Szczerski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ: teraz widać, jak blisko jesteśmy potencjalnej eskalacji rosyjskiej agresji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters, tvn24.pl

W środę wieczorem czasu polskiego rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. - Ofiary wybuchu w Przewodowie nie zostałyby zabite, gdyby nie rosyjska wojna przeciwko Ukrainie - powiedział na forum Rady ambasador RP Krzysztof Szczerski. Dodał, że incydent pokazuje, jak blisko jest do potencjalnej eskalacji konfliktu.

NA TVN24 I W TVN24 GO TRWA WYDANIE SPECJALNE

> We wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim doszło do eksplozji, w wyniku której życie straciły dwie osoby. > Po posiedzeniu w BBN rzecznik rządu przekazał, że zdecydowano o podwyższeniu gotowości niektórych jednostek wojskowych i służb mundurowych. > W komunikacie polskiego MSZ napisano, że "w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej".  > Szef MSZ Zbigniew Rau wezwał ambasadora Rosji "z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień" w sprawie tych wydarzeń. > Prezydent Andrzej Duda przekazał w środę, że to ukraińska rakieta mająca zestrzelić rosyjską spadła w Polsce, doprowadzając do tragicznego wypadku. > Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że to Rosja ponosi ostateczną odpowiedzialność za to, co wydaje się być wypadkiem. > Prezydent USA Joe Biden przekazał wcześniej, że jest "mało prawdopodobne", by rakieta, która spowodowała eksplozję w Polsce, została wystrzelona z Rosji.

CZYTAJ WIĘCEJ O KONFERENCJI RZECZNIKA RZĄDU I SZEFA BBN

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:28

  Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w środę wieczorem, że Kijów uważnie śledzi przebieg posiedzenia Rady Bezpieczeństwa w sprawie "nowej fali rosyjskiego terroru rakietowego".

  Zaznaczył, że jednym z głównych tematów nadzwyczajnego spotkania RB jest sytuacja w Polsce i "wyjaśnienie wszystkich okoliczności, w jakich rosyjska agresja przekroczyła granicę Polski".

  "Stanowisko Ukrainy jest bardzo jasne: staramy się ustalić wszystkie szczegóły, każdy fakt. Dlatego potrzebujemy, by nasi specjaliści zostali włączeni w międzynarodowe śledztwo i uzyskali dostęp do wszystkich danych, którymi dysponują nasi partnerzy oraz miejsca wybuchu" - czytamy we wpisie Zełenskiego.

  "Wszystkie nasze informacje są w pełni dostępne, przekazujemy je naszym partnerom od nocy, od pierwszych godzin, kiedy świat zaczął się dowiadywać, co się stało".

  Zełenski poinformował, że we wtorek spotkał się z prezydentem Dudą i złożył mu kondolencje. "Rosyjska agresja odebrała życie dwóm polskim obywatelom. Chcę, abyśmy wszyscyuczcili minutą ciszy wszystkich, którzy stracili życie w wyniki rosyjsiej wojny" - dodał prezydent Ukrainy.

 • 23:35

  Rosyjski imperializm musi być traktowany jak to, czym jest naprawdę: globalne zagrożenie o dalekosiężnych konsekwencjach. To globalne zagrożenie musi być zneutralizowane zanim popchnie cały świat dalej w stronę chaosu.

 • 23:34

  Szczerski: wtorkowy rosyjski ostrzał rakietowy Ukrainy - największy do tej pory - pokazuje absolutny brak woli Rosji, by wejść na ścieżkę prowadzącą do rozwiązania konfliktu, który zaczęła. Rosyjskie ataki na infrastrukturę cywilną mają na celu wywołanie dodatkowej fali uchodźców.

 • 23:33

  Chcemy zapewnić całą społeczność międzynarodową o przejrzystości trwającego śledztwa i o gwarancjach obrony zbiorowej, których Polska dotrzyma w stosunku do regionu, zarówno jako pojedynczy kraj, jak i część NATO, które pozostaje sojuszem obronnym

 • 23:33

  Szczerski: wydarzenie z Przewodowa uczy nas, jak blisko jesteśmy potencjalnej eskalacji w rosyjskiej agresji. Będąc tego świadome, polskie władze zdecydowały się działać z pełną powściągliwością i odpowiedzialnością, a wstępne wyniki dochodzenia wskazują, że wybuch nie był skutkiem celowego ataku.

 • 23:32

  Szczerski w RB ONZ: Niezależnie od tego, jaki był dokładny przebieg wydarzeń w Przewodowie tego tragicznego popołudnia, ci niewinni ludzie nie zostaliby zabici, gdyby nie było rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie. Ich jedyną winą był fakt, że mieszkali blisko infrastruktury cywilnej, którą Rosja wciąż atakuje jako cele wojskowe.

 • 22:48

 • 21:35

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina przekazuje partnerom już od poprzedniego wieczora wszelkie dane dotyczące eksplozji rakiety na terenie Polski. - Chcemy ustalić wszystkie szczegóły, każdy fakt - zapewnił.

 • 20:23

  Patel: niezależnie od ostatecznych ustaleń, ostatecznie strona odpowiedzialna za ten tragiczny incydent jest Rosja

 • 20:23

  Vedant Patel, zastępca rzecznika amerykańskiego Departamentu Stanu: nie mamy informacji, które mogłyby podważać wstępne ustalenia Polski

 • 20:11

  Rosja leży na plecach, a jej wojsko okropnie cierpi - powiedział najwyższy rangą amerykański wojskowy gen. Mark Milley. Dodał jednocześnie, że szanse na całkowite militarne wypchnięcie rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy w bliskiej przyszłości nie są wysokie.

 • 19:19

  Austin: zrobimy wszystko, żeby zapewnić Ukraińcom środki potrzebne do dalszej walki, także zimą

 • 19:15

  Mamy pełne przekonanie do zdolności Polski do prowadzenia tego postępowania w sposób odpowiedni, dopóki nie zostanie ono zakończone, nie będziemy wyciągać ostatecznych wniosków. Jednak nasze informacje wspierają to, co powiedział prezydent Duda - powiedział Austin.

 • 19:10

  Generał Mark Milley, szef Kolegium Połączonych Szefów Sztabów: Rosja może zakończyć wojnę w tej chwili

 • 19:05

  Pełne szczegóły eksplozji pocisku we wschodniej Polsce nie są jeszcze znane, ale nie ma wątpliwości, że ostateczną odpowiedzialność za to ponosi Rosja - powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly.

 • 19:00

  - Wciąż zbieramy informacje, ale nie widzieliśmy nic, co przeczy wstępnej ocenie prezydenta Dudy, że ten wybuch był najprawdopodobniej wynikiem niefortunnego lądowania w Polsce ukraińskiego pocisku obrony powietrznej - powiedział Austin podczas konferencji po wirtualnym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. - Jakiekolwiek będą końcowe wnioski, świat wie, że Rosja ponosi ostateczną odpowiedzialność za ten incydent - dodał.

 • 18:59

  Szef Pentagonu: nie widzimy nic, co przeczyłoby wstępnej ocenie Polski, że przyczyną wybuchu była ukraińska rakieta obrony powietrznej

 • 18:56

  Szef Pentagonu Lloyd Austin: Unia Europejska podejmuje bardzo ważne wysiłki

 • 18:39

  "Nie odnotowaliśmy niczego, co byłoby sprzeczne ze wstępną oceną prezydenta Dudy, że ta eksplozja była najprawdopodobniej skutkiem ukraińskiego pocisku obrony powietrznej, który niestety wylądował w Polsce" - dodała.

 • 18:38

  "Mamy pełne zaufanie do śledztwa polskiego rządu w sprawie wybuchu w pobliżu ich granicy z Ukrainą i pochwalamy profesjonalny i przemyślany sposób, w jaki je prowadzi" - napisała w oświadczeniu rzeczniczka amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson.

 • 18:23

  Ukraina czeka na wyniki dochodzenia w sprawie wtorkowego wybuchu pocisku rakietowego na terenie Polski - przekazał rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat, cytowany przez portal ukraińskiej telewizji publicznej Suspilne.

 • 18:05

  Brzezinski: chcemy, by Ukraińcy wygrali wojnę, ale musimy być przygotowani, że to zajmie długi czas

 • 18:04

  Brzezinski: obywatele ukraińscy wygrywają tę wojnę

 • 18:02

  Brzezinski: relacje amerykańsko-polskie są gotowe na wszelkie wypadki, wszelkie sytuacje

 • 18:01

  Brzezinski: Rosjanie dowiedzieli się, że Polska i USA działają w sposób w pełni zsynchronizowany

 • 18:00

  Brzezinski: kryzysy najbardziej zbliżają ludzi do siebie

 • 17:58

  Brzezinski: wczoraj miała miejsce tragedia, współczujemy rodzinom zmarłych

 • 17:57

  Brzezinski: zobowiązanie USA, by bronić Polski, jest święte, będziemy bronić każdego centymetra terytorium NATO

 • 17:56

  Brzezinski: to był ważny moment próby

 • 17:56

  Brzezinski: posiadane przez nas informacje wskazują, że to był wypadek, ale trzeba to dokładnie zbadać

 • 17:55

  Brzezinski: miała miejsce pełna synchronizacja, żeby wyjaśnić, co się wydarzyło

 • 17:53

  Ambasador USA Mark Brzezinski w rozmowie z TVN24: był to pierwszy raz, kiedy coś takiego miało miejsce na ziemi NATO

 • 17:40

  Nie mam wątpliwości, że to była nie nasza rakieta - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, wypowiadając się na temat wtorkowego wybuchu rakiety w Polsce - podała agencja Interfax-Ukraina. Zełenski dodał, że Ukraina powinna otrzymać dostęp do miejsca wybuchu.

 • 17:36

  Wiceszefowa powołanych przez Rosję okupacyjnych władz obwodu chersońskiego Kateryna Hubariewa przebywa w rosyjskim areszcie w związku ze śledztwem w sprawie przestępstw gospodarczych - podał w środę niezależny rosyjski portal Meduza. Wcześniej informowano o zaginięciu kobiety.

  Meduza powołała się na media państwowe w Rosji, które podały, że Hubariewa została zatrzymana w związku ze sprawą karną dotyczącą malwersacji finansowych.

  Wcześniej Meduza podała, powołując się na męża kobiety - Pawła Hubariewa - że po raz ostatni widziano ją w Heniczesku i od tej pory nie można się było z nią skontaktować.

  Władze okupacyjne obwodu chersońskiego przeniosły się do Heniczeska po tym, gdy w zeszłym tygodniu wojska rosyjskie wycofały się z Chersonia pod naciskiem kontrofensywy ukraińskiej.

  Hubariewa po 2014 roku zasiadała w strukturach władzy powołanych przez prorosyjskich separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej w Donbasie, na wschodzie Ukrainy. Kilka miesięcy po inwazji rosyjskiej na Ukrainę w lutym br. objęła stanowisko w okupacyjnej administracji obwodu chersońskiego.

 • 17:34

  - Potwierdzamy, że chargé d'affaires Ambasady RP w Moskwie Jacek Śladewski został w środę wezwany do rosyjskiego MSZ. Ta rozmowa trwała około 20 minut i była związana oczywiście z wczorajszym wezwaniem pana ambasadora (Rosji w Polsce – przyp. red.) Siergieja Andriejewa tutaj w Warszawie. Tyle możemy na tę chwilę przekazać - przekazał Polskiej Agencji Prasowej rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

  Jak zaznaczył, polski ambasador Krzysztof Krajewski "do Moskwy dziś wyrusza, ale znajduje się w tym momencie w Warszawie, gdzie przyjechał w związku z obchodami Dnia Służby Zagranicznej".

 • 17:12

  Premier Morawiecki w Sejmie o wybuchu w Przewodowie

 • 16:57

  Po wystąpieniu premiera posłowie odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego".

 • 16:56

  Premier: jesteśmy na posterunku 24 godziny na dobę

 • 16:55

  Premier: proszę wszystkich rodaków o zachowanie spokoju, nie dajmy się sprowokować i oszukać

 • 16:55

  Premier: w tak bezprecedensowej chwili tworzymy jedną partię racji stanu

 • 16:54

  Premier: W odpowiedzialny sposób przedstawię dzisiaj, teraz, te informacje, które są nam znane, są przez nas zweryfikowane. Choć nie znamy dokładnych przyczyn tragedii w Przewodowie, to znamy przyczynę podstawową. Tą przyczyną jest agresja Rosji na Ukrainę. Do tej tragedii nie doszłoby, gdyby Rosja nie prowadziła wczoraj zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę i to Rosja jest w pełni odpowiedzialna za wczorajsze wydarzenia.

 • 16:45

  Morawiecki: Mamy dziś także bardzo mocne wsparcie z zewnątrz. Stoją za nami najpotężniejszy sojusz militarny, można rzec, w historii świata – NATO, Zjednoczona Europa. A wyrazy potępienia słychać dochodzące we wszystkich stron z całego świata

 • 16:43

  Szef rządu: Dlatego jedyne, co pozostało Kremlowi, to kłamstwa i propaganda, rozsiewanie chaosu i strachu. Dlatego my nie możemy się dziś bać


 • 16:43

  Premier Morawiecki: Strach zabija myślenie, strachem żywią się tyrani i despoci. Korzystają z niego jako narzędzia opresji i kontroli, bo strach to uczucie, jakie sami stale odczuwają. Rosja wie, że te wojnę przegrywa, a na pewno jej nie wygrywa.

 • 16:43

  W Sejmie premier Morawiecki udziela informacji posłom w sprawie zdarzenia w Przewodowie.

 • 16:29

  NATO zwróci większą uwagę na obronę powietrzną po tym, gdy we wtorek w Polsce spadła rakieta, która zabiła dwie osoby - powiedział ambasador Litwy przy Sojuszu Deividas Matulionis. Podkreślił, że nic nie wskazuje na to, by był to celowy atak, ale odpowiedzialność za wojnę na Ukrainie i wszystkie jej konsekwencje spada na Rosję.

 • 15:44

  Okrucieństwo Rosji tylko wzmacnia naszą determinację, będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak trzeba - zadeklarował szef Pentagonu Lloyd Austin podczas wirtualnego spotkania ministrów obrony państw wspierających Ukrainę. Poinformował też, że darowane przez USA systemy obrony powietrznej NASAMS miały dotąd 100-procentową skuteczność.

 • 15:43

  Prezydent pytany o to, jaka jest gwarancja, że nie dojdzie do podobnych incydentów i o stan wiedzy w sprawie eksplozji: mamy taką wiedzę, jaką mieliśmy z panem premierem przed RBN, mówiliśmy wtedy o "wysokim prawdopodobieństwie", dalej możemy o takim mówić, my mówimy na podstawie swoich informacji, które zostały pozyskane i przeanalizowane przez nasze służby, natomiast postępowanie w sprawie jeszcze nie nie zakończyło

 • 15:23

  Prezydent: cała scena polityczna mówi jednym głosem

 • 15:21

  Prezydent: gdyby ktokolwiek niepokoił się, że jest tak duży ruch lotniczy na niebie, uspokajam - wszystko dzieje się zgodnie z wydanymi rozkazami

 • 15:20

  Prezydent: nie ma żadnego czytelnego czy też znanego nam w sposób bezpośredni niebezpieczeństwa dla Rzeczypospolitej, dla obywateli, nie mamy żadnych sygnałów o możliwości powtórzenia się tego, co się zdarzyło wczoraj

 • 15:17

  Prezydent mówi o "bardzo konstruktywnej atmosferze spotkania"

 • 15:17

  Prezydent: zakładam, że wszystkie kwestie zostały wyjaśnione, dyskusja była bardzo otwarta, szczera, odpowiedzialna

 • 15:15

  Prezydent po posiedzeniu RBN: wszyscy uczestnicy spotkania zabrali głos, przedstawili swoje stanowiska, zadawali pytania

 • 15:15

  Czarzasty: to było dobre spotkanie, bo i temat jest bardzo poważny

 • 15:14

  Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego głos zabierają Włodzimierz Czarzasty i Władysław Kosiniak-Kamysz.

 • 14:27

  Wtorkowe zdarzenie w Przewodowie było tematem rozmowy telefonicznej ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z szefami dyplomacji Węgier - Péterem Szijjártó oraz Holandii - Wopke Hoekstrą.

 • 14:24

  Jasina: ambasador Andriejew przyjął do wiadomości to, co powiedzieliśmy i opuścił budynek bez żadnej grzeczności, kurtuazji

 • 14:22

  Rzecznik MSZ Łukasz Jasina w rozmowie z TVN24 o wezwaniu ambasadora Rosji Siergieja Andriejewa: Przyjechał tutaj we wtorek około godziny 23.30. Spędził w budynku cztery minuty. Został przyjęty przez ministra spraw zagranicznych, który odczytał mu notę, nasze stanowisko na temat tego, co się wczoraj zdarzyło. Pamiętajmy o tym, że bez względu na to, jakie są wyniki dotyczące kwestii pocisku, ta wojna została zaczęta przez Rosję i nie byłoby żadnych ofiar w rejonie Przewodowa, gdyby nie rosyjska agresja.

 • 14:15

  Austin: Ukraina prowadzi ciężką wojnę. Musimy gawłtownie zwiększyć możliwości obrony przeciwlotniczej Ukrainy, która przeciwstawiaa się atakom na krytyczną infrastrukturę energetyczną

 • 14:10

  Austin: pomagamy Ukrainie bronić swojego nieba

 • 14:10

  Szef Pentagonu: wzmacniamy zdolności obronne Ukrainy

 • 14:10

  Austin: w dalszym ciągu Kreml bierze za cel ukraińskich cywilów, wszystkie narody dobrej woli wspierają Ukrainę. USA, jak powiedział prezydent Biden, będą wspierać Ukrainę tak długo jak to będzie konieczne

 • 14:09

  Austin: grupa kontaktowa ds. obrony Ukrainy będzie wspierać poparcie dla samoobrony Ukrainy

 • 14:08

  Szef Pentagonu Lloyd Austin: Po raz kolejny Rosja wystrzeliwuje pociski przeciwko ukraińskim miastom, cywilom. Wczoraj mieliśmy doniesienia o wybuchu w Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą. Będziemy obserwować rozwój sytuacji. Rosja przegrywa raz za razem na polu bitwy, dlatego bierze za cel ukraińskich cywilów i infrastrukturę energetyczną.

 • 14:02

  W Przewodowie, gdzie doszło do wybuchu oraz na pobliskim terenie mogą być użyte drony oraz policyjny śmigłowiec - poinformowała w środę Komenda Główna Policji. Dodano, że jest to związane wyłącznie ze szczegółowymi oględzinami i innymi czynnościami w związku z wybuchem.

 • 13:59

  - Tylko Rosja i jej rakietowy terror jest winna temu, co się stało. W związku z tym przypominamy, że zabezpieczyć region Europy Środkowej przed rosyjskimi rakietami można tylko poprzez rozbudowę skutecznej tarczy powietrznej nad terytorium Ukrainy - podsumował Daniłow.

 • 13:59

  Ukraina prosi o niezwłoczny dostęp do miejsca wybuchu rakiety w Polsce dla ukraińskich specjalistów - oświadczył w środę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

  Daniłow podkreślił, że Ukraina opowiada się za wspólnym, jak najbardziej szczegółowym zbadaniem tego incydentu. - Jesteśmy gotowi, by przekazać partnerom posiadane przez nas dowody rosyjskiego śladu. Oczekujemy też od partnerów informacji, na podstawie której wyciągnięto ostateczny wniosek na temat tego, że chodzi o rakietę ukraińskiej obrony przeciwlotniczej - dodał.

 • 13:34

  Szatkowski: w wymiarze wojskowym, to, co dzieje się od 24 lutego, to jest istotne podniesienie bezpieczeństwa Polski

 • 13:34

  Szatkowski: Sojusz wykazał się solidarnością w wymiarze politycznym

 • 13:33

  Szatkowski: miał miejsce nieprzewidziany incydent, nie było możliwości ewentualnego przeciwdziałania

 • 13:32

  Ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski: odpowiedzialność za ten incydent ponosi Rosja, z tym zgodzili się wszyscy sojusznicy

 • 13:26

  "Prezydent Emmanuel Macron zapewnia narody polski i ukraiński, że Francja stoi u ich boku" -napisał na Twitterze ambasador Francji w Polsce Frederic Billet.

 • 13:05

  Stoltenberg: Rosja ponosi odpowiedzialność za to, co się stało wczoraj w Polsce. Ukraina ma prawo zestrzeliwania tych rakiet, które biorą za cel ukraińskie miasta i obiekty infrastruktury krytycznej.

 • 13:02

  Stoltenberg: Gdyby nie wojna w Ukrainie, nie zaistniałaby taka sytuacja, nie byłoby dwóch ofiar śmiertelnych.

 • 13:00

  Stoltenberg: Mamy obronę przeciwlotniczą, która działa bez przerwy w całym Sojuszu. Systemy są aktywne 24 godziny na dobę.

 • 13:00

  Stoltenberg: Nasza wstępna ocena jest taka, że jest to najprawdopodobniej wybuch spowodowany przez ukraińską rakietę obrony powiterznej.

 • 12:57

  Stoltenberg: Nie ma żadnych wskazań, że ten incydent był wynikiem przemyślanego ataku na terytorium NATO. To pokazuje, jakie są niebezpieczeństwa związane z trwającą wojną w Ukrainie. To pokazuje wagę monitorowania, czujności.

 • 12:55

  Stoltenberg: Coraz więcej naszych sojuszników i partnerów oferuje zaawansowane systemy obrony przeciwlotniczej.

 • 12:54

  Stoltenberg: Dzisiaj będzie jeszcze jedno spotkanie w grupie kontaktowej do spraw Ukrainy, która będzie koordynowała wsparcie, które nasi sojusznicy oferują Ukrainie.

 • 12:52

  Sekretarz generalny NATO odpowiada na pytania dziennikarzy.

 • 12:52

  Stoltenberg: Po rozmowach z prezydentem Dudą i prezydentem Bidenem zgodziliśmy się, że musimy zachować czujność, spokój oraz bliską koordynację. NATO jest zjednoczone, zawsze będziemy robić to, co konieczne, aby bronić naszych sojuszników.

 • 12:52

  Stoltenberg: Będziemy nadal wspierać Ukrainę w jej prawie do samoobrony.

 • 12:51

  Stoltenberg: Ale chcę powiedzieć jasno, nie jest to wina Ukrainy. Rosja ponosi ostateczną odpowiedzialność, ponieważ nadal prowadzi nielegalną wojnę przeciwko Ukrainie.

 • 12:50

  Stoltenberg: Nasze wstępne analizy sugerują, że ten wypadek był najprawdopodobniej spowodowany ukraińskim pociskiem, który został wystrzelony, by bronić terytorium Ukrainy przed rosyjskimi pociskami manewrującymi.

 • 12:49

  Stoltenberg: Nie mamy żadnych wskazówek, że był to wynik przemyślanego ataku. Nie mamy tez żadnych dowodów, że Rosja planuje atak na państwo NATO.

 • 12:48

  Głos po posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej zabiera sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

 • 12:43

  Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: W miejscu eksplozji w Przewodowie odnaleziono szczątki rosyjskiej rakiety S300, której używają wojska Rosji i Ukrainy. Na miejscu pracuje zespół polskich prokuratorów i biegłych techników. Byli też amerykańscy eksperci. Teren jest skanowany techniką 3D.

 • 12:38

  Wtorkowe zdarzenie w miejscowości Przewodów było tematem rozmowy telefonicznej ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z szefami dyplomacji Francji Catherine Colonną i Wielkiej Brytanii Jemesem Cleverly.

  Wcześniej minister Rau o sytuacji związanej z zdarzeniem przy granicy Polski z Ukrainą rozmawiał również z ministrami spraw zagranicznych: Niemiec - Annaleną Baerbock, Łotwy - Edgarsem Rinkeviczsem, Czech - Janem Lipavskym, Litwy - Gabrieliusem Landsbergisem, Estonii - Urmasem Reinslauem oraz Kanady - Melanie Joly.

 • 12:38

  Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski: Stany Zjednoczone solidaryzują się z Polską po tragicznej eksplozji w pobliżu granicy z Ukrainą i składają kondolencje po śmierci polskich obywateli. Pochwalamy decyzję rządu o dokładnym śledztwie przed wyciągnięciem wniosków. Zgodnie z prośbą, udzielimy Polsce wszelkiej pomocy.

 • 12:35

  Zakończyła się jawna część posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Media zostały poproszone o opuszczenie sali.

 • 12:34

  Premier: Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami w NATO. Dziś odbyła się narada w formacie NAC, artykuł 4 nie został uruchomiony, na moment obecny ta procedura, która została zrealizowana w Brukseli w ramach Paktu Północnoatlantyckiego, wydaje się, że jest właściwa.

 • 12:33

  Premier: Nie możemy niczego wykluczyć, ponieważ wiemy, jak znakomicie strona rosyjska posługuje się propagandą.

 • 12:32

  Premier: Materiały zebrane przez nasze służby, a także przekazane przez sojuszników, wskazują, że wybuch nastąpił na skutek zestrzelenia i zniszczenia rosyjskiej rakiety.

 • 12:30

  Głos podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego zabiera premier Mateusz Morawiecki.

 • 12:29

  Prezydent: Siły NATO, a także nasze wybrane jednostki, zostały postawione w stan podwyższonej gotowości.

 • 12:28

  Prezydent: Badania cały czas trwają, nie mniej z tych informacji, które posiadamy, wynika, że była to rawdopodobnie rakieta S-300, wyprodukowana jeszcze w ZSRR.

 • 12:27

  Prezydent: Jest niestety wysoce prawdopodobne, że jeden z pocisków, które były wystrzelone przez ukraińską obronę przeciwrakietową, niestety spadł na naszym terytorium. Spadł i najprawdopodobniej nie była to eksplozja ładunku wybuchowego, a eksplozja paliwa, która w nim została.

 • 12:25

  Prezydent: Nic nie wskazuje na to, że można by to kwalifikować jako atak wymierzony w Polskę.

 • 12:24

  Prezydent: Prezydent USA Joe Biden od razu zadeklarował wsparcie dla śledztwa. To wsparcie jest udzielane, szczegóły podamy z premierem.

Autorka/Autor:mjz, akw, ft, pp,js/dap, tr, adso

Źródło: PAP, TVN24, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@KSzczerski

Pozostałe wiadomości

Narodowy Bank Polski zakończył 2023 rok ze stratą w wysokości 20,8 miliarda złotych. Takie informacje przekazał bank centralny w sprawozdaniu finansowym za ubiegły rok. Oznacza to, że państwowa kasa nie będzie zasilona przelewem z NBP.

NBP na dużym minusie. Nie będzie przelewu

NBP na dużym minusie. Nie będzie przelewu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policjanci z Suwałk uratowali 36-latka. Nieprzytomny mężczyzna leżał w łazience swojego mieszkania, nie oddychał. Świadek poprosił ich pomoc, gdy patrolowali osiedle. Prowadzili masaż serca aż do przyjazdu ratowników.

"Umiera mężczyzna, nikt nie wie co robić, pomóżcie"

"Umiera mężczyzna, nikt nie wie co robić, pomóżcie"

Źródło:
tvn24.pl

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Pięć osób zostało zabranych do szpitala. Są utrudnienia w ruchu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Amerykański Senat przyjął przepisy, które mogą doprowadzić do zakazu w USA popularnej chińskiej aplikacji TokTok. Stanie się tak, jeżeli obecny właściciel ByteDance nie sprzeda ją podmiotowi niezwiązanemu z Państwem Środka. Prezydent USA Joe Biden może podpisać ustawę w tej sprawie w środę.

Sprzedaż albo zakaz. Niepewna przyszłość popularnej aplikacji

Sprzedaż albo zakaz. Niepewna przyszłość popularnej aplikacji

Źródło:
Reuters

Banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i) w marcu 2024 roku udzieliły 18,5 tysiąca kredytów mieszkaniowych, co oznacza wzrost o 87,3 procent rok do roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Ponad jedną piątą stanowiły zobowiązania udzielone w ramach programu Bezpieczny kredyt 2 procent. Łączna kwota kredytów hipotecznych wyniosła niemal 7,7 miliarda złotych.

Nowe dane z banków. Analityk spodziewa się powtórki z historii

Nowe dane z banków. Analityk spodziewa się powtórki z historii

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił zażalenie prokuratury na brak zastosowania aresztu dla biznesmena Leszka Czarneckiego - poinformował w mediach społecznościowych jego pełnomocnik, mecenas Roman Giertych. Chodzi o sprawę dotyczącą GetBacku. Drugi z pełnomocników Czarneckiego, mecenas Jacek Dubois, w rozmowie z tvn24.pl przekazał, że wtorkowa decyzja sądu nie podlega już dalszym zaskarżeniom i że w tej sprawie nie ma podstaw do zatrzymania biznesmena.

Sąd zdecydował w sprawie aresztu dla Leszka Czarneckiego

Sąd zdecydował w sprawie aresztu dla Leszka Czarneckiego

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Kurski już dawno wyszedł z roli czynnego polityka i pytanie, czy tak można wychodzić, wracać - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 poseł PiS Marcin Horała, pytany o możliwy start byłego prezesa TVP w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Przyznał, że "osobiście miałby tutaj dużą wątpliwość". Odniósł się także do wydatków na promocję Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Kurski do europarlamentu? "Osobiście miałbym dużą wątpliwość"

Kurski do europarlamentu? "Osobiście miałbym dużą wątpliwość"

Źródło:
TVN24

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

49-letni Andrzej G., skazany na dwa lata więzienia za wyrzucenie szczeniaka przez balkon z czwartego piętra, chce niższej kary. Jego obrońca w procesie odwoławczym argumentował, że zachowanie jego klienta nie było "znęcaniem ze szczególnym okrucieństwem", bo było jednorazowe.

"Wyrzuciłem go przez balkon, bo szczekał". Chce niższej kary

"Wyrzuciłem go przez balkon, bo szczekał". Chce niższej kary

Źródło:
PAP

49-latek zginął przygnieciony przez ścianę podczas prac rozbiórkowych prowadzonych w Lublinie. Okoliczności śmierci badają policja i prokuratura.

Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez ścianę

Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez ścianę

Źródło:
PAP, Lublin112.pl

Senat USA przyjął pakiet pomocowy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 miliardów dolarów. Prezydent Joe Biden oświadczył we wtorek wieczorem czasu lokalnego, że podpisze ustawę w środę 24 kwietnia, tak, aby wznowić dostawy amerykańskiej broni na Ukrainę jeszcze w tym tygodniu. Senatowi po głosowaniu podziękował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Amerykański Senat przyjął pakiet pomocowy dla Ukrainy

Amerykański Senat przyjął pakiet pomocowy dla Ukrainy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W środę rozpoczyna się 10. posiedzenie Sejmu X kadencji. Po południu posłowie wysłuchają informacji prokuratora generalnego Adama Bodnara o inwigilacji Pegasusem, a następnie zajmą się projektami ustaw w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Na czwartek zaplanowano informację szefa MSZ o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2024 roku.

Zbiera się Sejm. Informacja Bodnara o Pegasusie i zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Harmonogram 

Zbiera się Sejm. Informacja Bodnara o Pegasusie i zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Harmonogram 

Źródło:
PAP

IMGW opublikował prognozę zagrożeń na kolejne dni. Jeszcze w środę mogą powrócić przymrozki, oblodzenia i opady śniegu. Temperatura przy gruncie może spaść niebezpiecznie nisko także w czwartek.

Zimowe zagrożenia nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa

Zimowe zagrożenia nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa

Źródło:
IMGW

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

To jest absolutnie wspaniała wiadomość. To jest początek, ponieważ tych działań dotyczących zwiększenia obecności sojuszników w polskiej przestrzeni powietrznej, ale nie tylko polskiej, będzie więcej w nadchodzącym czasie - mówił w "Kropce nad i" szef BBN Jacek Siewiera, komentując zapowiedź brytyjskiego premiera o wysłaniu do Polski myśliwców Tajfun.

Brytyjskie Tajfuny nad Polską. Siewiera: to początek, tych działań będzie więcej w najbliższym czasie

Brytyjskie Tajfuny nad Polską. Siewiera: to początek, tych działań będzie więcej w najbliższym czasie

Źródło:
TVN24

Amerykański Senat przyjął pakiet pomocowy dla Ukrainy. Mariusz Kamiński zeznawał przed komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Z kolei premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zapowiedział, że polską przestrzeń powietrzną będą patrolować myśliwce Tajfun. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 24 kwietnia.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 24 kwietnia

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 24 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Prezydent Andrzej Duda podsumował swoją wizytę w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. "Musimy się umacniać tak, by nikt nie odważył się nas napaść. Temu dziś służy współpraca euroatlantycka" - napisał. Duda podkreślił, że zwiększanie wydatków na obronność to najlepsza droga, by zapewnić nam pokój.

Duda: zwiększanie wydatków na obronność to najlepsza droga, by zapewnić nam pokój

Duda: zwiększanie wydatków na obronność to najlepsza droga, by zapewnić nam pokój

Źródło:
PAP

Po wypadku, w którym zginęły dwie kobiety, łódzki adwokat Paweł Kozanecki mówił, że to była "konfrontacja bezpiecznego samochodu z trumną na kółkach". Jak wynika z treści ekspertyzy ujawnionej przez Sąd Rejonowy w Olsztynie, to prawnik w ostatniej chwili zajechał ofiarom wypadku drogę i nie dał im szans na uniknięcie tragedii. Co jeszcze znalazło się w kluczowym dla sprawy dokumencie i dlaczego ustalenia eksperta są oceniane przez obronę za "nierzetelne"?

Na reakcję nie było nawet sekundy. Sąd ujawnił opinię w sprawie "trumien na kółkach" 

Na reakcję nie było nawet sekundy. Sąd ujawnił opinię w sprawie "trumien na kółkach" 

Źródło:
tvn24.pl

Mariusz Kamiński zeznawał we wtorek przed komisją śledczą do sprawy wyborów kopertowych. Początek przesłuchania miał burzliwy przebieg. Po jednym z pytań ze strony przewodniczącego wstał i opuścił salę. Po kilku minutach wrócił. W swoich zeznaniach Kamiński odpowiadał między innymi na pytania o jego decyzje związane z przygotowaniem wyborów i o niepodpisanie umowy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych.

Dlaczego nie podpisał umowy na przygotowanie wyborów? Kamiński: wystawiłem coś, co można określić jako promesę

Dlaczego nie podpisał umowy na przygotowanie wyborów? Kamiński: wystawiłem coś, co można określić jako promesę

Źródło:
TVN24

Najwyższy organ śledczy Rosji poinformował we wtorek, że rosyjski wiceminister obrony, który pełnił tę funkcję od ośmiu lat, został zatrzymany pod zarzutem przyjmowania łapówek.

Wiceminister obrony Rosji aresztowany. Grozi mu 15 lat więzienia

Wiceminister obrony Rosji aresztowany. Grozi mu 15 lat więzienia

Źródło:
Reuters

Myśliwce Tajfun będą patrolować polską przestrzeń powietrzną - przekazał we wtorek brytyjski premier Rishi Sunak w Warszawie.

Sunak: myśliwce Tajfun będą patrolować polskie niebo

Sunak: myśliwce Tajfun będą patrolować polskie niebo

Źródło:
TVN24, PAP

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pył znad Sahary napłynął nad południową Grecję. Sprawił, że we wtorek niebo "zapłonęło" nad Koryntem. Na Krecie termometry pokazały miejscami ponad 30 stopni Celsjusza.

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Źródło:
ENEX, apnews.com

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tylko w dziewięciu spośród 100 największych polskich miast wybory na prezydenta lub burmistrza wygrał kandydat związany z PiS. Największym takim ośrodkiem jest Jastrzębie-Zdrój, numer 43 na liście. W połowie największych ośrodków będzie rządzić samorządowiec związany w jakiś sposób z Koalicją Obywatelską.

100 największych miast po wyborach. Widać porażkę jednej partii

100 największych miast po wyborach. Widać porażkę jednej partii

Źródło:
tvn24.pl

Na Kontakt 24 dostaliśmy film, na którym widać samochód osobowy jadący pod prąd zakopianką. Jak przekazuje autor filmu, do zdarzenia doszło w miejscowości Chabówka na dwujezdniowym odcinku trasy.

Pod prąd na zakopiance. "Inne auta musiały uciekać". Nagranie

Pod prąd na zakopiance. "Inne auta musiały uciekać". Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

38-letnia kierująca fordem zderzyła się z jeepem. Zginęła razem z 11-letnią córką, a dwójka jej młodszych dzieci trafiła do szpitala. Dlaczego zjechała na przeciwny pas ruchu? - W trakcie oględzin policjanci zauważyli na jezdni ślady substancji ropopochodnej na długości kilkudziesięciu metrów, tam, gdzie doszło do zderzenia - mówi policjant. Szukają sprawcy zanieczyszczenia drogi.

Na jezdni była plama. Zginęły matka i córka

Na jezdni była plama. Zginęły matka i córka

Źródło:
tvn24.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Od jakiego wieku zaczyna się starość? Z opublikowanego w poniedziałek badania wynika, że odpowiedź na to pytanie znacząco się zmieniła. - Siedemdziesiąt to nowe sześćdziesiąt - skomentował John Rowe, profesor polityki zdrowotnej i starzenia się na Uniwersytecie Columbia.

Kiedy zaczyna się starość? Nowe "obiecujące" wyniki badań

Kiedy zaczyna się starość? Nowe "obiecujące" wyniki badań

Źródło:
NBC News

Państwowy Instytut Geologiczny podał w poniedziałek informację, że wpływ człowieka na klimat jest "przeszacowany", a w następnym stuleciu planeta zacznie się ochładzać. Po krytyce instytucja przeprosiła za podanie "sprzecznych z ustaleniami nauki" informacji, będących "spekulacją naukową autora tekstu". - Przez ten tekst podważanie wyników badań o zmianach klimatu pogłębi się - grzmi popularyzator nauki Tomasz Rożek.

Państwowy instytut podważył wpływ człowieka na globalne ocieplenie. Teraz przeprasza

Państwowy instytut podważył wpływ człowieka na globalne ocieplenie. Teraz przeprasza

Źródło:
tvn24.pl, PAP

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond we Francji oferują na sprzedaż dom za jedno euro. Szczęśliwy nabywca musi jednak spełnić dwa warunki, przede wszystkim zamieszkać w nim na co najmniej dziesięć lat. Właśnie ruszył nabór wniosków.

Dostaniesz ten dom za grosze, jeśli spełnisz dwa warunki. Można już składać wnioski

Dostaniesz ten dom za grosze, jeśli spełnisz dwa warunki. Można już składać wnioski

Źródło:
PAP, Ouest France
Inne służby płaciły CBA za używanie Pegasusa. System blokował podsłuchy rosyjskich telefonów

Inne służby płaciły CBA za używanie Pegasusa. System blokował podsłuchy rosyjskich telefonów

Źródło:
tvn24.pl
Premium

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot padły dwie główne wygrane, każda w wysokości 60 milionów euro. Zwycięskie kupony wysłano w Niemczech i Słowenii. W Polsce padły dwie wygrane drugiego stopnia - po blisko 15,4 miliona złotych każda.

Wielka kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Wielka kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysokie wygrane w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Podczas pięciogodzinnego przesłuchania byłego posła i byłego szefa MSWiA padło kilka dat. Mariusz Kamiński zeznał, że w lipcu 2022 roku dostał pierwsze sygnały o "korupcyjnych propozycjach dotarcia do MSZ". Trzy miesiące później na TikToku zamieszanego w aferę wizową wiceministra Piotra Wawrzyka pojawiło się nagranie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Wawrzyk zdymisjonowany został ponad rok po sygnałach, które miał otrzymać Kamiński. Zatrzymano go natomiast w styczniu tego roku, czyli już po zmianie władzy.

Od pierwszych sygnałów do zatrzymania Wawrzyka. Kalendarium

Od pierwszych sygnałów do zatrzymania Wawrzyka. Kalendarium

Źródło:
"Fakty" TVN

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24

Dziewięć złotych i pięć srebrnych nagród trafiło do dziennikarzy oraz tytułów TVN Warner Bros. Discovery na World Media Festivals w Hamburgu. Wśród laureatów znalazły się między innymi reportaże dziennikarzy "Czarno na białym" i "Superwizjera" TVN.

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

Źródło:
tvn24.pl