Publikujemy w w całości treść listu, który od Jarosława Kaczyńskiego otrzymali Roman Giertych i Andrzej Lepper. Premier stawia ultimatum: albo przystaną na jego warunki, albo będą wcześniejsze wybory.
Premierowi zależy przede wszystkim na niedopuszczeniu do powołania komisji śledczej ds. tzw. "afery gruntowej". Tak list szefa rządu ocenił w rozmowie z portalem tvn24.pl wicepremier Roman Giertych. Szef Samoobrony Andrzej Lepper już zapowiedział, że warunki są nie do przyjęcia, a Jarosław Kaczyński dąży - jego zdaniem - do sytuacji, w której LPR i Samoobrona wypowiedzą koalicję.
Poniżej cała treść listu, który wczoraj późnym wieczorem otrzymali Roman Giertych i Andrzej Lepper: (chcesz zobaczyć oryginał kliknij tutaj)
"Polska znajduje się w samy środku procesów modernizacji i rozwoju. Nasze przystąpienie do Unii Europejskiej stworzyło nam wyjątkową szansę uporanie się z zacofaniem i biedą. Dobrze wykorzystujemy tę szansę, bo z każdym miesiącem zmniejsza się dystans, jaki dzieli nas od bogatych państw Unii Europejskiej.
Możemy zmodernizować Polskę i na trwałe wprowadzić ją do grona państw liczących się w Europie. Możemy zreformować państwo, wyrwać je z bezwładu i oczyścić z korupcji. Ale nie można wykluczyć też innego scenariusza – złą polityką można wszystko zaprzepaścić. Dobra koniunktura nie trwa przecież wiecznie. Musimy nauczyć się cenić dany nam miesiąc.
Jeśli Polska ma dalej korzystać z koniunktury, musi mieć dobry rząd. Powinien to być rząd, który cieszy się pełnym zaufaniem obywateli, rząd sprawny i zdolny do konsekwentnego działania. Nie da się dokonać głębokich reform, jeśli w rządzie występują spory, tarcia i przetargi. Nie da się rządzić, jeśli w centrum władzy zabraknie zgody, a może i dobrej woli.
W powstałej sytuacji muszę jasno sformułować warunki dobrego rządzenia. Jeśli zgodzi się na nie cała koalicja, obecny rząd może działać z pożytkiem dla kraju. Jeśli jednak zabraknie tej zgody, trzeba odwołać się do decyzji wyborów.
Warunki sprawnego funkcjonowania obecnej koalicji rządowej to:
1. Reforma państwa wymaga popierania przez koalicjantów wspólnie uzgodnionego pakietu ustaw, w szczególności ustawy o finansach publicznych, lustracji, deubekizacji, i nowelizacji kodeksu karnego.
2. Rząd będzie prowadzić politykę solidarnego państwa w taki sposób, aby ciężary przemian nie obciążały gorzej sytuowanych obywateli. Nie oznacza to jednak zgody na poddawanie się presji strajkowej ze strony niektórych grup zawodowych, bo prowadziłoby to do eskalacji żądań płacowych zagrażających wzrostowi gospodarczemu, naprawie finansów państwa oraz dyscyplinie budżetowej. Żadnemu z partnerów koalicji nie wolno inspirować czy popierać akcji strajkowych. Postawa rządu musi być w takich przypadkach jednolita.
3. Walka z plagą korupcji będzie nadal jednym z podstawowych zadań instytucji państwa. Osoby podejrzewane o korupcyjne zachowania muszą wycofać się z życia publicznego. Dlatego koalicja opowie się solidarnie przeciw powołaniu komisji śledczej w sprawie legalności działań CBA związanych z tzw. „aferą gruntową”, bo sparaliżowałoby to skuteczną i niezależną działalność Centralnego Biura Antykorupcyjnego i innych instytucji powołanych do zwalczania przestępczości. Paraliżowanie walki z korupcją oznaczałoby w praktyce podtrzymywanie patologii dokuczliwych dla obywateli i państwa.
4. Osoby, wobec których będą formułowane wnioski o uchylenie immunitetu związane z zarzutami korupcji oraz innymi sprawami kryminalnymi, nie będą chronione przed jego pozbawieniem. Koalicja zobowiązuje się solidarnie głosować w tych sprawach.
5. W rządzie nie może być miejsca dla osób, które dopuściły się poważnych nadużyć obyczajowych.
6. Koalicja będzie solidarnie współdziałać w rozbijaniu przestępczych, korupcyjnych układów utrzymujących się w wielu samorządach i lokalnych społecznościach.
7. Kryterium przyjęć do pracy w administracji państwowej i instytucjach publicznych stanowić muszą wyłącznie kwalifikacje. Należy natychmiast zaniechać, zdarzających się zwłaszcza w okresie ostatnich kilku tygodni, praktyk nepotyzmu w niektórych agencjach rządowych. Zasada ta obowiązuje w równym stopniu wszystkich koalicjantów".
Małgorzata Czyczło
Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl