Szczerski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ: teraz widać, jak blisko jesteśmy potencjalnej eskalacji rosyjskiej agresji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters, tvn24.pl

W środę wieczorem czasu polskiego rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. - Ofiary wybuchu w Przewodowie nie zostałyby zabite, gdyby nie rosyjska wojna przeciwko Ukrainie - powiedział na forum Rady ambasador RP Krzysztof Szczerski. Dodał, że incydent pokazuje, jak blisko jest do potencjalnej eskalacji konfliktu.

NA TVN24 I W TVN24 GO TRWA WYDANIE SPECJALNE

> We wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim doszło do eksplozji, w wyniku której życie straciły dwie osoby. > Po posiedzeniu w BBN rzecznik rządu przekazał, że zdecydowano o podwyższeniu gotowości niektórych jednostek wojskowych i służb mundurowych. > W komunikacie polskiego MSZ napisano, że "w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej".  > Szef MSZ Zbigniew Rau wezwał ambasadora Rosji "z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień" w sprawie tych wydarzeń. > Prezydent Andrzej Duda przekazał w środę, że to ukraińska rakieta mająca zestrzelić rosyjską spadła w Polsce, doprowadzając do tragicznego wypadku. > Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że to Rosja ponosi ostateczną odpowiedzialność za to, co wydaje się być wypadkiem. > Prezydent USA Joe Biden przekazał wcześniej, że jest "mało prawdopodobne", by rakieta, która spowodowała eksplozję w Polsce, została wystrzelona z Rosji.

CZYTAJ WIĘCEJ O KONFERENCJI RZECZNIKA RZĄDU I SZEFA BBN

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:28

  Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w środę wieczorem, że Kijów uważnie śledzi przebieg posiedzenia Rady Bezpieczeństwa w sprawie "nowej fali rosyjskiego terroru rakietowego".

  Zaznaczył, że jednym z głównych tematów nadzwyczajnego spotkania RB jest sytuacja w Polsce i "wyjaśnienie wszystkich okoliczności, w jakich rosyjska agresja przekroczyła granicę Polski".

  "Stanowisko Ukrainy jest bardzo jasne: staramy się ustalić wszystkie szczegóły, każdy fakt. Dlatego potrzebujemy, by nasi specjaliści zostali włączeni w międzynarodowe śledztwo i uzyskali dostęp do wszystkich danych, którymi dysponują nasi partnerzy oraz miejsca wybuchu" - czytamy we wpisie Zełenskiego.

  "Wszystkie nasze informacje są w pełni dostępne, przekazujemy je naszym partnerom od nocy, od pierwszych godzin, kiedy świat zaczął się dowiadywać, co się stało".

  Zełenski poinformował, że we wtorek spotkał się z prezydentem Dudą i złożył mu kondolencje. "Rosyjska agresja odebrała życie dwóm polskim obywatelom. Chcę, abyśmy wszyscyuczcili minutą ciszy wszystkich, którzy stracili życie w wyniki rosyjsiej wojny" - dodał prezydent Ukrainy.

 • 23:35

  Rosyjski imperializm musi być traktowany jak to, czym jest naprawdę: globalne zagrożenie o dalekosiężnych konsekwencjach. To globalne zagrożenie musi być zneutralizowane zanim popchnie cały świat dalej w stronę chaosu.

 • 23:34

  Szczerski: wtorkowy rosyjski ostrzał rakietowy Ukrainy - największy do tej pory - pokazuje absolutny brak woli Rosji, by wejść na ścieżkę prowadzącą do rozwiązania konfliktu, który zaczęła. Rosyjskie ataki na infrastrukturę cywilną mają na celu wywołanie dodatkowej fali uchodźców.

 • 23:33

  Chcemy zapewnić całą społeczność międzynarodową o przejrzystości trwającego śledztwa i o gwarancjach obrony zbiorowej, których Polska dotrzyma w stosunku do regionu, zarówno jako pojedynczy kraj, jak i część NATO, które pozostaje sojuszem obronnym

 • 23:33

  Szczerski: wydarzenie z Przewodowa uczy nas, jak blisko jesteśmy potencjalnej eskalacji w rosyjskiej agresji. Będąc tego świadome, polskie władze zdecydowały się działać z pełną powściągliwością i odpowiedzialnością, a wstępne wyniki dochodzenia wskazują, że wybuch nie był skutkiem celowego ataku.

 • 23:32

  Szczerski w RB ONZ: Niezależnie od tego, jaki był dokładny przebieg wydarzeń w Przewodowie tego tragicznego popołudnia, ci niewinni ludzie nie zostaliby zabici, gdyby nie było rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie. Ich jedyną winą był fakt, że mieszkali blisko infrastruktury cywilnej, którą Rosja wciąż atakuje jako cele wojskowe.

 • 22:48

 • 21:35

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina przekazuje partnerom już od poprzedniego wieczora wszelkie dane dotyczące eksplozji rakiety na terenie Polski. - Chcemy ustalić wszystkie szczegóły, każdy fakt - zapewnił.

 • 20:23

  Patel: niezależnie od ostatecznych ustaleń, ostatecznie strona odpowiedzialna za ten tragiczny incydent jest Rosja

 • 20:23

  Vedant Patel, zastępca rzecznika amerykańskiego Departamentu Stanu: nie mamy informacji, które mogłyby podważać wstępne ustalenia Polski

 • 20:11

  Rosja leży na plecach, a jej wojsko okropnie cierpi - powiedział najwyższy rangą amerykański wojskowy gen. Mark Milley. Dodał jednocześnie, że szanse na całkowite militarne wypchnięcie rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy w bliskiej przyszłości nie są wysokie.

 • 19:19

  Austin: zrobimy wszystko, żeby zapewnić Ukraińcom środki potrzebne do dalszej walki, także zimą

 • 19:15

  Mamy pełne przekonanie do zdolności Polski do prowadzenia tego postępowania w sposób odpowiedni, dopóki nie zostanie ono zakończone, nie będziemy wyciągać ostatecznych wniosków. Jednak nasze informacje wspierają to, co powiedział prezydent Duda - powiedział Austin.

 • 19:10

  Generał Mark Milley, szef Kolegium Połączonych Szefów Sztabów: Rosja może zakończyć wojnę w tej chwili

 • 19:05

  Pełne szczegóły eksplozji pocisku we wschodniej Polsce nie są jeszcze znane, ale nie ma wątpliwości, że ostateczną odpowiedzialność za to ponosi Rosja - powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly.

 • 19:00

  - Wciąż zbieramy informacje, ale nie widzieliśmy nic, co przeczy wstępnej ocenie prezydenta Dudy, że ten wybuch był najprawdopodobniej wynikiem niefortunnego lądowania w Polsce ukraińskiego pocisku obrony powietrznej - powiedział Austin podczas konferencji po wirtualnym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. - Jakiekolwiek będą końcowe wnioski, świat wie, że Rosja ponosi ostateczną odpowiedzialność za ten incydent - dodał.

 • 18:59

  Szef Pentagonu: nie widzimy nic, co przeczyłoby wstępnej ocenie Polski, że przyczyną wybuchu była ukraińska rakieta obrony powietrznej

 • 18:56

  Szef Pentagonu Lloyd Austin: Unia Europejska podejmuje bardzo ważne wysiłki

 • 18:39

  "Nie odnotowaliśmy niczego, co byłoby sprzeczne ze wstępną oceną prezydenta Dudy, że ta eksplozja była najprawdopodobniej skutkiem ukraińskiego pocisku obrony powietrznej, który niestety wylądował w Polsce" - dodała.

 • 18:38

  "Mamy pełne zaufanie do śledztwa polskiego rządu w sprawie wybuchu w pobliżu ich granicy z Ukrainą i pochwalamy profesjonalny i przemyślany sposób, w jaki je prowadzi" - napisała w oświadczeniu rzeczniczka amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson.

 • 18:23

  Ukraina czeka na wyniki dochodzenia w sprawie wtorkowego wybuchu pocisku rakietowego na terenie Polski - przekazał rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat, cytowany przez portal ukraińskiej telewizji publicznej Suspilne.

 • 18:05

  Brzezinski: chcemy, by Ukraińcy wygrali wojnę, ale musimy być przygotowani, że to zajmie długi czas

 • 18:04

  Brzezinski: obywatele ukraińscy wygrywają tę wojnę

 • 18:02

  Brzezinski: relacje amerykańsko-polskie są gotowe na wszelkie wypadki, wszelkie sytuacje

 • 18:01

  Brzezinski: Rosjanie dowiedzieli się, że Polska i USA działają w sposób w pełni zsynchronizowany

 • 18:00

  Brzezinski: kryzysy najbardziej zbliżają ludzi do siebie

 • 17:58

  Brzezinski: wczoraj miała miejsce tragedia, współczujemy rodzinom zmarłych

 • 17:57

  Brzezinski: zobowiązanie USA, by bronić Polski, jest święte, będziemy bronić każdego centymetra terytorium NATO

 • 17:56

  Brzezinski: to był ważny moment próby

 • 17:56

  Brzezinski: posiadane przez nas informacje wskazują, że to był wypadek, ale trzeba to dokładnie zbadać

 • 17:55

  Brzezinski: miała miejsce pełna synchronizacja, żeby wyjaśnić, co się wydarzyło

 • 17:53

  Ambasador USA Mark Brzezinski w rozmowie z TVN24: był to pierwszy raz, kiedy coś takiego miało miejsce na ziemi NATO

 • 17:40

  Nie mam wątpliwości, że to była nie nasza rakieta - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, wypowiadając się na temat wtorkowego wybuchu rakiety w Polsce - podała agencja Interfax-Ukraina. Zełenski dodał, że Ukraina powinna otrzymać dostęp do miejsca wybuchu.

 • 17:36

  Wiceszefowa powołanych przez Rosję okupacyjnych władz obwodu chersońskiego Kateryna Hubariewa przebywa w rosyjskim areszcie w związku ze śledztwem w sprawie przestępstw gospodarczych - podał w środę niezależny rosyjski portal Meduza. Wcześniej informowano o zaginięciu kobiety.

  Meduza powołała się na media państwowe w Rosji, które podały, że Hubariewa została zatrzymana w związku ze sprawą karną dotyczącą malwersacji finansowych.

  Wcześniej Meduza podała, powołując się na męża kobiety - Pawła Hubariewa - że po raz ostatni widziano ją w Heniczesku i od tej pory nie można się było z nią skontaktować.

  Władze okupacyjne obwodu chersońskiego przeniosły się do Heniczeska po tym, gdy w zeszłym tygodniu wojska rosyjskie wycofały się z Chersonia pod naciskiem kontrofensywy ukraińskiej.

  Hubariewa po 2014 roku zasiadała w strukturach władzy powołanych przez prorosyjskich separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej w Donbasie, na wschodzie Ukrainy. Kilka miesięcy po inwazji rosyjskiej na Ukrainę w lutym br. objęła stanowisko w okupacyjnej administracji obwodu chersońskiego.

 • 17:34

  - Potwierdzamy, że chargé d'affaires Ambasady RP w Moskwie Jacek Śladewski został w środę wezwany do rosyjskiego MSZ. Ta rozmowa trwała około 20 minut i była związana oczywiście z wczorajszym wezwaniem pana ambasadora (Rosji w Polsce – przyp. red.) Siergieja Andriejewa tutaj w Warszawie. Tyle możemy na tę chwilę przekazać - przekazał Polskiej Agencji Prasowej rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

  Jak zaznaczył, polski ambasador Krzysztof Krajewski "do Moskwy dziś wyrusza, ale znajduje się w tym momencie w Warszawie, gdzie przyjechał w związku z obchodami Dnia Służby Zagranicznej".

 • 17:12

  Premier Morawiecki w Sejmie o wybuchu w Przewodowie

 • 16:57

  Po wystąpieniu premiera posłowie odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego".

 • 16:56

  Premier: jesteśmy na posterunku 24 godziny na dobę

 • 16:55

  Premier: proszę wszystkich rodaków o zachowanie spokoju, nie dajmy się sprowokować i oszukać

 • 16:55

  Premier: w tak bezprecedensowej chwili tworzymy jedną partię racji stanu

 • 16:54

  Premier: W odpowiedzialny sposób przedstawię dzisiaj, teraz, te informacje, które są nam znane, są przez nas zweryfikowane. Choć nie znamy dokładnych przyczyn tragedii w Przewodowie, to znamy przyczynę podstawową. Tą przyczyną jest agresja Rosji na Ukrainę. Do tej tragedii nie doszłoby, gdyby Rosja nie prowadziła wczoraj zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę i to Rosja jest w pełni odpowiedzialna za wczorajsze wydarzenia.

 • 16:45

  Morawiecki: Mamy dziś także bardzo mocne wsparcie z zewnątrz. Stoją za nami najpotężniejszy sojusz militarny, można rzec, w historii świata – NATO, Zjednoczona Europa. A wyrazy potępienia słychać dochodzące we wszystkich stron z całego świata

 • 16:43

  Szef rządu: Dlatego jedyne, co pozostało Kremlowi, to kłamstwa i propaganda, rozsiewanie chaosu i strachu. Dlatego my nie możemy się dziś bać


 • 16:43

  Premier Morawiecki: Strach zabija myślenie, strachem żywią się tyrani i despoci. Korzystają z niego jako narzędzia opresji i kontroli, bo strach to uczucie, jakie sami stale odczuwają. Rosja wie, że te wojnę przegrywa, a na pewno jej nie wygrywa.

 • 16:43

  W Sejmie premier Morawiecki udziela informacji posłom w sprawie zdarzenia w Przewodowie.

 • 16:29

  NATO zwróci większą uwagę na obronę powietrzną po tym, gdy we wtorek w Polsce spadła rakieta, która zabiła dwie osoby - powiedział ambasador Litwy przy Sojuszu Deividas Matulionis. Podkreślił, że nic nie wskazuje na to, by był to celowy atak, ale odpowiedzialność za wojnę na Ukrainie i wszystkie jej konsekwencje spada na Rosję.

 • 15:44

  Okrucieństwo Rosji tylko wzmacnia naszą determinację, będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak trzeba - zadeklarował szef Pentagonu Lloyd Austin podczas wirtualnego spotkania ministrów obrony państw wspierających Ukrainę. Poinformował też, że darowane przez USA systemy obrony powietrznej NASAMS miały dotąd 100-procentową skuteczność.

 • 15:43

  Prezydent pytany o to, jaka jest gwarancja, że nie dojdzie do podobnych incydentów i o stan wiedzy w sprawie eksplozji: mamy taką wiedzę, jaką mieliśmy z panem premierem przed RBN, mówiliśmy wtedy o "wysokim prawdopodobieństwie", dalej możemy o takim mówić, my mówimy na podstawie swoich informacji, które zostały pozyskane i przeanalizowane przez nasze służby, natomiast postępowanie w sprawie jeszcze nie nie zakończyło

 • 15:23

  Prezydent: cała scena polityczna mówi jednym głosem

 • 15:21

  Prezydent: gdyby ktokolwiek niepokoił się, że jest tak duży ruch lotniczy na niebie, uspokajam - wszystko dzieje się zgodnie z wydanymi rozkazami

 • 15:20

  Prezydent: nie ma żadnego czytelnego czy też znanego nam w sposób bezpośredni niebezpieczeństwa dla Rzeczypospolitej, dla obywateli, nie mamy żadnych sygnałów o możliwości powtórzenia się tego, co się zdarzyło wczoraj

 • 15:17

  Prezydent mówi o "bardzo konstruktywnej atmosferze spotkania"

 • 15:17

  Prezydent: zakładam, że wszystkie kwestie zostały wyjaśnione, dyskusja była bardzo otwarta, szczera, odpowiedzialna

 • 15:15

  Prezydent po posiedzeniu RBN: wszyscy uczestnicy spotkania zabrali głos, przedstawili swoje stanowiska, zadawali pytania

 • 15:15

  Czarzasty: to było dobre spotkanie, bo i temat jest bardzo poważny

 • 15:14

  Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego głos zabierają Włodzimierz Czarzasty i Władysław Kosiniak-Kamysz.

 • 14:27

  Wtorkowe zdarzenie w Przewodowie było tematem rozmowy telefonicznej ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z szefami dyplomacji Węgier - Péterem Szijjártó oraz Holandii - Wopke Hoekstrą.

 • 14:24

  Jasina: ambasador Andriejew przyjął do wiadomości to, co powiedzieliśmy i opuścił budynek bez żadnej grzeczności, kurtuazji

 • 14:22

  Rzecznik MSZ Łukasz Jasina w rozmowie z TVN24 o wezwaniu ambasadora Rosji Siergieja Andriejewa: Przyjechał tutaj we wtorek około godziny 23.30. Spędził w budynku cztery minuty. Został przyjęty przez ministra spraw zagranicznych, który odczytał mu notę, nasze stanowisko na temat tego, co się wczoraj zdarzyło. Pamiętajmy o tym, że bez względu na to, jakie są wyniki dotyczące kwestii pocisku, ta wojna została zaczęta przez Rosję i nie byłoby żadnych ofiar w rejonie Przewodowa, gdyby nie rosyjska agresja.

 • 14:15

  Austin: Ukraina prowadzi ciężką wojnę. Musimy gawłtownie zwiększyć możliwości obrony przeciwlotniczej Ukrainy, która przeciwstawiaa się atakom na krytyczną infrastrukturę energetyczną

 • 14:10

  Austin: pomagamy Ukrainie bronić swojego nieba

 • 14:10

  Szef Pentagonu: wzmacniamy zdolności obronne Ukrainy

 • 14:10

  Austin: w dalszym ciągu Kreml bierze za cel ukraińskich cywilów, wszystkie narody dobrej woli wspierają Ukrainę. USA, jak powiedział prezydent Biden, będą wspierać Ukrainę tak długo jak to będzie konieczne

 • 14:09

  Austin: grupa kontaktowa ds. obrony Ukrainy będzie wspierać poparcie dla samoobrony Ukrainy

 • 14:08

  Szef Pentagonu Lloyd Austin: Po raz kolejny Rosja wystrzeliwuje pociski przeciwko ukraińskim miastom, cywilom. Wczoraj mieliśmy doniesienia o wybuchu w Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą. Będziemy obserwować rozwój sytuacji. Rosja przegrywa raz za razem na polu bitwy, dlatego bierze za cel ukraińskich cywilów i infrastrukturę energetyczną.

 • 14:02

  W Przewodowie, gdzie doszło do wybuchu oraz na pobliskim terenie mogą być użyte drony oraz policyjny śmigłowiec - poinformowała w środę Komenda Główna Policji. Dodano, że jest to związane wyłącznie ze szczegółowymi oględzinami i innymi czynnościami w związku z wybuchem.

 • 13:59

  - Tylko Rosja i jej rakietowy terror jest winna temu, co się stało. W związku z tym przypominamy, że zabezpieczyć region Europy Środkowej przed rosyjskimi rakietami można tylko poprzez rozbudowę skutecznej tarczy powietrznej nad terytorium Ukrainy - podsumował Daniłow.

 • 13:59

  Ukraina prosi o niezwłoczny dostęp do miejsca wybuchu rakiety w Polsce dla ukraińskich specjalistów - oświadczył w środę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

  Daniłow podkreślił, że Ukraina opowiada się za wspólnym, jak najbardziej szczegółowym zbadaniem tego incydentu. - Jesteśmy gotowi, by przekazać partnerom posiadane przez nas dowody rosyjskiego śladu. Oczekujemy też od partnerów informacji, na podstawie której wyciągnięto ostateczny wniosek na temat tego, że chodzi o rakietę ukraińskiej obrony przeciwlotniczej - dodał.

 • 13:34

  Szatkowski: w wymiarze wojskowym, to, co dzieje się od 24 lutego, to jest istotne podniesienie bezpieczeństwa Polski

 • 13:34

  Szatkowski: Sojusz wykazał się solidarnością w wymiarze politycznym

 • 13:33

  Szatkowski: miał miejsce nieprzewidziany incydent, nie było możliwości ewentualnego przeciwdziałania

 • 13:32

  Ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski: odpowiedzialność za ten incydent ponosi Rosja, z tym zgodzili się wszyscy sojusznicy

 • 13:26

  "Prezydent Emmanuel Macron zapewnia narody polski i ukraiński, że Francja stoi u ich boku" -napisał na Twitterze ambasador Francji w Polsce Frederic Billet.

 • 13:05

  Stoltenberg: Rosja ponosi odpowiedzialność za to, co się stało wczoraj w Polsce. Ukraina ma prawo zestrzeliwania tych rakiet, które biorą za cel ukraińskie miasta i obiekty infrastruktury krytycznej.

 • 13:02

  Stoltenberg: Gdyby nie wojna w Ukrainie, nie zaistniałaby taka sytuacja, nie byłoby dwóch ofiar śmiertelnych.

 • 13:00

  Stoltenberg: Mamy obronę przeciwlotniczą, która działa bez przerwy w całym Sojuszu. Systemy są aktywne 24 godziny na dobę.

 • 13:00

  Stoltenberg: Nasza wstępna ocena jest taka, że jest to najprawdopodobniej wybuch spowodowany przez ukraińską rakietę obrony powiterznej.

 • 12:57

  Stoltenberg: Nie ma żadnych wskazań, że ten incydent był wynikiem przemyślanego ataku na terytorium NATO. To pokazuje, jakie są niebezpieczeństwa związane z trwającą wojną w Ukrainie. To pokazuje wagę monitorowania, czujności.

 • 12:55

  Stoltenberg: Coraz więcej naszych sojuszników i partnerów oferuje zaawansowane systemy obrony przeciwlotniczej.

 • 12:54

  Stoltenberg: Dzisiaj będzie jeszcze jedno spotkanie w grupie kontaktowej do spraw Ukrainy, która będzie koordynowała wsparcie, które nasi sojusznicy oferują Ukrainie.

 • 12:52

  Sekretarz generalny NATO odpowiada na pytania dziennikarzy.

 • 12:52

  Stoltenberg: Po rozmowach z prezydentem Dudą i prezydentem Bidenem zgodziliśmy się, że musimy zachować czujność, spokój oraz bliską koordynację. NATO jest zjednoczone, zawsze będziemy robić to, co konieczne, aby bronić naszych sojuszników.

 • 12:52

  Stoltenberg: Będziemy nadal wspierać Ukrainę w jej prawie do samoobrony.

 • 12:51

  Stoltenberg: Ale chcę powiedzieć jasno, nie jest to wina Ukrainy. Rosja ponosi ostateczną odpowiedzialność, ponieważ nadal prowadzi nielegalną wojnę przeciwko Ukrainie.

 • 12:50

  Stoltenberg: Nasze wstępne analizy sugerują, że ten wypadek był najprawdopodobniej spowodowany ukraińskim pociskiem, który został wystrzelony, by bronić terytorium Ukrainy przed rosyjskimi pociskami manewrującymi.

 • 12:49

  Stoltenberg: Nie mamy żadnych wskazówek, że był to wynik przemyślanego ataku. Nie mamy tez żadnych dowodów, że Rosja planuje atak na państwo NATO.

 • 12:48

  Głos po posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej zabiera sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

 • 12:43

  Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: W miejscu eksplozji w Przewodowie odnaleziono szczątki rosyjskiej rakiety S300, której używają wojska Rosji i Ukrainy. Na miejscu pracuje zespół polskich prokuratorów i biegłych techników. Byli też amerykańscy eksperci. Teren jest skanowany techniką 3D.

 • 12:38

  Wtorkowe zdarzenie w miejscowości Przewodów było tematem rozmowy telefonicznej ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z szefami dyplomacji Francji Catherine Colonną i Wielkiej Brytanii Jemesem Cleverly.

  Wcześniej minister Rau o sytuacji związanej z zdarzeniem przy granicy Polski z Ukrainą rozmawiał również z ministrami spraw zagranicznych: Niemiec - Annaleną Baerbock, Łotwy - Edgarsem Rinkeviczsem, Czech - Janem Lipavskym, Litwy - Gabrieliusem Landsbergisem, Estonii - Urmasem Reinslauem oraz Kanady - Melanie Joly.

 • 12:38

  Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski: Stany Zjednoczone solidaryzują się z Polską po tragicznej eksplozji w pobliżu granicy z Ukrainą i składają kondolencje po śmierci polskich obywateli. Pochwalamy decyzję rządu o dokładnym śledztwie przed wyciągnięciem wniosków. Zgodnie z prośbą, udzielimy Polsce wszelkiej pomocy.

 • 12:35

  Zakończyła się jawna część posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Media zostały poproszone o opuszczenie sali.

 • 12:34

  Premier: Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami w NATO. Dziś odbyła się narada w formacie NAC, artykuł 4 nie został uruchomiony, na moment obecny ta procedura, która została zrealizowana w Brukseli w ramach Paktu Północnoatlantyckiego, wydaje się, że jest właściwa.

 • 12:33

  Premier: Nie możemy niczego wykluczyć, ponieważ wiemy, jak znakomicie strona rosyjska posługuje się propagandą.

 • 12:32

  Premier: Materiały zebrane przez nasze służby, a także przekazane przez sojuszników, wskazują, że wybuch nastąpił na skutek zestrzelenia i zniszczenia rosyjskiej rakiety.

 • 12:30

  Głos podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego zabiera premier Mateusz Morawiecki.

 • 12:29

  Prezydent: Siły NATO, a także nasze wybrane jednostki, zostały postawione w stan podwyższonej gotowości.

 • 12:28

  Prezydent: Badania cały czas trwają, nie mniej z tych informacji, które posiadamy, wynika, że była to rawdopodobnie rakieta S-300, wyprodukowana jeszcze w ZSRR.

