Raport ws. memorandum trafi na biurko premiera. Polecą głowy?

Najpóźniej dziś w południe - zgodnie z zapowiedziami rzecznika rządu Pawła Grasia - na biurko premiera Donalda Tuska trafić ma specjalny raport opisujący wszystkie okoliczności towarzyszące podpisaniu memorandum przez EuRoPol Gaz i Gazprom. Dokument przygotowuje szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

Raport - jak mówił w ubiegłym tygodniu premier - nie będzie tajny i po zapoznaniu się z nim szef rządu przedstawi go również opinii publicznej. Ewentualne decyzje personalne będą jego skutkiem.

Co podpisali?

"Memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny na etapie przedinwestycyjnym możliwości realizacji nowego gazociągu z Białorusi przez Polskę na Słowację podpisali na początku kwietnia w Petersburgu szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut. Akcjonariuszami EuRoPol Gazu (spółki eksploatującej polski odcinek gazociągu jamalskiego) są: PGNiG (48 proc. akcji), Gazprom (48 proc. akcji) i Gas-Trading (4 proc. akcji). Zarówno EuRoPol Gaz, jak i PGNiG zapewniały, że podpisany dokument nie przesądza o budowie drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa. Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa mówiła dziennikarzom, że memorandum nie dotyczy budowy inwestycji i nie ma w nim żadnych zobowiązań.

Co powie minister?

Co powie minister?

Akcja i reakcja

Następnego dnia po podpisaniu memorandum premier Tusk mówił, że nic o tym nie wie. Później minister skarbu Mikołaj Budzanowski oświadczył, że to jedynie porozumienie techniczne, a nie umowa, która zobowiązywałaby kogokolwiek do rozpoczęcia budowy.

Natomiast wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, który przebywał w tym czasie w Petersburgu, powiedział, że polski rząd czeka na szczegóły rosyjskiej propozycji, które mają być za pół roku, a potem zajmie stanowisko zgodne z interesami i bezpieczeństwem Polski, również w kontekście członkostwa w UE.Piechociński powiedział w piątek, że po raporcie Sienkiewicza oczekuje odpowiedzi na pytanie, czemu ws. memorandum gazowego menedżerowie spółek Skarbu Państwa postawili polityków w dwuznacznej sytuacji.

Głowa ministra

PiS - w związku z informacją o podpisaniu memorandum między EuRoPol Gazem a Gazpromem - złożył w Sejmie wniosek o odwołanie ministra skarbu, argumentując, że Mikołaj Budzanowski kompletnie nie radzi sobie z pełnieniem funkcji.

Koalicyjne PO i PSL uważają, że wniosek jest nieuzasadniony i bez sensu. Sejm ma się zająć wnioskiem PiS na posiedzeniu zaplanowanym na 8-10 maja.

Co znajduje się w memorandum? Jak pisze tygodnik "Wprost", to tylko cztery strony, na których można przeczytać, że "celem jest ustalenie ogólnych zasad i warunków współpracy stron na etapie przedinwestycyjnym realizacji projektu w celu umożliwienia przygotowania przez Europolgaz FS projektu" (studium wykonalności).

Autor: mn//kdj / Źródło: PAP, tvn24.pl

Czytaj także: