Podczas trwających od 22 października do 30 listopada protestów rannych zostało 56 policjantów - poinformował rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. Manifestacje zabezpieczało łącznie - na zasadzie wielokrotności - blisko 114 tysięcy funkcjonariuszy.
Z danych przekazanych przez Komendę Główną Policji wynika, że od 22 października, od wyroku Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską w sprawie aborcji w trakcie zabezpieczania protestów zostało rannych łącznie 56 policjantów, z czego 24 policjantów wymagało hospitalizacji, w tym 10 policjantów rannych w dniu 11 listopada.
Z tej liczby dwóch rannych policjantów pozostało w szpitalu, zaś 21 po udzieleniu pomocy medycznej przebywało bądź przebywa na zwolnieniach lekarskich. Dziewięciu policjantów z tej liczby to policjanci ranni w dniu 11 listopada.
Jak przekazała KGP, 12 rannych policjantów niewymagających hospitalizacji przebywało lub w dalszym ciągu przebywa na zwolnieniach lekarskich, z czego 11 to policjanci ranni w czasie zajść z 11 listopada. Natomiast 20 rannych policjantów nie wymagało hospitalizacji oraz zwolnień lekarskich i powróciło do służby po udzieleniu pomocy medycznej. 14 z nich to policjanci ranni podczas zabezpieczania zgromadzeń 11 listopada.
Prawie 114 tysięcy funkcjonariuszy w zabezpieczaniu protestów
Rzecznik Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka przekazał, że od 22 października do 30 listopada w zabezpieczeniu protestów na terenie całego kraju łącznie - na zasadzie wielokrotności - brało udział prawie 114 tysięcy funkcjonariuszy, z czego ponad 9 tysięcy zabezpieczało w całym kraju zgromadzenia 11 listopada.
Rzecznik zaznaczył, że w zabezpieczeniu zgromadzeń mogą brać udział policjanci ze służby prewencyjnej, w tym z oddziałów i pododdziałów prewencji, nieetatowych pododdziałów prewencji, komórek patrolowo-interwencyjnych, komórek wywiadowczych czy ruchu drogowego oraz służby kryminalnej - w szczególności w zakresie operacyjno-rozpoznawczym.
- Nie wszyscy mają w swoim podstawowym zakresie zadań działania w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa lub naruszenia porządku publicznego, aczkolwiek każdy policjant przechodzi szkolenie podstawowe, podczas którego jest przygotowywany do takich sytuacji - powiedział Ciarka.
Dodał, że policjanci pełniący służbę w oddziałach i pododdziałach prewencji czy komórkach prewencji i ruchu drogowego są dobrze wyszkoleni w prowadzeniu tego typu działań i na ogół mają w tym zakresie duże doświadczenie. - Oba te czynniki pozwalają lepiej radzić sobie z emocjonalnymi wyzwaniami stojącymi za realizacją zabezpieczeń - przekazał.
CZYTAJ: Gaz łzawiący, pałki teleskopowe. Kontrowersyjne interwencje policji wobec protestujących >>>
Protesty 28 listopada w Warszawie
"Każdy człowiek, w tym funkcjonariusz policji ma granicę psychicznej wytrzymałości"
Wskazał jednocześnie, że niezależnie od przygotowania i doświadczenia istnieją czynniki stresogenne, jak narażenie na utratę życia i zdrowia, czy zachowania naruszające godność osobistą. Wymienił tu między innymi obraźliwe hasła i okrzyki kierowane pod adresem policjantów, celowe zbliżanie się do funkcjonariuszy przez uczestników zgromadzenia czy zmęczenie wielogodzinnymi działaniami prowadzonymi nierzadko w ciężkim umundurowaniu ochronnym.
Dodał, że stresowi sprzyja również ryzyko ujawnienia tożsamości funkcjonariusza, z czym łączy się tak zwany hejt pod adresem policjantów i ich rodzin, czy kontakt z parlamentarzystami, "którzy oczekują od szeregowych policjantów podejmowania decyzji niezwiązanych z ich zadaniami".
- Każdy człowiek, w tym funkcjonariusz policji, nawet najlepiej przygotowany do swoich zadań, ma granicę psychicznej wytrzymałości - zaznaczył Ciarka. Mówił, że wielogodzinna służba, często w niesprzyjających warunkach atmosferycznych oraz wielokrotnie kierowane pod adresem policjantów obraźliwe lub agresywne słowa lub zachowania mogą powodować gwałtowne lub stopniowe wyczerpanie mechanizmów obronnych.
Wskazał, że podstawowym skutkiem zdrowotnym mogą tu być objawy stresu chronicznego, w tym zmęczenie, problemy ze snem, objawy psychosomatyczne i obniżenie nastroju. Zaznaczył również, że w sytuacji stanu zagrożenia życia mogą pojawić się - ostra reakcja na stres, zespół ostrego stresu lub - w dłuższej perspektywie - zespół stresu pourazowego (PTSD).
4,5 tysiąca policjantów skorzystało w zeszłym roku z pomocy psychologicznej
Z danych przekazanych przez Komendę Główną Policji wynika, że w 2019 roku z pomocy psychologicznej skorzystało łącznie ponad 4,5 tysiąca policjantów i pracowników policji, z czego 2171 osób skorzystało z poradnictwa psychologicznego, 1978 z tzw. pierwszej pomocy emocjonalnej, 262 osoby z interwencji kryzysowej, zaś 101 osób z psychoterapii.
Jak przekazała Komenda Główna Policji, korzystanie z pomocy psychologicznej jest dostępne bez ograniczeń dla funkcjonariuszy i pracowników policji. Nie obowiązuje tu droga służbowa i może się ono odbywać również w godzinach służby, bez żadnych konsekwencji służbowych dla funkcjonariusza.
Komórki organizacyjne właściwe w sprawach psychologii znajdują się w Komendzie Głównej Policji, Centralnym Biurze Śledczym Policji oraz we wszystkich komendach wojewódzkich, w tym w komendzie stołecznej.
Źródło: PAP