Tylko pół tysiąca osób złożyło w zeszłym roku wnioski o przywrócenie im utraconego obywatelstwa polskiego. Najwięcej zainteresowanych jest z Niemiec i Szwecji.
Przepisy dotyczące przywracania obywatelstwa osobom, które utraciły je przed 1 stycznia 1999 r. na mocy ustaw z lat 1920, 1951 i 1962, weszły w życie 15 maja ubiegłego roku. Z przedstawionych przez wiceszefa MSW danych wynika, że do końca 2012 r. wnioski o przywrócenie obywatelstwa złożyło 500 osób. Najwięcej zostało złożonych w polskich placówkach konsularnych w Niemczech i Szwecji. Minister spraw wewnętrznych przywrócił w tym czasie obywatelstwo 374 osobom. Jak ocenił Stachańczyk, mała liczba wniosków o przywrócenie obywatelstwa prawdopodobnie związana jest z tym, że po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące swobodnego przepływu osób.
Tylko po co paszport?
Brak obywatelstwa nie powoduje już większych trudności formalnych związanych z przebywaniem na terenie innego kraju wspólnoty. Kolejny powód, jaki wskazał, to fakt, że przywrócenie obywatelstwa dotyczy wyłącznie osób, które je utraciły i nie jest ono automatycznie nadawane np. ich wnukom. Na mocy ustawy 15 sierpnia ub.r. zaczęła obowiązywać również nowa procedura uznania za obywatela polskiego w trybie administracyjnym. Organem pierwszej instancji jest w tym wypadku wojewoda, a drugiej - minister spraw wewnętrznych. Do wojewodów, w 2012 roku, wystąpiło o uznanie za obywatela Polski 507 cudzoziemców. Uznano 175 takich wniosków.
Autor: kcz / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24