Raport NIK po kontroli w telewizji rządowej. Marian Banaś: wyniki są zatrważające

Źródło:
tvn24.pl
Banaś: wyniki kontroli w TVP są zatrważające
Banaś: wyniki kontroli w TVP są zatrważająceTVN24
wideo 2/5
Banaś: wyniki kontroli w TVP są zatrważająceTVN24

Wyniki kontroli wskazują, że działalność TVP niewiele ma wspólnego z realizacją misji publicznej - stwierdził prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś. Wskazał, że "przypadki niegospodarności i działania na szkodę spółki" oraz "występowanie konfliktów interesów mogących prowadzić do zjawisk korupcjogennych", to tylko niektóre ustalone "nieprawidłowości".

Najwyższa Izba Kontroli zaprezentowała w piątek raport pokontrolny w TVP. Marian Banaś mówił na konferencji prasowej, że NIK "zidentyfikowała zasadność dokonania oceny prawidłowości funkcjonowania Telewizji Polskiej w ramach kontroli doraźnej pod tytułem: funkcjonowanie, gospodarka finansowa i wydatkowanie środków przez spółkę Telewizja Polska S.A". Dodał, że "kontrola dotyczyła w szczególności gospodarki finansowej i wydatkowania środków na produkcję zewnętrzną, programy o charakterze rozrywkowym, koncerty i imprezy plenerowe, a także wydatków ponoszonych w związku z zawieraniem umów o charakterze doradczym i marketingowym". 

- Badaniem objęto również kwestie korporacyjne, w tym stosowanie zasad wynagradzania i nagradzania członków organów spółki i kadry kierowniczej, jak również korzystania z majątku spółki - powiedział szef NIK. 

Kontrola NIK w TVP

Banaś ocenił, że "wyniki przedmiotowej kontroli są zatrważające i wskazują, że działalność Telewizji Polskiej niewiele ma wspólnego z realizacją misji publicznej, do której przecież telewizja ta została powołana". - Nabywanie licencji z naruszeniem przyjętych reguł, sztuczne dzielenie zakupów, przypadki niegospodarności i działania na szkodę spółki, nieprawidłowości w zawieraniu umów cywilnych, prawnych, występowanie konfliktów interesów mogących prowadzić do zjawisk korupcjogennych, nieprawidłowości w zamówieniach publicznych, nieprawidłowości w realizacjach wybranych audycji, dublowanie i generowanie zbędnych kosztów to tylko niektóre ustalone podczas przedmiotowej kontroli nieprawidłowości - ocenił. 

Podkreślił, że "Telewizja Polska S.A. powinna być dobrem wszystkich obywateli, a nie zakładnikiem wybranych grup społecznych, czy ściśle określonych partii politycznych".

Banaś mówił, że liczy, iż wyniki kontroli "na nowo pozwolą przywrócić Telewizji Polskiej pluralizm, bezstronność, obiektywizm i niezależność". 

Publikując raport dotyczący TVP NIK oceniła, że to "Bizancjum za publiczne pieniądze". 

CZYTAJ TAKŻE: 3,5 miliona za nadzorowanie "Wiadomości" TVP. "Były moim oczkiem w głowie". Ujawniamy raport NIK

Marian BanaśTVN24

Filip Byczkowski, wicedyrektor Departamentu Strategii NIK mówił, że kontrolerzy badali okres od stycznia 2021 roku do dnia zakończenia czynności kontrolnych w lipcu 2023 roku. Przekazał, że łącznie w latach 2017-2022 "spółka Telewizja Polska S.A. uzyskała z rekompensaty z budżetu państwa kwotę w wysokości niemal 7,4 miliarda złotych". - Na rok 2023 zaplanowano uzyskanie rekompensat w kwocie ponad 2,3 miliarda złotych - dodał. 

- Zwłaszcza w takiej sytuacji, kiedy funkcjonuje taki podmiot, taka spółka Skarbu Państwa oparta na tak szerokim, niebagatelnym finansowaniu ze środków publicznych, Najwyższa Izba Kontroli ma prawo i obowiązek badać tą działalność w sposób niezwykle dogłębny - zaznaczył Byczkowski.

- W wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych Najwyższa Izba Kontroli ocenia negatywnie działalność spółki Telewizja Polska S.A. Liczba stwierdzonych nieprawidłowości, finansowy wymiar tych nieprawidłowości, ale także ryzyka powielenia się tych błędów i niedostatków w innych aspektach, w pozostałych obszarach działalności kontrolowanej jednostki, nie pozwoliła kontrolerom na dokonanie pozytywnej oceny - mówił.

Janina Bielak, doradca ekonomiczny w Departamencie Strategii NIK powiedziała, że "z ustaleń wynika, że działalności Telewizji Polskiej finansowana jest w głównej mierze środkami publicznymi, które w latach 2021-2022 wynosiły ponad 60 procent". 

Przekazała, że spółka w 2022 roku "poniosła straty w wysokości 50,7 miliona złotych". 

Wicedyrektor Departamentu Strategii NIK o słabości mechanizmów zarządczych

Byczkowski wskazał, że jednym z badanych obszarów była kwestia "nabywania towarów i usług, zawierania umów, nabywania praw do transmisji i tej sfery aktywności produkcyjnej". 

Jak mówił, w tym zakresie NIK stwierdziła "25 zróżnicowanych nieprawidłowości". Wskazał, że "jedna z nieprawidłowości dotyczy utworzenia serwisu i aplikacji "Swipe"'. - Był to serwis, który był planowany dla odbiorców młodych w grupie docelowej 18-29 (lat). Działanie to przebiegało w sposób nierzetelny i niegospodarny. Prowadzenie, utrzymanie, a wcześniej utworzenie i organizacja tego serwisu kosztowała Telewizję Polską S.A. kwotę 21,5 miliona złotych - przekazał.

- W związku z tworzeniem tego serwisu w latach 2021-2022 zawarto cztery umowy z dwoma osobami fizycznymi, które miały budować aktywną społeczność tego serwisu w mediach społecznościowych, w popularnym serwisie społecznościowym. Publikowane miały one być na koncie redakcji Swipe. Telewizja Polska zaplanowała na to zadanie kwotę ponad 160 tysięcy złotych - mówił Byczkowski.

Dodał, że "do dnia 22 maja 2023 roku wydatkowano na ten cel efektywnie, czytaj wypłacono kontrahentom po, jak należałoby oczekiwać, wcześniejszym odbiorze usług i weryfikacji przedmiotu wykonania dzieła, kwotę 75 tysięcy złotych". - Kontrolerzy zweryfikowali jedno z zadań, które miało być wykonywane. Sprawdziliśmy, ustaliliśmy, że przez 9 miesięcy funkcjonowania konta w serwisie społecznościowym opublikowano zaledwie dwa wpisy - powiedział. 

Wicedyrektor Departamentu Strategii NIK dodał, że "kontrolerzy spojrzeli również na takie przykłady nabywanych usług, takie przykłady audycji, które są znane wszystkim z nas". - Przykładem takim była kwestia organizacji imprezy plenerowej "Sylwester Marzeń z Dwójką" na przełomie lat 2022-2023. Kontrolerzy badali poszczególne wątki, zawieranie umów, przygotowanie tej imprezy plenerowej. W tym zakresie Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że działania Telewizji Polskiej S.A. związane z zakontraktowaniem nowej gwiazdy głównej zagranicznej na potrzeby tej imprezy były nierzetelne, niecelowe i niegospodarne - mówił Byczkowski. 

Przekazał, że "skala nieprawidłowości w badanym obszarze, jak również finansowy wymiar (…) wskazuje na słabość mechanizmów zarządczych w spółce Telewizja Polska S.A. i stwarza istotne ryzyka dla finansowania tego podmiotu finansowanego w ponad 60 procentach ze środków publicznych".

Filip Byczkowski, wicedyrektor Departamentu Strategii NIKTVN24

Wicedyrektor wskazał, że kluczowym badanym obszarem była też kwestia "polityki kadrowo-płacowej, wynagradzania organów korporacyjnych, a także wynagradzania pracowników". - Polityka kadrowo-płacowa Telewizji Polskiej S.A. i sfera zawierania umów cywilno-prawnych z pracownikami i współpracownikami dotknięta była licznymi i, niestety, także istotnymi z finansowego punktu widzenia nieprawidłowościami. Co więcej, Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że zaszły wszelkie podstawy do stwierdzenia, że w politycy kadrowo-płacowej i sferze zawierania umów zaistniały przypadki okoliczności wskazujące na działanie w sytuacji konfliktu interesów, a w niektórych przypadkach: skrajne zdarzenia wskazujące na występowanie relacji mogących prowadzić do występowania zjawisk korupcjogennych - mówił. 

Autorka/Autor:js//mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Eskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie i wzrost obaw, że dojdzie do bezpośredniej konfrontacji Izraela z Iranem, rodzą pytania o potencjał wojskowy, jakim dysponuje Teheran. Jak silna jest armia Iranu i jakie ma możliwości w regionie?

Jak silna jest armia Iranu? Eksperci wskazują na główny atut i największą słabość

Jak silna jest armia Iranu? Eksperci wskazują na główny atut i największą słabość

Źródło:
New York Times, BBC, tvn24.pl

Kilka osób jest rannych po ataku nożownika w kościele w Sydney. Jedna z ofiar to ksiądz prowadzący w momencie ataku modlitwę. Sprawca został zatrzymany i jest przesłuchiwany - poinformowała w poniedziałek policja.

Kolejny atak nożownika w Sydney. Tym razem w kościele

Kolejny atak nożownika w Sydney. Tym razem w kościele

Źródło:
PAP

Jacek Protasiewicz został odwołany z funkcji wicewojewody dolnośląskiego. Decyzję podjął premier Donald Tusk - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Protasiewicz skomentował tę informację. "Chyba lepiej, bo... Polska jest najważniejsza!" - napisał.

Premier odwołał Jacka Protasiewicza z funkcji wicewojewody. Jest reakcja polityka

Premier odwołał Jacka Protasiewicza z funkcji wicewojewody. Jest reakcja polityka

Źródło:
tvn24.pl

W Jagatowie (woj. pomorskie) znaleziono zwłoki 40-letniej kobiety z ranami kłutymi. Trwa policyjna obława. Policja publikuje wizerunek poszukiwanego mężczyzny. To 43-letni Rafał Zyska, który może przebywać na terenie powiatu gdańskiego. Funkcjonariusze przeczesują teren, w akcji uczestniczy także policyjny śmigłowiec.

Obława po zabójstwie. Policja przeczesuje teren, w akcji policyjny śmigłowiec

Obława po zabójstwie. Policja przeczesuje teren, w akcji policyjny śmigłowiec

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Argentyna zmaga się z największą epidemią dengi w historii kraju. W ostatnich miesiącach z jej powodu zmarło prawie 200 osób. Choroba ta roznoszona jest przez komary i według lokalnych mediów władze z nadzieją czekają teraz na dostawę preparatów owadobójczych z Polski.

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Źródło:
PAP

Proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sanoku podczas mszy świętej podpowiedział parafianom, na kogo mają zagłosować w drugiej turze wyborów na burmistrza Sanoka (woj. podkarpackie). Zaapelował, aby mieszkańcy "popatrzyli dobrze na nazwisko" obecnego burmistrza. W rozmowie z tvn24.pl proboszcz powiedział, że "mówił to, co czuł". - Księża nie powinni wskazywać konkretnych kandydatów - komentuje rzecznik Archidiecezji Przemyskiej.

Kampania wyborcza podczas mszy. "Popatrzcie dobrze na to nazwisko"

Kampania wyborcza podczas mszy. "Popatrzcie dobrze na to nazwisko"

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister Paweł Zgórzyński złożył rezygnację, gdy ponownie uzyskał mandat radnego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego - poinformował rzecznik Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Michał Syska. Jego obowiązki przejęła wiceminister Katarzyna Nowakowska.

Pierwsze zmiany w rządzie. Katarzyna Nowakowska przejęła obowiązki Pawła Zgórzyńskiego

Pierwsze zmiany w rządzie. Katarzyna Nowakowska przejęła obowiązki Pawła Zgórzyńskiego

Źródło:
PAP

Kazachstan zmaga się z największą od 80 lat powodzią. Żywioł pustoszy ogromne obszary kraju, niesie ze sobą także ryzyko rozprzestrzenienia się niebezpiecznych chorób zakaźnych, między innymi wąglika. Dzieje się tak dlatego, że woda podmywa miejsca, w których składowane były szczątki zabitych i chorych zwierząt - podał w poniedziałek portal spik.kz.

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Źródło:
PAP, spik.kz, tass.com, kt.kz

Skradzioną we Francji przed dwoma miesiącami maszynę budowlaną odzyskano na granicy w Korczowej (woj. podkarpackie). Pojazd o wartości 350 tysięcy zł był przewożony na naczepie ciężarowej. Okazało się, że jego dane figurują w międzynarodowych bazach poszukiwawczych.

Interpol szukał ładowarki skradzionej we Francji, odnalazła się w Polsce

Interpol szukał ładowarki skradzionej we Francji, odnalazła się w Polsce

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wypłaciła Polsce 6,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała w poniedziałek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. To równowartość około 27 miliardów złotych. Środki mają popłynąć między innymi na program Czyste Powietrze oraz likwidację białych plam w obszarze szerokopasmowego internetu w Polsce. - To dopiero początek - skomentowała rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. ekonomicznych Veerle Nuyts.

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa". Miliardy z KPO na koncie

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa". Miliardy z KPO na koncie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda to odrębny gracz polityczny i Komisja Europejska jest tego świadoma - mówiła ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zapewniła, że "w pierwszym możliwym momencie, kiedy będzie można przejść cały proces legislacyjny w sprawie reformy praworządności, ten proces będzie przeprowadzony". - To jest ten sygnał, który Bruksela od nas dostała - dodała.

Pełczyńska-Nałęcz: Komisja Europejska rozumie, jakie są warunki w Polsce. Prezydent to odrębny gracz

Pełczyńska-Nałęcz: Komisja Europejska rozumie, jakie są warunki w Polsce. Prezydent to odrębny gracz

Źródło:
TVN24

Wypadek na Szpiglasowej Przełęczy w Zakopanem. Podczas schodzenia grupy turystów, jedna z kobiet spadła z dużej wysokości. Została przetransportowana śmigłowcem do szpitala. Jej życia nie udało się jednak uratować.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Turystka spadła z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Turystka spadła z dużej wysokości

Źródło:
PAP

Dzisiaj możliwości produkcyjne polskiego przemysłu zbrojeniowego są niewystarczające - mówił minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że "zaniechania w zakresie produkcji amunicji są gigantyczne". - Przed nami wiele lat transformacji i inwestycji w obronę przeciwlotniczą. Dobrze, że mamy wsparcie sojusznicze. Chcielibyśmy, żeby ono było jeszcze większe i o to będziemy zabiegać - zapewnił szef MON.

Polskie "zaniechania w zakresie produkcji amunicji są gigantyczne"

Polskie "zaniechania w zakresie produkcji amunicji są gigantyczne"

Źródło:
TVN24

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie zapowiedzieli blokady mostów w Warszawie. Na moście Świętokrzyskim pięć osób położyło się na jezdni, ale zostały natychmiast ściągnięte przez policjantów i wylegitymowane.

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie, na całym świecie" - prezydent USA Joe Biden podziękował dowódcom eskadr myśliwskich za udział w operacji obronnej Izraela podczas irańskiego ataku.

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie". Drony i pociski Iranu zestrzelone, Biden dziękuje dowódcom

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie". Drony i pociski Iranu zestrzelone, Biden dziękuje dowódcom

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W rosyjskim obwodzie tiumeńskim, położonym na Syberii, sytuacja powodziowa jest bardzo trudna. Zdaniem gubernatora tego regionu poziom wody w rzekach może osiągnąć rekordowo wysokie wartości. W Kurganie w związku z powodzią ewakuowano ponad siedem tysięcy osób.

"Rodacy, natychmiast opuśćcie te obszary"

"Rodacy, natychmiast opuśćcie te obszary"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Po gorącym, a miejscami nawet upalnym weekendzie, w Chorwacji nastąpi diametralna zmiana aury. W tym tygodniu miejscami ma pojawić się śnieg, poza tym powieje silny wiatr - donosi w poniedziałek dziennik "Jutarnji list".

W Chorwacji jest upalnie. Lada moment miejscami spadnie śnieg

W Chorwacji jest upalnie. Lada moment miejscami spadnie śnieg

Źródło:
PAP
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Z Jeziora Długiego w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie) wyłowiono ciało ponad 80-letniego mężczyzny. Zauważyła je przypadkowa kobieta, która wsiadała do autobusu z pobliskiego przystanku. Policja ustala tożsamość seniora.

Zwłoki mężczyzny w jeziorze w centrum miasta

Zwłoki mężczyzny w jeziorze w centrum miasta

Źródło:
PAP

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W marcu na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się 262,6 tysiąca nowych ofert pracy, czyli 19 procent mniej niż przed rokiem - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Grant Thornton. Z badania wynika, że w marcu największy spadek liczby ofert pracy w ujęciu rocznym zanotowano w branży informatycznej – pracodawcy opublikowali tu aż o 50 proc. mniej ofert niż rok temu.

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Źródło:
PAP

Szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek stwierdził, że "sytuacja prawna, do której doprowadził marszałek Sejmu" wymaga tego, by kierować przyjmowane przez Sejm ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Dodał, że "sytuacja nie zniknie", jeśli Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostaną europosłami.

Prezydent kieruje ustawy do TK. Mastalerek: jeśli Kamiński i Wąsik zostaną europosłami, ta sytuacja nie zniknie

Prezydent kieruje ustawy do TK. Mastalerek: jeśli Kamiński i Wąsik zostaną europosłami, ta sytuacja nie zniknie

Źródło:
TVN24

27-latek, który na początku marca chciał ukraść kilka butelek whiskey, ale podczas ucieczki przewrócił się i potłukł łup, ponownie wszedł do tego samego sklepu i zabrał 10 opakowań czekoladek. Jak informuje współwłaściciel sklepu, mężczyzna przyszedł w tej samej czapce co na początku marca i wcale nie przeszkadzało mu to, że kradnie w oku kamery.

Nie udało mu się z alkoholem, wrócił po słodycze.  Nagranie

Nie udało mu się z alkoholem, wrócił po słodycze.  Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Na parkingu Centrum Zdrowia Dziecka doszło do uszkodzenia kilku aut. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl, sprawczyni kolizji tłumaczyła, że pomyliła pedały.

Kilka aut uszkodzonych na parkingu szpitala. "Kierująca pomyliła pedały"

Kilka aut uszkodzonych na parkingu szpitala. "Kierująca pomyliła pedały"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW ostrzega przed burzami, podczas których może pojawić się opad gradu. W części kraju obowiązują też alarmy przed silnym deszczem, który spadnie w czasie burz.

Burze i ulewy. Alerty IMGW w ośmiu województwach

Burze i ulewy. Alerty IMGW w ośmiu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl