Rak jelita - zabójczy, "mało medialny"

Jak uniknąć raka jelita grubego?
Jak uniknąć raka jelita grubego?
TVN24
TVN24Jak uniknąć raka jelita grubego?

Rak płuc, rak jelita grubego, piersi i prostaty - na te nowotwory najczęściej umierają Polacy. Co zrobić, by nie zachorować? - Prowadzimy kampanię walki z rakiem jelita grubego, choć to mało medialny temat. Jeśli skończyło się 50 lat, trzeba zrobić kolonoskopię - mówił w TVN24 dr Grzegorz Luboiński z Polskiej Unii Onkologii.

Według najnowszego raportu opublikowanego przez Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, mężczyźni w Polsce umierają najczęściej na raka płuc, jelita grubego i gruczołu krokowego. Kobiety - na nowotwory płuc, sutka i jelita grubego. Największa umieralność jest w woj. kujawsko-pomorskim - zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Dlaczego?

Rakowi można i trzeba zapobiegać poprzez badania cytologiczne. Od wystąpienia pierwszych objawów do rozwoju raka mija 5-7 lat. Tymczasem kobiety, które się do nas zgłaszają, nigdy nie były u ginekologa albo były 20 lat temu. Dr Grzegorz Luboiński

Zdaniem dr Grzegorza Luboińskiego, w Polsce nadal za późno rozpoznaje się raka. Winny jest brak badań i lekceważenie ich przez pacjentów. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które nadal chorują na raka piersi i szyjki macicy. - Nie chcą się badać, bo boją się, że wykryje się u nich nowotwór. Niektóre się wstydzą. Część do mammografii udało się przekonać, ale z cytologią nadal jest źle - ocenia lekarz. Jak dodaje, w Polsce na raka szyjki macicy umierają codziennie cztery kobiety, podczas gdy w Europie zachodniej nowotwór ten stał się marginalny.

- Rakowi można i trzeba zapobiegać poprzez badania cytologiczne. Od wystąpienia pierwszych objawów do rozwoju raka mija 5-7 lat. Tymczasem kobiety, które się do nas zgłaszają, nigdy nie były u ginekologa albo były 20 lat temu - mówi Luboiński.

"Skończyłeś 50 lat, zgłoś się na kolonoskopię"

Drugim "zabójcą" jest rak jelita grubego, którego można uniknąć lub wykryć odpowiednio wcześnie dzięki kolonoskopii. - Każdy między 50. a 65. rokiem życia może się zgłosić bez skierowania i przeprowadzić badanie bezpłatnie - zaznacza lekarz.

Dodaje, że ten rok przeznaczony jest na kampanię walki z tym nowotworem, choć to "mało medialny temat". - Trzeba pamiętać, że zapadalność na tego raka rośnie na całym świecie. Ma na to wpływ dieta i problemy cywilizacyjne, także palenie papierosów. Ale kolonoskopia może wykryć wczesnego raka lub stany przedrakowe, takie jak zmiany rytmu wypróżnień, stolce ołówkowate, pojawienie się krwi. Ale to mogą być objawy już nowotworu. Skończyłeś 50 lat, zgłoś się na kolonoskopię, bo to pozwoli wykryć zmiany stanu zdrowia i ocalić je - apeluje dr Luboiński.

Nowotworem, który zabija jednak najczęściej, jest rak płuc. Powód jest jednak jasny - palenie papierosów. - Najtańsza profilaktyka to przestać palić - zaznacza lekarz.

Dlaczego kujawsko-pomorskie ma najwyższe składniki umieralności na raka?
Dlaczego kujawsko-pomorskie ma najwyższe składniki umieralności na raka?TVN24

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości