- Żadnego spotkania, ani w podanym dniu, ani wcześniej czy później, nie było. Autor powinien się wstydzić i przeprosić czytelników oraz osoby zainteresowane - brzmi oświadczenie. Tak wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego zareagował na artykuł na jednym z portali.
Z opublikowanego 4. sierpnia na portalu wPolityce.pl artykułu wynika, że prezes TK Andrzej Rzepliński wraz z wiceprezesem Stanisławem Biernatem oraz posłem PO i byłym ministrem sprawiedliwości Borysem Budką mieli spotkać się prywatnie 2. sierpnia. Na tym spotkaniu miała rzekomo zapaść decyzja oficjalnie ogłoszona przez TK w środę, z której wynikało, że sędziowie Trybunału zbadają nową ustawę o TK na posiedzeniu niejawnym. Tylko wyrok zostałby ogłoszony publicznie. Jak dalej pisze wPolityce.pl: - W gronie trzech mędrców wykoncypowano, że trzeba uznać kwestię nowej ustawy za zbadaną, ponieważ TK wydał wyroki w sprawie ustawy z 25 czerwca 2015 r., co ma być tożsame z zajmowaniem się ustawą z 22 lipca 2016 r.
Wiceprezes TK odpowiada
"Otóż należy stwierdzić, że przytoczona historia jest wierutnym kłamstwem od początku do końca. Żadnego spotkania, ani w podanym dniu, ani wcześniej czy później, nie było. Autor powinien się wstydzić i przeprosić czytelników oraz osoby zainteresowane"- kończy swoje oświadczenie wiceprezes TK Stanisław Biernat. Do sprawy odniósł się także poseł PO Borys Budka. Na swoim profilu na Twitterze zapowiedział, że zamierza skierować sprawę do sądu.
W związku z oszczerstwami @St_Janecki kierowanymi pod moim adresem opublikowanymi na @wPolityce_pl zmuszony jestem wystąpić na drogę sądową
— Borys Budka (@bbudka) 5 sierpnia 2016
Trybunał zbada ustawę
We wtorek do TK wpłynęły trzy skargi na nową ustawę o TK: autorstwa posłów PO, Nowoczesnej i PSL oraz RPO Adama Bodnara. Jeszcze we wtorek TK podał, że rozpozna te wnioski łącznie.
W środę TK wydał, w składzie 10 sędziów, postanowienie o rozpoznaniu sprawy na posiedzeniu niejawnym (zdanie odrębne złożył sędzia Piotr Pszczółkowski). Jak podał tego samego dnia na Twitterze pos. Borys Budka, przedstawiciel wnioskodawców z PO, według informacji otrzymanej z TK wyrok ma być ogłoszony 11 sierpnia. Biuro prasowe TK nie miało w środę po południu tej informacji.
W czwartek rano TK potwierdził oficjalnie, że wyrok ogłoszony będzie 11 sierpnia. Ustawa wchodzi w życie 16 sierpnia.
Według PiS, które było autorem projektu bazowego lipcowej ustawy, jest ona "w pełni konstytucyjna". Według PO, TK w wielu kwestiach, które są w nowej ustawie, wypowiedział się już w orzeczeniu z 9 marca - ws. grudniowej nowelizacji ustawy o TK (np., że parlament nie może narzucać Trybunałowi zasady rozpatrywania spraw według kolejności wpływu). Zdaniem posłów N i PSL cała ustawa jest niezgodna z konstytucją, zarówno ze względu na "wady konstytucyjne", jak i ze względu na wadliwość procesu legislacyjnego. Według Bodnara, nowa ustawa prowadzi do "dalszego paraliżu działania TK".
Zdaniem PiS nowa ustawa ma być odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK. Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.
Parlament zakończył prace nad ustawą 22 lipca. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją w sobotę, a w poniedziałek, 1 sierpnia, została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Autor: AL/kk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24