roku - 192). Dodatkowo w ubiegłym roku prowadzono także 892 analizy "przedkontrolne", podczas gdy np. w 2019 było ich 912.

Według autorów, przyczyniło się to do wykrycia szkód lub narażenia na szkody Skarbu Państwa na poziomie 286 milionów złotych, a np. w 2019 roku było to 290 milionów i są to sumy na podobnym poziomie w ostatnich latach.

Cel: samorządowcy

Duża część kontroli CBA to weryfikowanie oświadczeń majątkowych, które mają obowiązek wypełniać wszyscy polscy samorządowcy i wielu urzędników.

Z raportu wynika, że w ubiegłym roku CBA najczęściej pod lupę brała samorządowców z najniższego szczebla, czyli gmin. Zarówno, gdy funkcjonariusze prowadzili same kontrole (49), jak i w trakcie 163 "analiz przedkontrolnych".

- Kontrola jest szczegółowo uregulowana w ustawie. Kontrolowany ma zagwarantowane w niej prawa, wie kiedy (kontrola - przyp. red.) się zaczyna i kiedy skończy. O analizach przedkontrolnych nie jest informowany, można w nich gromadzić dowolne informacje – wyjaśnia tvn24.pl agent tej formacji. Redakcja tvn24.pl opisała, jak w takim niejawnym trybie prześwietlano w CBA majątek senatora Krzysztofa Brejzy.

Z raportu wynika, że służba kontrolowała oświadczenia majątkowe tylko sześciu "kierowników i pracowników urzędów państwowych" i trzech osób "zajmujących kierownicze stanowiska państwowe", a także czterech parlamentarzystów.

Dla porównania np. w 2015 roku samorządowców gminnych było również najwięcej wśród kontrolowanych oświadczeń, bo 45. Ale już "kierowników urzędów państwowych" - 21, ośmiu parlamentarzystów i aż siedem osób z tzw. "erki", czyli zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

W ubiegłym tygodniu "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska utajniła pięć oświadczeń majątkowych, które złożyli sędziowie Trybunału. Z kolei oświadczenie majątkowe Julii Przyłębskiej utajniła prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska.

- To wygląda na transakcję wiązaną. Chciałbym jednak zrozumieć, dlaczego w takich sytuacjach nie wypowiada się szef CBA. Dlaczego milczy, gdy likwidowana jest jawność życia publicznego, dlaczego nie ma własnego zdania, gdy sprawa dotyczy sensu istnienia jego formacji? - mówi Paweł Wojtunik.

W odpowiedzi na zadane przez nas pytania z biura prasowego CBA przyszła lakoniczna odpowiedź: - Centralne Biuro Antykorupcyjne nie wydaje opinii prawnych, nie udziela porad prawnych oraz nie odpowiada na pytania dotyczące zastosowania tego prawa w konkretnej indywidualnej sprawie.

Tarcza antykorupcyjna

Agenci CBA objęli także "tarczą antykorupcyjną" - prewencyjnymi działaniami osłonowymi - kilka z rządowych przedsięwzięć. Z raportu wynika, że w ten sposób chronili głównie projekty "z zakresu szeroko rozumianej informatyzacji", ale także prace nad ustawą dotyczącą gospodarki odpadami czy nowelizację ustawy o grach hazardowych.

Z raportu wynika, że weryfikowali również kontrahentów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

"W ponad połowie przypadków (55 proc.) wydano opinię negatywną lub sformułowano zastrzeżenia. Według szacunków łączna wartość zamówień, których RARS planowała udzielić tym wykonawcom, wynosiła nie mniej niż 467 milionów" – brzmi fragment raportu.

W podobny sposób CBA pilnuje budowy muru na granicy z Białorusią. Agenci prześwietlili 20 firm, które starały się o udział w tym projekcie, który pochłonie minimum 1,5 miliarda złotych publicznych środków.

Informacja o wynikach działalności Centralnego Biura Antykorupcyjnegocba.gov.pl

Autorka/Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CBA

Pozostałe wiadomości

Kierowca wjechał samochodem w ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w niemieckim Magdeburgu. Premier kraju związkowego Saksonia-Anhalt przekazał tuż po godzinie 22, że w wyniku tego ataku zginęły dwie osoby, a co najmniej 60 zostało rannych. Bilans ofiar może się zmienić. Wcześniej niemieckie media pisały, że zginęło nawet 11 osób, a służby ratunkowe cytowane przez agencję AFP wskazywały, że rannych może być 60-80. Centrum Magdeburga jest otoczone kordonem. Trwa tam akcja służb.

Kierowca wjechał w tłum na świątecznym kiermaszu w Niemczech. Nie żyją 2 osoby, rannych co najmniej 60

Kierowca wjechał w tłum na świątecznym kiermaszu w Niemczech. Nie żyją 2 osoby, rannych co najmniej 60

Aktualizacja:
Źródło:
"Bild", Reuters, "Die Welt", PAP

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z Magdeburga w Niemczech, przedstawiające moment zatrzymania przez policję prawdopodobnego zamachowca, który wjechał w tłum ludzi podczas jarmarku bożonarodzeniowego. Widać na nim, jak mężczyzna leży na chodniku i jest otoczony przez grupę policjantów.

Moment zatrzymania prawdopodobnego zamachowca w Magdeburgu. Nagranie

Moment zatrzymania prawdopodobnego zamachowca w Magdeburgu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, CNN

Finał negocjacji pomiędzy Volkswagenem a związkami zawodowymi. Zarząd spółki wycofał się z żądania obniżki płac o 10 procent i zobowiązał się, że nie będzie natychmiastowego zamykania zakładów i zwolnień. Jednak w dłuższej perspektywie firma zlikwiduje 35 tysięcy stanowisk pracy.

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Źródło:
Reuters

- To jest dopiero początek. Jeżeli Węgry nie będą reagować na nasze żądania, to zgodnie z artykułem 259 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej postawimy Węgry przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej - powiedział w programie "#BezKitu" w TVN24 wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Odniósł się w ten sposób do udzielenia azylu politycznego byłemu wiceministrowi sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu.

"To dopiero początek". Wiceszef MSZ o możliwych kolejnych krokach wobec Węgier

"To dopiero początek". Wiceszef MSZ o możliwych kolejnych krokach wobec Węgier

Źródło:
TVN24

IMGW ostrzega przed oblodzonymi nawierzchniami. Alarmy wydane zostały w pięciu województwach. Sprawdź, gdzie aura będzie niebezpieczna.

Ostrzeżenia IMGW. Noc z niebezpiecznymi zjawiskami

Ostrzeżenia IMGW. Noc z niebezpiecznymi zjawiskami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rząd Malezji zgodził się na wznowienie poszukiwań zaginionego dziesięć lat temu samolotu Malaysia Airlines o numerze MH370 - poinformował Reuters. Agencja zwróciła uwagę, że zniknięcie pasażerskiego boeinga z 239 osobami na pokładzie to "jedna z największych zagadek w historii lotnictwa".

"Jedna z największych lotniczych zagadek w historii" wciąż nierozwiązana. Podejmą kolejną próbę

"Jedna z największych lotniczych zagadek w historii" wciąż nierozwiązana. Podejmą kolejną próbę

Źródło:
Reuters, New York Times, CNN

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował w piątek o wynikach audytów w Rządowym Centrum Legislacji i instytutach podległych kancelarii premiera z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych przez instytucje, podmioty, które były obdzielane przez premiera Mateusza Morawieckiego środkami publicznymi - mówił szef KPRM.

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

- Trudno nie odnieść się do sprawy Marcina Romanowskiego, dlatego że to jest chyba najbardziej bulwersująca opowieść, jaką dzisiaj opowiada nam PiS - stwierdził kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Zauważył, że kandydat PiS Karol Nawrocki w piątek "powiedział, że w ogóle nic na ten temat nie powie, że nie jest zainteresowany tą historią". - Jak można powiedzieć, że to kogoś w ogóle nie interesuje? - pytał Trzaskowski.

