Radosław Sikorski: będą zmiany w ustawie o Karcie Polaka i nowy program współpracy z Polonią

Źródło:
PAP
Radosław Sikorski o Polonii
Radosław Sikorski o Polonii
wideo 2/8
sikorski

- Do końca roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotuje oraz zaprezentuje nowy rządowy program współpracy z Polonią i Polakami za granicą - zapowiedział w środę Radosław Sikorski. Szef MSZ deklaruje zmiany w ustawie o Karcie Polaka, "przede wszystkim w trosce o nasze bezpieczeństwo".

Minister spraw zagranicznych poinformował w środę w Senacie o kilku zmianach, które planuje wprowadzić. Mają to być reforma w ustawie o Karcie Polaka, czy rządowy program lepszej współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Sikorski powiedział również, że należy rozważyć stworzenie rządowej agencji, która koordynowałaby fundusze polonijne i udzielanie dotacji. Miałaby być z tego rozliczana, podlegając wszystkim procedurom kontrolnym, w tym ze strony Najwyższej Izby Kontroli.

- Musimy też lepiej poznać liczebność i cechy Polonii w poszczególnych krajach - powiedział szef MSZ, zapowiadając opublikowanie w przyszłym roku nowego wydania "Atlasu Polonii".

Karta Polaka: w trosce o nasze bezpieczeństwo

- W związku z sytuacją polityczną narasta potrzeba wprowadzenia zmian w ustawie o Karcie Polaka w kierunku jednoznacznego sprecyzowania kryteriów uprawniających do jej otrzymania, przede wszystkim w trosce o nasze bezpieczeństwo - powiedział Radosław Sikorski. - Do końca roku MSZ przygotuje oraz zaprezentuje nowy rządowy program współpracy z Polonią i Polakami za granicą - zapowiedział. Szef MSZ podkreślił, że liczy na aktywne wsparcie senatorów w jego wdrażaniu.

Minister poinformował, że od 2008 roku do 30 września 2024 roku wydano niemal 215 tysięcy decyzji o przyznaniu Karty Polaka. - Ułatwia ona jej posiadaczom między innymi podejmowanie zatrudnienia na terytorium Polski oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Zachęca młode osoby do zdobywania wykształcenia w polskich szkołach i uczelniach wyższych, a także niesie szereg innych, dogodnych rozwiązań - zauważył. Sikorski dodał, że "korzyści płynące z rozwijania tego instrumentu, być może także jako narzędzia kompensującego procedurę repatriacyjną, są bezsporne".

CZYTAJ: Adam Bodnar o raporcie prac komisji do spraw badania wpływów rosyjskich: z tego, co wiem, będą zawiadomienia do prokuratury >>>

Karta, jak zauważył minister, cieszy się zainteresowaniem wśród obywateli byłego Związku Radzieckiego. Mówił, że szczególnie wzrosło od czasu agresji Rosji na Ukrainę, głównie wśród mieszkańców Ukrainy, Republiki Białorusi oraz Federacji Rosyjskiej. - W związku z sytuacją polityczną, zwłaszcza w tych dwóch ostatnich krajach, narasta potrzeba wprowadzenia zmian w ustawie o Karcie Polaka w kierunku jednoznacznego sprecyzowania kryteriów uprawniających do jej otrzymania - przede wszystkim w trosce o nasze bezpieczeństwo - powiedział Radosław Sikorski. Podkreślił, że organy administracji odpowiedzialne za wydawanie Karty "stoją w obliczu coraz poważniejszych zagrożeń". Ryzykiem, które wymienił, "jest możliwość stworzenia przez wrogo nastawione do Polski służby niemalże dowolnego dossier kandydata".

Radosław SikorskiTVN24

Sikorski dodał, że konsulowie i urzędnicy powinni móc adekwatnie reagować, aby Karta Polaka nie stała się "wyrwą w procedurach migracyjnych". Ogłosił też zmiany dotyczące polityki repatriacyjnej, związane ze spadającą liczbą wniosków. - MSZ wspólnie z MSWiA już w nowym roku przedłoży odpowiednie propozycje ustawowe - zapowiedział szef polskiej dyplomacji.

Współpraca z Polonią i Polakami zza granicy: potrzeba rąk do pracy

- Do końca roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotuje oraz zaprezentuje, oparty na omówionych dzisiaj przeze mnie założeniach, nowy rządowy program współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Liczę na państwa aktywne wsparcie w jego wdrażaniu - powiedział szef MSZ.

Przedstawiając w Senacie plany dotyczący polityki polonijnej Sikorski podkreślił, że wspólnym celem polskiego państwa i Polonii powinno być popularyzowanie pozytywnego obrazu ojczyzny i wiedzy na jej temat. Dodał, że MSZ docenia dotychczasowe działania Polaków za granicą. - Obecnie jednak ich działalność mogłaby w większym stopniu wspierać wysiłki naszej dyplomacji publicznej, wzmacniać nie tylko polską kulturę, ale i polską gospodarkę - powiedział.

Zadeklarował też działania wspierające powroty rodaków do kraju, zaznaczając, że Polska "jak nigdy" potrzebuje rąk do pracy, szczególnie specjalistów. Wskazywał na potrzebę wprowadzenia ułatwień w uznawaniu w Polsce kwalifikacji i uprawnień do wykonywania zawodów deficytowych, w tym zawodów medycznych.

Sikorski chce "stworzyć grupę polonijnych liderów"

- Wspieramy projekty infrastrukturalne, budowy i modernizacje Domów Polskich, szkół i centrów polonijnych. Część z tych projektów wymaga przemyślenia. Nie zawsze niezbędnym narzędziem promowania polskości jest stawianie kolejnej siedziby, która wymaga potem dużych środków nie tylko na zakup, ale i utrzymanie - powiedział Sikorski. Podkreślił, że "inwestycje w budynki muszą iść ręka w rękę z inwestycjami w ludzi". Wiele z dotacji infrastrukturalnych "okazało się z różnych względów mocno chybionych".

Szef MSZ oświadczył w Senacie, że jego resort ma promować projekty z zakresu edukacji obywatelskiej, które będą kłaść nacisk na włączenie się w aktywność polonijną. Dodał, że mają też "mieć wymiar uniwersalny, zachęcając do działania w ramach lokalnej społeczności". - Chcemy w ten sposób stworzyć grupę polonijnych liderów aktywnych także w życiu społecznym i politycznym kraju zamieszkania, żeby tam mogli działać na naszą rzecz - powiedział.

Rzecznik MSZ o zamknięciu konsulatu Rosji w Poznaniu
Rzecznik MSZ o zamknięciu konsulatu Rosji w PoznaniuTVN24

- Dlatego od przyszłego roku, w ramach środków dotacyjnych na działania polonijne pozostających w gestii resortu, ministerstwo planuje skoncentrować się na dwóch obszarach - oznajmił w Senacie szef MSZ. Od 2025 roku w ramach środków dotacyjnych na działania polonijne, ministerstwo planuje m.in. umożliwić młodym przedstawicielom Polonii odbywanie w Polsce staży zawodowych połączonych z nauką języka polskiego. Zaznaczył, że wyzwaniem jest nie tylko aktywizacja Polonii i wspieranie tych, którzy odnieśli sukces. Równie istotną kwestią są starania o to, by nie stracić "młodego pokolenia, często krytycznie patrzącego na tradycyjną aktywność polonijną".

Radosław Sikorski dodał, że "program pozwoli młodym ludziom nie tylko lepiej poznać Polskę, ale może stać się zachętą do powrotu i osiedlenia się u nas na stałe". - Chcemy też zachęcać Polonię do studiowania w Polsce, a polskie uczelnie - do zwrócenia większej uwagi na ten potencjał, jakim jest drugie czy trzecie pokolenie Polaków za granicą - zadeklarował.

Agencja ds. kontrolowania funduszy polonijnych

Szef polskiej dyplomacji powiedział, że należy "poważnie rozważyć, czy obecny system finansowania aktywności polonijnej jest optymalny". Mówił, że "część środków, które mogłyby zostać przeznaczone bezpośrednio na działalność polonijną, jest pochłaniania przez obsługę administracyjną podmiotów pośredniczących w dotacjach", co nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlatego, Sikorski powiedział, że trzeba rozważyć stworzenie rządowej agencji, która koordynowałaby fundusze polonijne, podlegając wszystkim procedurom kontrolnym, w tym ze strony Najwyższej Izby Kontroli.

- Postępowania dotacyjne prowadzone w oparciu o ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, co nie daje organizacjom polonijnym możliwości bezpośredniego starania się o finasowanie z budżetu państwa. Wymaga pośrednictwa operatora z kraju. Jest to źródłem napięć i nieporozumień, tak pomiędzy organizacjami partnerskimi, jak również w relacjach organizacji polonijnych z organami państwa - z konsulatami - zauważył minister.

CZYTAJ: Stróżyk: uprawniona jest teza, że otoczenie prezydenta ukrywa informacje dotyczące Macierewicza >>>

Zdarza się, według ministra spraw zagranicznych, że przedkładane operatorom krajowym wnioski nie są następnie prezentowane w procedurach konkursowych, o czym nie wiedzą inicjatorzy. Obwiniane za to, zauważył, są instytucje państwa. - Z drugiej strony zdarzały się przypadki przywłaszczania sobie przez większe organizacje pomysłów ich mniejszych, polonijnych partnerów, o czym z kolei nie miały wiedzy instytucje państwa decydujące o dotacjach. To sytuacje naganne - ocenił Sikorski.

- Wspólnie zadbamy o to, aby pieniądze polskiego podatnika były wydatkowane racjonalnie i uczciwie. Środki na działalność polonijną muszą być przyznawane w sposób transparentny i oparty na niezależnej ocenie ekspertów. Potrzebujemy partnerskiej relacji z przedstawicielami Polonii, korzystnej jednocześnie dla środowisk polonijnych i dla kraju. Polskie państwo powinno organizacje polonijne wspierać, a nie bezwarunkowo utrzymywać. Z pewnością zgadzamy się w tym zakresie z paniami senatorkami i panami senatorami - oznajmił szef MSZ.

- Zastanówmy się wspólnie, czy nie należy stworzyć rządowej agencji, która koordynowałaby fundusze polonijne, udzielała dotacji, ale też była z tego rozliczana, podlegając wszystkim procedurom kontrolnym, w tym ze strony Najwyższej Izby Kontroli - mówił w Senacie Sikorski.

Zapowiedział, że MSZ będzie powoli odchodzić od finansowania tradycyjnej aktywności polonijnej. - Chcemy wspierać inicjatywę oraz pomysłowość, także w zdobywaniu nowych źródeł finansowania działalności - mówił. W ten sposób środki krajowe przekierujemy tam, gdzie Polonia nadal potrzebuje pomocy, przede wszystkim ze strony państwa polskiego.

Autorka/Autor:mw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Piotr Nowak

Pozostałe wiadomości

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1032 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że od początku wojny zginęło ponad 12 tysięcy cywili. W tym roku zginęło ponad 340 cywili, a ponad 1800 zostało rannych.

ONZ o tragicznym bilansie wojny w Ukrainie

ONZ o tragicznym bilansie wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Po miesiącu oczekiwania chiński statek Yi Peng wypłynął z duńskiej cieśniny Kattegat. Załoga tego statku jest podejrzana o przerwanie kabli telekomunikacyjnych na Bałtyku w połowie listopada. Trwa śledztwo w sprawie możliwego sabotażu. "Udało się porozmawiać z załogą i sprawdzić kwestie techniczne" - przekazał szef szwedzkiej Komisji do spraw Wypadków.

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Fedor Szandor brał udział w walkach w Ukrainie i z bronią w ręku prowadził z okopów wykłady dla swoich studentów. Teraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował go nowym ambasadorem w Budapeszcie.

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

50-letniemu lekarzowi z Arabii Saudyjskiej zarzuca się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu. Premier Donald Tusk po ataku w Niemczech apeluje do prezydenta i posłów PiS. 38 osób zginęło w wypadku autobusu w Brazylii. Viktor Orban, odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego zasugerował, że na Węgrzech "może dochodzić do przypadków udzielania azylu" innym osobom. IMGW wydało ostrzeżenia w związku z niebezpieczną pogodą. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 22 grudnia.

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Źródło:
TVN24, PAP

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Wieczorem na placu budowy nowej stacji metra zapadła się ziemia. - Zobaczyliśmy zapadlisko w ziemi na około trzy metry - mówił redakcji Kontakt24 aspirant Mariusz Kapsa ze stołecznej straży pożarnej. Jolanta Maliszewska z MPWiK przekazała, że w niedzielę rano została przywrócona woda do bloków przy ulicy Rayskiego.

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił, że zamierza powołać producenta telewizyjnego Marka Burnetta na stanowisko specjalnego wysłannika do Wielkiej Brytanii w swojej nowej administracji. Burnett jest laureatem 13 nagród Emmy.

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Źródło:
PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl