Radosław Sikorski: będą zmiany w ustawie o Karcie Polaka i nowy program współpracy z Polonią

Źródło:
PAP
Radosław Sikorski o Polonii
Radosław Sikorski o Polonii
wideo 2/8
sikorski

- Do końca roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotuje oraz zaprezentuje nowy rządowy program współpracy z Polonią i Polakami za granicą - zapowiedział w środę Radosław Sikorski. Szef MSZ deklaruje zmiany w ustawie o Karcie Polaka, "przede wszystkim w trosce o nasze bezpieczeństwo".

Minister spraw zagranicznych poinformował w środę w Senacie o kilku zmianach, które planuje wprowadzić. Mają to być reforma w ustawie o Karcie Polaka, czy rządowy program lepszej współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Sikorski powiedział również, że należy rozważyć stworzenie rządowej agencji, która koordynowałaby fundusze polonijne i udzielanie dotacji. Miałaby być z tego rozliczana, podlegając wszystkim procedurom kontrolnym, w tym ze strony Najwyższej Izby Kontroli.

- Musimy też lepiej poznać liczebność i cechy Polonii w poszczególnych krajach - powiedział szef MSZ, zapowiadając opublikowanie w przyszłym roku nowego wydania "Atlasu Polonii".

Karta Polaka: w trosce o nasze bezpieczeństwo

- W związku z sytuacją polityczną narasta potrzeba wprowadzenia zmian w ustawie o Karcie Polaka w kierunku jednoznacznego sprecyzowania kryteriów uprawniających do jej otrzymania, przede wszystkim w trosce o nasze bezpieczeństwo - powiedział Radosław Sikorski. - Do końca roku MSZ przygotuje oraz zaprezentuje nowy rządowy program współpracy z Polonią i Polakami za granicą - zapowiedział. Szef MSZ podkreślił, że liczy na aktywne wsparcie senatorów w jego wdrażaniu.

Minister poinformował, że od 2008 roku do 30 września 2024 roku wydano niemal 215 tysięcy decyzji o przyznaniu Karty Polaka. - Ułatwia ona jej posiadaczom między innymi podejmowanie zatrudnienia na terytorium Polski oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Zachęca młode osoby do zdobywania wykształcenia w polskich szkołach i uczelniach wyższych, a także niesie szereg innych, dogodnych rozwiązań - zauważył. Sikorski dodał, że "korzyści płynące z rozwijania tego instrumentu, być może także jako narzędzia kompensującego procedurę repatriacyjną, są bezsporne".

CZYTAJ: Adam Bodnar o raporcie prac komisji do spraw badania wpływów rosyjskich: z tego, co wiem, będą zawiadomienia do prokuratury >>>

Karta, jak zauważył minister, cieszy się zainteresowaniem wśród obywateli byłego Związku Radzieckiego. Mówił, że szczególnie wzrosło od czasu agresji Rosji na Ukrainę, głównie wśród mieszkańców Ukrainy, Republiki Białorusi oraz Federacji Rosyjskiej. - W związku z sytuacją polityczną, zwłaszcza w tych dwóch ostatnich krajach, narasta potrzeba wprowadzenia zmian w ustawie o Karcie Polaka w kierunku jednoznacznego sprecyzowania kryteriów uprawniających do jej otrzymania - przede wszystkim w trosce o nasze bezpieczeństwo - powiedział Radosław Sikorski. Podkreślił, że organy administracji odpowiedzialne za wydawanie Karty "stoją w obliczu coraz poważniejszych zagrożeń". Ryzykiem, które wymienił, "jest możliwość stworzenia przez wrogo nastawione do Polski służby niemalże dowolnego dossier kandydata".

Radosław SikorskiTVN24

Sikorski dodał, że konsulowie i urzędnicy powinni móc adekwatnie reagować, aby Karta Polaka nie stała się "wyrwą w procedurach migracyjnych". Ogłosił też zmiany dotyczące polityki repatriacyjnej, związane ze spadającą liczbą wniosków. - MSZ wspólnie z MSWiA już w nowym roku przedłoży odpowiednie propozycje ustawowe - zapowiedział szef polskiej dyplomacji.

Współpraca z Polonią i Polakami zza granicy: potrzeba rąk do pracy

- Do końca roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotuje oraz zaprezentuje, oparty na omówionych dzisiaj przeze mnie założeniach, nowy rządowy program współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Liczę na państwa aktywne wsparcie w jego wdrażaniu - powiedział szef MSZ.

Przedstawiając w Senacie plany dotyczący polityki polonijnej Sikorski podkreślił, że wspólnym celem polskiego państwa i Polonii powinno być popularyzowanie pozytywnego obrazu ojczyzny i wiedzy na jej temat. Dodał, że MSZ docenia dotychczasowe działania Polaków za granicą. - Obecnie jednak ich działalność mogłaby w większym stopniu wspierać wysiłki naszej dyplomacji publicznej, wzmacniać nie tylko polską kulturę, ale i polską gospodarkę - powiedział.

Zadeklarował też działania wspierające powroty rodaków do kraju, zaznaczając, że Polska "jak nigdy" potrzebuje rąk do pracy, szczególnie specjalistów. Wskazywał na potrzebę wprowadzenia ułatwień w uznawaniu w Polsce kwalifikacji i uprawnień do wykonywania zawodów deficytowych, w tym zawodów medycznych.

Sikorski chce "stworzyć grupę polonijnych liderów"

- Wspieramy projekty infrastrukturalne, budowy i modernizacje Domów Polskich, szkół i centrów polonijnych. Część z tych projektów wymaga przemyślenia. Nie zawsze niezbędnym narzędziem promowania polskości jest stawianie kolejnej siedziby, która wymaga potem dużych środków nie tylko na zakup, ale i utrzymanie - powiedział Sikorski. Podkreślił, że "inwestycje w budynki muszą iść ręka w rękę z inwestycjami w ludzi". Wiele z dotacji infrastrukturalnych "okazało się z różnych względów mocno chybionych".

Szef MSZ oświadczył w Senacie, że jego resort ma promować projekty z zakresu edukacji obywatelskiej, które będą kłaść nacisk na włączenie się w aktywność polonijną. Dodał, że mają też "mieć wymiar uniwersalny, zachęcając do działania w ramach lokalnej społeczności". - Chcemy w ten sposób stworzyć grupę polonijnych liderów aktywnych także w życiu społecznym i politycznym kraju zamieszkania, żeby tam mogli działać na naszą rzecz - powiedział.

Rzecznik MSZ o zamknięciu konsulatu Rosji w Poznaniu
Rzecznik MSZ o zamknięciu konsulatu Rosji w PoznaniuTVN24

- Dlatego od przyszłego roku, w ramach środków dotacyjnych na działania polonijne pozostających w gestii resortu, ministerstwo planuje skoncentrować się na dwóch obszarach - oznajmił w Senacie szef MSZ. Od 2025 roku w ramach środków dotacyjnych na działania polonijne, ministerstwo planuje m.in. umożliwić młodym przedstawicielom Polonii odbywanie w Polsce staży zawodowych połączonych z nauką języka polskiego. Zaznaczył, że wyzwaniem jest nie tylko aktywizacja Polonii i wspieranie tych, którzy odnieśli sukces. Równie istotną kwestią są starania o to, by nie stracić "młodego pokolenia, często krytycznie patrzącego na tradycyjną aktywność polonijną".

Radosław Sikorski dodał, że "program pozwoli młodym ludziom nie tylko lepiej poznać Polskę, ale może stać się zachętą do powrotu i osiedlenia się u nas na stałe". - Chcemy też zachęcać Polonię do studiowania w Polsce, a polskie uczelnie - do zwrócenia większej uwagi na ten potencjał, jakim jest drugie czy trzecie pokolenie Polaków za granicą - zadeklarował.

Agencja ds. kontrolowania funduszy polonijnych

Szef polskiej dyplomacji powiedział, że należy "poważnie rozważyć, czy obecny system finansowania aktywności polonijnej jest optymalny". Mówił, że "część środków, które mogłyby zostać przeznaczone bezpośrednio na działalność polonijną, jest pochłaniania przez obsługę administracyjną podmiotów pośredniczących w dotacjach", co nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlatego, Sikorski powiedział, że trzeba rozważyć stworzenie rządowej agencji, która koordynowałaby fundusze polonijne, podlegając wszystkim procedurom kontrolnym, w tym ze strony Najwyższej Izby Kontroli.

- Postępowania dotacyjne prowadzone w oparciu o ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, co nie daje organizacjom polonijnym możliwości bezpośredniego starania się o finasowanie z budżetu państwa. Wymaga pośrednictwa operatora z kraju. Jest to źródłem napięć i nieporozumień, tak pomiędzy organizacjami partnerskimi, jak również w relacjach organizacji polonijnych z organami państwa - z konsulatami - zauważył minister.

CZYTAJ: Stróżyk: uprawniona jest teza, że otoczenie prezydenta ukrywa informacje dotyczące Macierewicza >>>

Zdarza się, według ministra spraw zagranicznych, że przedkładane operatorom krajowym wnioski nie są następnie prezentowane w procedurach konkursowych, o czym nie wiedzą inicjatorzy. Obwiniane za to, zauważył, są instytucje państwa. - Z drugiej strony zdarzały się przypadki przywłaszczania sobie przez większe organizacje pomysłów ich mniejszych, polonijnych partnerów, o czym z kolei nie miały wiedzy instytucje państwa decydujące o dotacjach. To sytuacje naganne - ocenił Sikorski.

- Wspólnie zadbamy o to, aby pieniądze polskiego podatnika były wydatkowane racjonalnie i uczciwie. Środki na działalność polonijną muszą być przyznawane w sposób transparentny i oparty na niezależnej ocenie ekspertów. Potrzebujemy partnerskiej relacji z przedstawicielami Polonii, korzystnej jednocześnie dla środowisk polonijnych i dla kraju. Polskie państwo powinno organizacje polonijne wspierać, a nie bezwarunkowo utrzymywać. Z pewnością zgadzamy się w tym zakresie z paniami senatorkami i panami senatorami - oznajmił szef MSZ.

- Zastanówmy się wspólnie, czy nie należy stworzyć rządowej agencji, która koordynowałaby fundusze polonijne, udzielała dotacji, ale też była z tego rozliczana, podlegając wszystkim procedurom kontrolnym, w tym ze strony Najwyższej Izby Kontroli - mówił w Senacie Sikorski.

Zapowiedział, że MSZ będzie powoli odchodzić od finansowania tradycyjnej aktywności polonijnej. - Chcemy wspierać inicjatywę oraz pomysłowość, także w zdobywaniu nowych źródeł finansowania działalności - mówił. W ten sposób środki krajowe przekierujemy tam, gdzie Polonia nadal potrzebuje pomocy, przede wszystkim ze strony państwa polskiego.

Autorka/Autor:mw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Piotr Nowak

Pozostałe wiadomości

Za nami 28. edycja konkursu Grand Press. W kategorii Reportaż telewizyjny/wideo docenieni zostali Tomasz Patora oraz Joanna Pęcherska-Fiałek ("Uwaga!" TVN) za cykl "W Żurominie rządzi Duch". Dziennikarz Eurosportu Marek Rudziński otrzymał Nagrodę Specjalną - Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego. Nagrodę Grand Press - Dziennikarz Roku otrzymał Andrzej Andrysiak z "Gazety Radomszczańskiej".

Grand Press 2024. Dziennikarze programu "Uwaga!" TVN nagrodzeni

Grand Press 2024. Dziennikarze programu "Uwaga!" TVN nagrodzeni

Źródło:
tvn24.pl

Asada już nie ma, ale uwięzieni przez niego ludzie mogą zostać pogrzebani żywcem. Ich rodziny ścigają się z czasem, by dotrzeć do więzienia Sednaya - zwanego "ludzką rzeźnią" - i odnaleźć bliskich. Zamknięto tam tysiące ludzi, po wielu ślad zaginął. Walczą o każdą minutę, zanim więźniowie umrą z pragnienia lub braku powietrza.

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Turecki wywiad przeprowadziły atak, niszcząc 12 ciężarówek z ciężką bronią i pociskami oraz dwa czołgi i amunicję, transportowane w północno-wschodniej Syrii przez kurdyjską milicję Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) - przekazały we wtorek służby specjalne Turcji.

Turcy uderzyli w Syrii. Zniszczyli transport przejęty przez Kurdów

Turcy uderzyli w Syrii. Zniszczyli transport przejęty przez Kurdów

Źródło:
PAP, Reuters

We Wrocławiu doszło do zderzenia autobusu z tramwajem. Poszkodowane zostały cztery osoby. W okolicy miejsca wypadku występują utrudnienia.

Tramwaj zderzył się z autobusem, są ranni

Tramwaj zderzył się z autobusem, są ranni

Źródło:
Kontakt 24, TVN24

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane piątego stopnia w wysokości 23 026 złotych. Oto liczby, które wylosowano 10 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Tej nocy oraz w środę rano zimowa aura będzie zagrożeniem w wielu regionach Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami marznącymi oraz oblodzeniem. Sprawdź, gdzie obowiązują żółte alarmy.

Uwaga, żółte alarmy IMGW niemal we wszystkich województwach

Uwaga, żółte alarmy IMGW niemal we wszystkich województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zygmunt Solorz poinformował w przesłanym do mediów we wtorek oświadczeniu, że nie jest prawdą, że sąd zablokował jego majątek. Stwierdził, że nadal w pełni kontroluje i nadzoruje spółki, między innymi pełniąc w nich rolę przewodniczącego rady nadzorczej.

Zygmunt Solorz zabiera głos. Oświadczenie

Zygmunt Solorz zabiera głos. Oświadczenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Prawo i sprawiedliwość dopada teraz tych wszystkich, którzy uważali, że będą bezkarni - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Piotr Zgorzelski z PSL-Trzeciej Drogi, wicemarszałek Sejmu, odnosząc się do decyzji o tymczasowym areszcie dla Marcina Romanowskiego. - Czekam na taki moment, kiedy Ziobro powie: Romanowski to nie był mój zastępca - komentował europoseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba.

"Czekam na moment, kiedy Ziobro powie: Romanowski to nie był mój zastępca" 

"Czekam na moment, kiedy Ziobro powie: Romanowski to nie był mój zastępca" 

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o służbie zagranicznej. Szef MSZ Radosław Sikorski podziękował "wszystkim osobom i instytucjom, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą", które wsparły resort w działaniach nowelizujących to prawo. Ustawa wprowadza między innymi dodatkowe świadczenia dla dyplomatów przebywających w krajach objętych konfliktami.

Minister Sikorski dziękuje prezydentowi Dudzie

Minister Sikorski dziękuje prezydentowi Dudzie

Źródło:
PAP

W niektórych regionach Chorwacji śnieg sypał od niedzieli. Miejscami spadło go już ponad 30 centymetrów. Przez nagromadzenie dużej ilości opadów niektórzy mieszkańcy zmagają się z brakiem prądu.

"Nie ma prądu, nie działa telefon". Atak zimy w części Chorwacji

"Nie ma prądu, nie działa telefon". Atak zimy w części Chorwacji

Źródło:
Jutarnjij, HRT, tvnmeteo.pl

W Jarosławiu na Podkarpaciu samochód potrącił mężczyznę. Pieszy w momencie zdarzenia był kompletnie pijany. Leżał na jezdni, bo robił pompki.

Pijany robił pompki na jezdni. Aż potrącił go samochód

Pijany robił pompki na jezdni. Aż potrącił go samochód

Źródło:
KPP w Jarosławiu

472 rodziny wciąż czekają na swojego darczyńcę. Wystarczy wejść na stronę internetową szlachetnapaczka.pl i wybrać rodzinę, której chcemy pomóc. Paczkę możemy przygotować wspólnie, z rodziną czy przyjaciółmi. Najważniejsze, żeby wszystkie potrzebujące rodziny otrzymały wsparcie.

Marzą o ciepłych butach, kurtce, nowej pościeli. Czekają na weekend cudów

Marzą o ciepłych butach, kurtce, nowej pościeli. Czekają na weekend cudów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Będę miał serię rozmów dotyczących przede wszystkim sytuacji za wschodnią granicą - poinformował premier Donald Tusk we wtorek przed rozpoczęciem obrad Rady Ministrów. Dziś rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Spotkał się też z szefem niemieckiej CDU Friedrichem Merzem. Temat wojny na Ukrainie ma też poruszyć z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w czwartek.

Tusk po rozmowie z Zełenskim. "Uzgodniliśmy wymianę wizyt"

Tusk po rozmowie z Zełenskim. "Uzgodniliśmy wymianę wizyt"

Źródło:
PAP, TVN24

Na madryckim lotnisku Barajas rozpoczął się we wtorek kilkudniowy strajk, który może doprowadzić do odwołania do dwóch tysięcy lotów - poinformował portal dziennika ekonomicznego "Cinco Dias". Uczestniczący w strajku pracownicy domagają się między innymi poprawy warunków zatrudnienia.

Nawet dwa tysiące lotów może zostać odwołanych

Nawet dwa tysiące lotów może zostać odwołanych

Źródło:
PAP

- Nie ma w przepisach karnych takiego sformułowania, czy takich wyjątków, że jak jesteś chory, to unikasz odpowiedzialności - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Nowej Lewicy Tomasz Trela. Komentował sprawę posła PiS Marcina Romanowskiego, któremu zarzuca się szereg przestępstw i który ma trafić do tymczasowego aresztu. Europoseł KO Krzysztof Brejza ocenił, że "państwo odzyskuje sprawczość".

"Nie ma w przepisach sformułowania, że jak jesteś chory, to unikasz odpowiedzialności"

"Nie ma w przepisach sformułowania, że jak jesteś chory, to unikasz odpowiedzialności"

Źródło:
TVN24

We wtorek po południu na drodze krajowej numer 7 w okolicach Kazunia doszło do kolizji dwóch samochodów. W jednym z aut przewożony był wojskowy pies, który doznał szoku i uciekł. Trwają poszukiwania zwierzęcia.

Auto uderzyło w bariery, pies saperów wypadł z samochodu i uciekł. Apel wojskowych

Auto uderzyło w bariery, pies saperów wypadł z samochodu i uciekł. Apel wojskowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Dzisiaj w kraju, za którego wschodnią granicą toczy się wojna, każdy amator ze sprzętem za kilkadziesiąt złotych może zatrzymać dowolny pociąg - powiedziała w "Tak jest" w TVN24 Katarzyna Lazzeri, która jest współautorką reportażu o zagrożeniach dla bezpieczeństwa ruchu kolejowego w Polsce. Andrzej Mroczek z Collegium Civitas, były policjant, podkreślił, że infrastruktura kolejowa to "miękkie podbrzusze" infrastruktury krytycznej.

"Dwa kluczowe zagrożenia" i "miękkie podbrzusze" infrastruktury krytycznej

"Dwa kluczowe zagrożenia" i "miękkie podbrzusze" infrastruktury krytycznej

Źródło:
TVN24

Okręty rakietowe Izraela dokonały zniszczenia syryjskiej floty wojennej w operacji przeprowadzonej w poniedziałek wieczorem w porcie w Latakii - zakomunikował we wtorek z bazy morskiej w Hajfie Israel Kac, minister obrony Izraela.

Operacja Izraela. Celem "zniszczenie floty syryjskiej"

Operacja Izraela. Celem "zniszczenie floty syryjskiej"

Źródło:
PAP, BBC

Agencja Reuters opublikowała zdjęcia satelitarne, które pokazują rosyjską bazę marynarki wojennej w porcie Tartus przed i po obaleniu Baszara al-Asada. Widać na nich różnicę w liczbie okrętów.

Ucieczkę Rosjan widać na zdjęciach satelitarnych

Ucieczkę Rosjan widać na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
Reuters, TVN24

Antoni Macierewicz został zatrzymany do kontroli przez policję. Jak przekazał rzecznik szefa MSWiA Jacek Dobrzyński, nastąpiło to po zgłoszeniu od obywatela, a "poseł zasłonił się immunitetem, odmówił poddania się kontroli drogowej i badaniu trzeźwości".

Macierewicz zatrzymany do kontroli drogowej. "Zasłonił się immunitetem, odmówił"

Macierewicz zatrzymany do kontroli drogowej. "Zasłonił się immunitetem, odmówił"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

W hiszpańskiej Saragossie ma powstać wielka fabryka baterii do pojazdów elektrycznych. Nowy zakład, który ma być jednym z największych takich w Europie, wybudują razem motoryzacyjny gigant Stellantis i chiński CATL. Koszty inwestycji oszacowano na 4,1 miliarda euro.

Powstanie megafabryka. Jeden z największych takich zakładów w Europie

Powstanie megafabryka. Jeden z największych takich zakładów w Europie

Źródło:
Reuters

Nie żyje poszukiwana od niedzieli 50-letnia lekarka spod Krosna na Podkarpaciu. Jak poinformowała policja, jej ciało zostało znalezione przy polnej drodze.

Znaleźli ciało poszukiwanej lekarki. Kobieta leżała przy drodze

Znaleźli ciało poszukiwanej lekarki. Kobieta leżała przy drodze

Źródło:
Kontakt 24, "Gazeta Wyborcza"

Policja otrzymała już dokumenty z sądu w sprawie decyzji o tymczasowym areszcie dla Marcina Romanowskiego. Służby są w trakcie namierzania posła PiS. Prokuratura Krajowa zarzuca mu popełnienie 11 przestępstw, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości.

Policja ma już dokumenty w sprawie Romanowskiego. Służby są w trakcie działań

Policja ma już dokumenty w sprawie Romanowskiego. Służby są w trakcie działań

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce nie może być świętych krów. Jeśli coś naprawdę jest świętego w Polsce, to są polskie dzieci - powiedział premier Donald Tusk we wtorek przed posiedzeniem Rady Ministrów. W poniedziałek "Gazeta Wyborcza" opublikowała informacje o nieprawidłowościach w śledztwie dotyczącym syna byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego, Zdzisława.

"W Polsce nie może być świętych krów". Tusk o sprawie syna "prominentnego polityka PiS"

"W Polsce nie może być świętych krów". Tusk o sprawie syna "prominentnego polityka PiS"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, TVN24
"Nawrocki ma problem, który nazwałbym kulinarnym"

"Nawrocki ma problem, który nazwałbym kulinarnym"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tajlandzka policja zatrzymała 124 osoby, które niemal zupełnie nago uczestniczyły w "narkotykowej imprezie" w centrum Bangkoku. Byli to niemal wyłącznie młodzi mężczyźni, wśród nich lokalni biznesmeni, lekarze i celebryci.

Hotelowa impreza, wszyscy byli prawie nadzy. Zatrzymano 124 osoby

Hotelowa impreza, wszyscy byli prawie nadzy. Zatrzymano 124 osoby

Źródło:
France24, tvn24.pl

Na Ursynowie uwagę strażników miejskich przyciągnął zdewastowany samochód. Nosił ślady kolizji, w kabinie leżały butelki z alkoholem, a w stacyjce tkwił kluczyk.

Tajemnica porzuconego auta

Tajemnica porzuconego auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Młodzieżowym Słowem Roku 2024 zostało "sigma". Decyzją internautów na podium znalazły się również "azbest" i "czemó". W finałowej dwudziestce konkursu organizowanego przez PWN wyróżniono łącznie dwadzieścia popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Oto zwycięzca

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Oto zwycięzca

Źródło:
tvn24.pl

Aż 6 na 10 firm przyznaje, że zwolniło młodych ludzi zatrudnionych świeżo po studiach. Tak wskazują wyniki sondażu, przeprowadzonego przez międzynarodową platformę doradczo-edukacyjną Intelligent wśród menedżerów zaangażowanych w procesy rekrutacyjne. Pytani o powody zwalniania pracowników z pokolenia Z, wskazali kilka.

Zatrudnili pracowników z pokolenia Z i szybko zwolnili. Trzy główne powody

Zatrudnili pracowników z pokolenia Z i szybko zwolnili. Trzy główne powody

Źródło:
Euronews, tvn24.pl

Pogoda na Boże Narodzenie. Święta coraz bliżej, a wraz z nimi nadzieje na to, że w tym roku okażą się białe. O to, jak obecnie wygląda końcówka grudnia w modelach meteorologicznych, zapytaliśmy synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza prognoza na Boże Narodzenie. Czy święta będą białe?

Najnowsza prognoza na Boże Narodzenie. Czy święta będą białe?

Źródło:
tvnmeteo.pl

18-latka, jadąc bmw, straciła panowanie nad pojazdem, zjechała na pobocze i dachowała. Kilkanaście metrów dalej był przepust wodny. Jak się okazało, bmw kupiła chwilę wcześniej, a prawo jazdy posiada od niespełna trzech miesięcy - przekazała policja w Ostrołęce.

18-latka dachowała autem, które kupiła kilkadziesiąt minut wcześniej

18-latka dachowała autem, które kupiła kilkadziesiąt minut wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Krąg podejrzanych z całą pewnością ulegnie poszerzeniu - oświadczył prokurator krajowy Dariusz Korneluk, odnosząc się do prowadzonego przez prokuraturę śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. W poniedziałek sąd zadecydował o tymczasowym areszcie dla byłego wiceministra rządu Zjednoczonej Prawicy Marcina Romanowskiego, wobec którego postawiono w tej sprawie 11 zarzutów.

Krąg podejrzanych w sprawie Funduszu Sprawiedliwości "ulegnie poszerzeniu"

Krąg podejrzanych w sprawie Funduszu Sprawiedliwości "ulegnie poszerzeniu"

Źródło:
TVN24, RMF24, PAP

Świadkowie zauważyli pod Piasecznem kierowcę, którzy jechał całą szerokością jezdni. Zajechali mu drogę i przekazali policji. Okazało się, że 28-latek miał 2,5 promila i ledwo stał na nogach. Trafił do policyjnej celi.

Świadkowie zajechali mu drogę, a policjanci wybili szybę i wyciągnęli go z auta

Świadkowie zajechali mu drogę, a policjanci wybili szybę i wyciągnęli go z auta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Główny Inspektorat Sanitarny informuje o niezdiagnozowanej chorobie w Demokratycznej Republice Konga. Podał, że w oczekiwaniu na ustalenie przyczyny epidemii, należy zachować ostrożność wobec osób z objawami infekcji układu oddechowego przybywających z tego regionu. Inspektorat zaznaczył też, by zachować szczególną ostrożność i śledzić komunikaty władz lokalnych i WHO.

GIS ostrzega przed niezdiagnozowaną chorobą. "Potrzeba zwiększonej gotowości"

GIS ostrzega przed niezdiagnozowaną chorobą. "Potrzeba zwiększonej gotowości"

Źródło:
PAP

Nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego nie zmieni nic w jego funkcjonowaniu. Dalej będzie służył jednej sile politycznej - oceniła posłanka KO Barbara Dolniak komentując wybór Bogdana Święczkowskiego na prezesa TK. To były prokurator krajowy, wieloletni najbliższy współpracownik Zbigniewa Ziobry. - Symbol takiego ucisku ręcznie sterowanej prokuratury - powiedział poseł Mariusz Witczak. Przedstawiamy, kim jest następca Julii Przyłębskiej.

"Strażak, który wchodzi z pochodnią do lasu". Kim jest następca Przyłębskiej?

"Strażak, który wchodzi z pochodnią do lasu". Kim jest następca Przyłębskiej?

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Inicjatywa była spontaniczna, z dużą dozą entuzjazmu i zaangażowania. W kilka godzin zrobiliśmy w "Faktach" swoją Szlachetną Paczkę. Wybraliśmy rodzinę, zebraliśmy pieniądze, zrobiliśmy zakupy i zawieźliśmy na miejsce. Na pomoc wciąż czeka kilkaset rodzin, a finał akcji już w ten weekend.

Wystarczy kilka godzin, by "mieć wpływ". Redakcja "Faktów" przygotowała swoją Szlachetną Paczkę

Wystarczy kilka godzin, by "mieć wpływ". Redakcja "Faktów" przygotowała swoją Szlachetną Paczkę

Źródło:
Fakty TVN

W najnowszym odcinku "Milionerów" TVN Jan Szponar z Warszawy odpowiadał między innymi na pytanie dotyczące gry pizzicato. Na czym można tak grać? Pytanie było warte 75 tysięcy złotych.

Na czym można grać pizzicato? Pytanie w "Milionerach" za 75 tysięcy złotych

Na czym można grać pizzicato? Pytanie w "Milionerach" za 75 tysięcy złotych

Źródło:
TVN