Trzaskowski: Zwracam się do Nawrockiego. Jak można nie mieć zdania w sprawie tak fundamentalnej?

Trzaskowski: Zwracam się do Nawrockiego. Jak można nie mieć zdania w sprawie tak fundamentalnej?

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech, co utrudni Polsce wyegzekwowanie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Eksperci wyjaśniają, czy i jakie kroki prawne może podjąć polskie państwo, korzystając z członkostwa naszego i Węgier w Unii Europejskiej.

Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. Co może państwo polskie?

Marcin Romanowski z azylem na Węgrzech. Co może państwo polskie?

Źródło:
Konkret24

Znajdujący się w Cieśninie Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim, statek handlowy Gam Express wezwał pomocy - podała agencja Reutera. Według doniesień, załodze statku pod banderą Gwinei Bissau nie wypłacono od trzech miesięcy wynagrodzeń, a ostatnią dostawę żywności otrzymała ponad 30 dni temu.

Statek w Cieśninie Kerczeńskiej wezwał pomocy. "Załoga nie ma jedzenia"

Statek w Cieśninie Kerczeńskiej wezwał pomocy. "Załoga nie ma jedzenia"

Źródło:
PAP, Reuters

W czasie wizyty Emmanuela Macrona na zniszczonej przez cyklon Majotcie doszło do burzliwej wymiany zdań prezydenta z mieszkańcami. Tłum wznosił okrzyki i gwizdał w jego kierunku. - Macie szczęście być we Francji. Gdyby to nie była Francja, babralibyście się w g***** 10 tysięcy razy gorszym - rzucił w pewnym momencie Macron. Lokalna społeczność domaga się wyjaśnień, dlaczego niemal tydzień po przejściu niszczycielskiego żywiołu nie dotarła do niej wystarczająca pomoc.

Wzburzeni mieszkańcy i klnący Marcon. "Babralibyście się w g***** 10 tysięcy razy gorszym"

Wzburzeni mieszkańcy i klnący Marcon. "Babralibyście się w g***** 10 tysięcy razy gorszym"

Źródło:
The Guardian, Reuters

Nie żyje mężczyzna, który był konwojowany przez policję na przesłuchanie. Powodem śmierci była rozległa rana szyi. W alei "Solidarności" przy Dworcu Wileńskim działania prowadziła policja oraz prokuratura.

Nie żyje mężczyzna konwojowany przez policję. Miał się okaleczyć kajdankami

Nie żyje mężczyzna konwojowany przez policję. Miał się okaleczyć kajdankami

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci z Mińska Mazowieckiego prowadzą postępowanie dotyczące usiłowania zabójstwa na terenie kompleksu leśnego w miejscowości Brzozowica. Publikują też portret pamięciowy mężczyzny, który może mieć związek ze sprawą i proszą o kontakt każdego, kto go rozpoznaje.

Atak na kierowcę w pobliżu lasu. Policja publikuje portret pamięciowy podejrzanego

Atak na kierowcę w pobliżu lasu. Policja publikuje portret pamięciowy podejrzanego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy sprzątali błoto i piach z drogi wojewódzkiej 631 w Markach i w okolicy miasta trzy razy w ciągu jednego tygodnia. Na razie nie znaleziono winnego zanieczyszczania jezdni, próbuje go namierzyć policja.

O co chodzi z tym błotem? Trzy razy w ciągu tygodnia blokowało ruch na drodze 631

O co chodzi z tym błotem? Trzy razy w ciągu tygodnia blokowało ruch na drodze 631

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Brazylijskie służby przechwyciły broń i 134 kilogramy kokainy, które znajdowały się pod kadłubem polskiego statku. Akcję przeprowadzono, kiedy jednostka cumowała w porcie w Santos. Rzecznik Polskiej Żeglugi Morskiej Krzysztof Gogol potwierdził, że chodzi o statek POLSTEAM Łebsko. - Narkotyki odnalazł nurek pod kadłubem podczas kontroli - wyjaśnił. Dodał, że ponieważ kokaina znajdowała się poza statkiem, służby usunęły ją, zaś "załoga mogła kontynuować podróż bez żadnych dalszych konsekwencji".

Narkotyki i broń pod kadłubem polskiego statku

Narkotyki i broń pod kadłubem polskiego statku

Źródło:
tvn24.pl

Siły Ukrainy w piątek ostrzelały rakietami miasto Rylsk w obwodzie kurskim na terytorium Rosji. "Są zabici i ranni" - przekazał Komitet Śledczy Rosji. Nie podał jednak liczby ofiar. Według władz tego regionu Ukraińcy użyli amerykańskich rakiet HIMARS.

Ukraińcy ostrzelali rakietami miasto w obwodzie kurskim

Ukraińcy ostrzelali rakietami miasto w obwodzie kurskim

Źródło:
PAP

Marcin Romanowski - podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania - korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, udzielonego mu przez rząd Viktora Orbana. Mimo kontrowersji, polityk wciąż pobiera poselską pensję. Zajrzeliśmy do jego oświadczenia majątkowego, aby sprawdzić, co wiadomo o jego finansach.

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Poszukiwany listem gończym poseł PiS zabiera głos - przekonuje, że uciekł z kraju w akcie heroizmu. Marcin Romanowski dostał azyl na Węgrzech. Czy to oznacza, że Europejski Nakaz Aresztowania teraz nie zadziała?

"Łatwo byłoby dać się zamknąć". Marcin Romanowski zabiera głos i kreuje się na bohatera

"Łatwo byłoby dać się zamknąć". Marcin Romanowski zabiera głos i kreuje się na bohatera

Źródło:
Fakty TVN

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Mlekovita oraz Milkpol spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu masła, które chce sprzedać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - wynika z informacji opublikowanej w piątek na stronie Agencji.

Kto kupi rządowe masło?

Kto kupi rządowe masło?

Źródło:
PAP

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski dziennikarz śledczy Szabolcs Panyi uważa, że Viktor Orban może oczekiwać w zamian przysługi, na przykład niejawnych informacji. - Romanowski jest pierwszym politykiem z kraju Unii Europejskiej, który otrzymuje azyl polityczny na Węgrzech, więc teraz wchodzimy na niezbadane tereny - mówił Panyi. - Nie zdziwiłbym się, jeżeli inni polscy politycy poszliby jego śladem - dodał dziennikarz.

Węgierski dziennikarz śledczy: rząd Orbana w zamian może oczekiwać przysługi

Węgierski dziennikarz śledczy: rząd Orbana w zamian może oczekiwać przysługi

Źródło:
TVN24, PAP

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki został zapytany na konferencji prasowej, co sądzi o sprawie Marcina Romanowskiego i udzieleniu mu azylu politycznego na Węgrzech. - Nie uważam nic. Nie jest to sprawa, która budzi moje zainteresowanie - odpowiedział.

Nawrocki: o sprawie Romanowskiego nie uważam nic

Nawrocki: o sprawie Romanowskiego nie uważam nic

Źródło:
TVN24
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pokurator dostrzega konieczność uzupełnienia zarzutów dla pana Marcina Romanowskiego o kolejne siedem bardzo poważnych przestępstw natury kryminalnej - przekazał prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Adam Bodnar zapewniał, że sprawa Funduszu Sprawiedliwości jest "traktowana absolutnie priorytetowo".

Kolejne siedem zarzutów dla Romanowskiego

Kolejne siedem zarzutów dla Romanowskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Co może zrobić polskie państwo, kiedy Marcin Romanowski otrzymał azyl na Węgrzech? Pytani przez Konkret24 prawnicy zgodnie oceniają, że polska prokuratura nie ma ruchu. Będzie musiała czekać, aż Romanowski opuści Węgry.

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Romanowski ukrył się na Węgrzech. Prawnicy: "szach-mat dla polskiej prokuratury"

Źródło:
Konkret24

Ryszard Petru podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów - tak wynika z wpisu opublikowanego przez polityka koalicyjnego klubu Polski 2050 na platformie X. Petru wcześniej wypowiadał się przeciwko wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia.

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Źródło:
tvn24.pl