 • 12:27

  Prezydent: Jest niestety wysoce prawdopodobne, że jeden z pocisków, które były wystrzelone przez ukraińską obronę przeciwrakietową, niestety spadł na naszym terytorium. Spadł i najprawdopodobniej nie była to eksplozja ładunku wybuchowego, a eksplozja paliwa, która w nim została.

 • 12:25

  Prezydent: Nic nie wskazuje na to, że można by to kwalifikować jako atak wymierzony w Polskę.

 • 12:24

  Prezydent: Prezydent USA Joe Biden od razu zadeklarował wsparcie dla śledztwa. To wsparcie jest udzielane, szczegóły podamy z premierem.

Autorka/Autor:mjz, akw, ft, pp,js/dap, tr, adso

Źródło: PAP, TVN24, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@KSzczerski

Pozostałe wiadomości

Donald Tusk, komentując wniosek o uchylenie immunitetu posła Michała Wosia z Suwerennej Polski, napisał na X, że to pierwszy taki przypadek wobec "członka zorganizowanej grupy Ziobry". Zbigniew Ziobro odpowiedział: "Odezwał się szef rodziny Soprano, na którą prokuratura zebrała mocne dowody".

Donald Tusk o pierwszym wniosku i "zorganizowanej grupie Ziobry". Zbigniew Ziobro komentuje

Donald Tusk o pierwszym wniosku i "zorganizowanej grupie Ziobry". Zbigniew Ziobro komentuje

Źródło:
PAP

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Dla pracodawców to najważniejsza zapowiedź obecnie rządzącej koalicji. Obecne rozwiązanie jest nieracjonalne - przekonuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o zapowiadane przez Donalda Tuska przejęcie przez ZUS płacenia zasiłku chorobowego od pierwszego dnia L4. "Trwają analizy skutków finansowych" - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania o losy projektu resort rodziny i pracy.

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przekazał we wtorek do marszałka Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła PiS Michała Wosia do odpowiedzialności karnej. Prokuratura Krajowa podała, że Woś, jako odpowiedzialny za Fundusz Sprawiedliwości, "nie dopełnił powierzonych mu obowiązków poprzez przekazanie CBA 25 milionów złotych z tego funduszu" na zakup Pegasusa.

Wniosek o uchylenie immunitetu Michała Wosia. Prokuratura Krajowa o szczegółach

Wniosek o uchylenie immunitetu Michała Wosia. Prokuratura Krajowa o szczegółach

Źródło:
TVN24

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przekazał, że NIK złoży do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z nieprawidłowościami w resorcie sportu za rządów PiS. Powiedział, że zachodziły tam "podobne zjawiska i mechanizmy" jak w Funduszu Sprawiedliwości.

NIK: będzie zawiadomienie w sprawie Ministerstwa Sportu. "Podobne mechanizmy" jak w Funduszu Sprawiedliwości

NIK: będzie zawiadomienie w sprawie Ministerstwa Sportu. "Podobne mechanizmy" jak w Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
PAP

Mrożąca krew w żyłach sytuacja na autostradzie A1 koło Częstochowy (Śląskie). Kierowca samochodu osobowego wyprzedzał pasem awaryjnym autokar. Nagranie ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Otrzymała je też policja. - Gdyby policjant był w pobliżu i zobaczył takie zachowanie, to taka osoba z miejsca traci swoje uprawnienia. To był skrajnie niebezpieczny manewr. Kierowca nie uniknie odpowiedzialności - zapewniła rzeczniczka częstochowskiej policji.

Wyprzedził autokar pasem awaryjnym. "Skrajnie niebezpieczny manewr". Nagranie

Wyprzedził autokar pasem awaryjnym. "Skrajnie niebezpieczny manewr". Nagranie

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Gruziński parlament zagłosował we wtorek za odrzuceniem prezydenckiego weta w sprawie kontrowersyjnej ustawy o zagranicznych agentach. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata nad projektem, w trakcie której deputowany opozycji Giorgi Vashadze został oblany wodą. Od kwietnia, przeciwko projektowi forsowanemu przez rząd Gruzji, odbywają się masowe protesty.

Parlament Gruzji odrzucił prezydenckie weto w sprawie ustawy o zagranicznych agentach

Parlament Gruzji odrzucił prezydenckie weto w sprawie ustawy o zagranicznych agentach

Źródło:
PAP, Reuters

Rosja mogła zyskać wpływ na całą scenę polityczną Austrii - odnotowuje w obszernej analizie portal Politico. Przypomina historię sprzed sześciu lat, kiedy zdyskredytowany został Federalny Urząd Ochrony Konstytucji i Kontrterroryzmu (BVT). Akcja ta - według rozmówców Politico - była częścią operacji Moskwy i wcale nie musiała się zakończyć.

To, co dzieje się w Wiedniu, źle wróży całej Europie

To, co dzieje się w Wiedniu, źle wróży całej Europie

Źródło:
Politico, PAP

Nawałnica przeszła we wtorek przez Wielkopolskę. Spowodowała, że część dróg została zalana. Strażacy przeprowadzili kilkadziesiąt interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu połamanych gałęzi i wypompowywaniu wody.

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Zalane ulice, połamane gałęzie. Nawałnica przeszła nad Wielkopolską

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed burzami, podczas których wiatr może rozpędzać się nawet do 90 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Przed nami niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW mają nawet drugi stopień

Przed nami niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW mają nawet drugi stopień

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Były szef kancelarii premiera Michał Dworczyk twierdzi, że nie pamięta, by Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła łamanie prawa przy rozdawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Dworczyk przekonuje też, że nie ma wiedzy, by NIK kierowała jakieś wnioski do prokuratury. A skierowała ich kilka. Część umorzono w czasie, gdy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro.

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Źródło:
Konkret24

Uchwała Sejmu z 6 marca o usunięciu skutków kryzysu konstytucyjnego z lat 2015-2023 w kontekście działalności Trybunału Konstytucyjnego jest niekonstytucyjna - orzekł we wtorek TK. Wniosek w tej sprawie złożyła grupa posłów PiS. W trakcie rozprawy przedstawiciel Sejmu opuścił salę.

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie. Poseł opuścił salę

Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie. Poseł opuścił salę

Źródło:
PAP

Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski przekonywał w radiowym wywiadzie, że wydatki z Funduszu Sprawiedliwości odbywały się zgodnie z procedurami, a kontrowersje wokół wydawania dużej części tych środków tłumaczył "nowym celem", który "wprowadził ustawodawca". "Więc nie tylko mieliśmy prawo, ale wręcz obowiązek przekazywać na to środki" - zapewniał. Romanowski pominął to, że zmiany zapadły za czasów, gdy resortem sprawiedliwości kierował Zbigniew Ziobro. Przypominamy, o co chodzi.

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Źródło:
Konkret24

Sceny jak z filmu akcji rozegrały się w Zimnicach Małych w powiecie opolskim. Kierowca najpierw najechał autem na motocykl, później, cofając, potrącił kolejnego kierującego jednośladem. Próbował uciec, ale został zatrzymany przez innych motocyklistów. Nie był trzeźwy.

Wjechał w motocyklistów. Dogonili go i zatrzymali. Nagranie 

Wjechał w motocyklistów. Dogonili go i zatrzymali. Nagranie 

Źródło:
tvn24.pl

Książę William i księżna Kate we wspólnym oświadczeniu upamiętnili pilota RAF, który zginął w ostatni weekend w katastrofie zabytkowego myśliwca Spitfire.

"Niezwykle smutna wiadomość". Wspólne oświadczenie księżnej Kate i księcia Williama

"Niezwykle smutna wiadomość". Wspólne oświadczenie księżnej Kate i księcia Williama

Źródło:
tvn24.pl

Amerykański aktor Richard Dreyfuss pojawił się na specjalnej projekcji filmu "Szczęki" w sukience, po czym miał wygłosić "transfobiczną, mizoginistyczną i seksistowską tyradę" - informują media. Organizator wydarzenia przeprosił już swoich gości za słowa zdobywcy Oscara.

Po "obraźliwej" tyradzie gwiazdy "Szczęk" część widzów opuściło kino. Organizator przeprasza

Po "obraźliwej" tyradzie gwiazdy "Szczęk" część widzów opuściło kino. Organizator przeprasza

Źródło:
The Times, The Variety

Do bardzo poważnego wypadku doszło w Olsztynie. Pijany kierowca ciężarówki staranował kilka samochodów osobowych, potem uderzył w autobus i wiatę przystankową. Co najmniej 14 osób trafiło do szpitali, w sumie obrażenia odniosło 26 osób. W internecie pojawiły się przerażające nagrania momentu wypadku.

Ciężarówka staranowała autobus i samochody w Olsztynie. Co najmniej 14 osób w szpitalu, 26 poszkodowanych

Ciężarówka staranowała autobus i samochody w Olsztynie. Co najmniej 14 osób w szpitalu, 26 poszkodowanych

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP, "Gazeta Olsztyńska"

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP

Politycy komentowali najnowsze taśmy, na których wówczas wiceminister Marcin Romanowski krytykuje premiera Mateusza Morawieckiego. - To pokazuje, że wewnątrz tak zwanej Zjednoczonej Prawicy wszyscy się wzajemnie nienawidzą - ocenił senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Michał Wójcik z Suwerennej Polski przyznał, że była to "niefortunna wypowiedź", ale przekazał, że nie będzie żadnych partyjnych konsekwencji dla Romanowskiego.

"Prawdziwe oblicze ferajny" na nowych taśmach. Wójcik: niefortunna wypowiedź, ale konsekwencji nie będzie

"Prawdziwe oblicze ferajny" na nowych taśmach. Wójcik: niefortunna wypowiedź, ale konsekwencji nie będzie

Źródło:
TVN24

We wtorek przed komisją wizową stanął były prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc, ale odmówił składania zeznań, zasłaniając się tajemnicą handlową. Hinc zostanie ponownie wezwany na przesłuchanie 4 czerwca.

Przyszedł na komisję, ale odmówił składania zeznań. Zasłonił się tajemnicą handlową

Przyszedł na komisję, ale odmówił składania zeznań. Zasłonił się tajemnicą handlową

Źródło:
PAP, TVN24

Poseł PiS Zbigniew Bogucki został całkowicie wykluczony z prac komisji wizowej. Jak uzasadnił jej przewodniczący Michał Szczerba, Bogucki jako wojewoda zachodniopomorski wydał tysiące zezwoleń na pracę związanych z zatrudnieniem cudzoziemców przy inwestycji Polimery Police. A między innymi ten wątek bada komisja.

Poseł PiS całkowicie wykluczony z prac komisji. "Wątpliwości co do bezstronności"

Poseł PiS całkowicie wykluczony z prac komisji. "Wątpliwości co do bezstronności"

Źródło:
PAP, TVN24

Nie ma przyzwolenia na udział europejskich przedsiębiorstw we wspieraniu rosyjskiej gospodarki i przemysłu zbrojeniowego, co umożliwia Rosji kontynuowanie wojny w Ukrainie - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu ze specjalnym wysłannikiem Unii Europejskiej do spraw sankcji Davidem O'Sullivanem. - Mam wiadomość przede wszystkim dla naszych polskich przedsiębiorstw: omijanie europejskich sankcji jest przestępstwem - oświadczył.

Radosław Sikorski "ma wiadomość" dla polskich przedsiębiorstw: proszę się dwa razy zastanowić

Radosław Sikorski "ma wiadomość" dla polskich przedsiębiorstw: proszę się dwa razy zastanowić

Źródło:
TVN24, PAP

Do trzech ataków na polskich funkcjonariuszy doszło w przeciągu kilku godzin na granicy polsko-białoruskiej. W okolicach Dubicz Cerkiewnych nasz żołnierz został ugodzony nożem. Prokuratura prowadzi postępowanie w kierunku usiłowania zabójstwa. Kilka godzin wcześniej migranci zaatakowali Straż Graniczną rozbitą butelką i nożem przytwierdzonym do kija. Tam także doszło do ugodzenia funkcjonariusza. W żadnym z przypadków życiu rannych nic nie grozi.

Ataki migrantów na granicy. Dwóch funkcjonariuszy rannych

Ataki migrantów na granicy. Dwóch funkcjonariuszy rannych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? We wtorek 28.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Miejscami silnie wieje i intensywnie pada. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Tu kłębią się ciemne chmury

Gdzie jest burza? Tu kłębią się ciemne chmury

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Podpisano umowę na zakup pocisków powietrze-ziemia JASSM-ER, które będą na wyposażeniu polskiej armii - poinformował w środę minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Przekazał, że pierwsze dostawy tego sprzętu będą w 2026 roku. - To jest strategiczne wyposażenie polskiej armii, zmieniające naszą pozycję i nasze zdolności w przestrzeni powietrznej. To jest umowa kluczowa - mówił Kosiniak-Kamysz.

Władysław Kosiniak-Kamysz o zakupie JASSM-ER: to zmieni naszą pozycję

Władysław Kosiniak-Kamysz o zakupie JASSM-ER: to zmieni naszą pozycję

Źródło:
TVN24

W poniedziałek funkcjonariusze ABW na warszawskim Gocławiu oraz w Pruszkowie realizowali czynności na zlecenie i pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej we Wrocławiu - przekazał Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Premier Donald Tusk poinformował, że w środę rano pojedzie na granicę polsko-białoruską, gdzie migranci zranili we wtorek żołnierza i funkcjonariusza Straży Granicznej. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że "doszło do bandyckiego ataku" i zapewnił, że rząd prowadzi działania, by umocnić granicę.

Tusk: jutro z samego rana będę na granicy

Tusk: jutro z samego rana będę na granicy

Źródło:
tvn24.pl

Niedźwiedź wtargnął do domku w Arizonie, w którym przebywał 15-letni chłopiec, i zaatakował go, uderzając i drapiąc. Tylko dzięki reakcji starszego brata nie doszło do tragedii. Po ataku zwierzę miało "usiąść na werandzie na kanapie i się rozglądać".

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Źródło:
NBC News, AZGFD
Stary zarząd zlecił jej ubezpieczenie okrętów, nowy zarząd odsunął ją od obowiązków

Stary zarząd zlecił jej ubezpieczenie okrętów, nowy zarząd odsunął ją od obowiązków

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Burze pojawiają się we wtorek głównie na zachodzie kraju. Towarzyszą im nie tylko silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu i gradobicia. W okolicach miejscowości Smolec na Dolnym Śląsku pojawił się zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka trafiło w ostatnich dniach kilkoro dzieci z oparzeniami po wybuchu rozpałki do grilla. Jednym z poszkodowanych był 17-latek, który w wyniku eksplozji oparów podczas rozpalania ognia doznał poparzeń 30 procent powierzchni ciała. "Używanie rozpałek do grilla wymaga umiejętności i rozwagi, cedowanie tego obowiązku na dziecko może się skończyć tragicznie" - przestrzegają lekarze ze szpitala w Katowicach.

Dzieci poparzone po wybuchu rozpałki. Lekarze biją na alarm

Dzieci poparzone po wybuchu rozpałki. Lekarze biją na alarm

Źródło:
PAP, GCZD

Zorze polarne mogą powrócić w czerwcu na nasze niebo. Aktywny region słoneczny AR3664, odpowiedzialny za silną burzę magnetyczną z początku maja, już wkrótce znów zwróci się w stronę Ziemi. Co istotne, w obserwacjach pomoże nam także Księżyc.

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Źródło:
Live Science, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl