Protesty po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów aborcyjnych trwają już ponad miesiąc. Odbywają się też w sobotę, w 102. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki.
W Katowicach policjanci legitymowali niektórych protestujących. W stronę funkcjonariuszy krzyczano: "Hańba", "Zostawicie ją", "Pieski dyktatora".
Protesty odbywają się w sobotę też w mniejszych miastach. Między innymi w Kołobrzegu i Jaśle.
Uczestnicy manifestacji w Gdańsku zebrali się przy pomniku Jana III Sobieskiego. Następnie przeszli przed budynku prokuratury okręgowej, kolejnym celem była komenda policji, a następnie okolice pomnika Marii Konopnickiej. Tutaj manifestacja ma się zakończyć.
Dzisiejsze protesty mają spontaniczną formę. Organizatorzy na bieżąco informują o kierunku "spacerów".
O 16 rozpoczęła się manifestacja w Szczecinie. Na placu Adamowicza zgromadziło się kilkadziesiąt osób.
Manifestancji w Łodzi niosą transparent z napisem "Dziewucha niepodległa". W proteście bierze udział około 1,5 tysiąca osób - przekazał reporter TVN24. Protestujący zmierzają w stronę placu Wolności.
CZYTAJ RELACJĘ Z PROTESTU W WARSZAWIE
W sobotę protestują też mieszkańcy Gdańska. Uczestnicy przemarszu skandują: "Myślę, czuję, decyduję".
Wrocław: Jak przekazał reporter TVN24, około 400 osób w spokojnej atmosferze protestuje na placu Wolności.
Protestujący w Warszawie na tablicy z nazwą ronda Dmowskiego zawiesili drugą tablicę z napisem "rondo Praw Kobiet".
Rozpoczął się protest w Warszawie, manifestanci weszli na rondo Dmowskiego, zablokowali przejazd.
Manifestacja odbędzie się też w Łodzi. Na Starym Rynku jest już kilkaset osób.
Protest zaplanowany jest też we Wrocławiu. Powoli na placu Wolności zbierają się jego uczestnicy.
O godzinie 15 ma się rozpocząć manifestacja w Warszawie, na rondzie Dmowskiego.
Protestujący w Krakowie dotarli przed Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak relacjonował reporter TVN24, po drodze marszu nie było blokad. Policjanci stopowali ruch, by przepuścić protestujących.
Manifestanci skandują: "Myślę, czuję, decyduję", "Solidarność naszą siłą".
W Krakowie protestujący zebrali się na Rynku Podgórskim. Marsz ruszył ulicami miasta. Na transparentach widać symbole Strajku Kobiet i napisy: "Mamy prawo! Głos to za mało!" i "Cześć i chwała sufrażystkom".
Sobotnie protesty odbywają się w 102. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki.
Od 22 października w całym kraju trwają protesty, będące sprzeciwem wobec zaostrzenia - w wyniku decyzji Trybunału Konstytucyjnego - przepisów antyaborcyjnych. Trybunał kierowany przez Julię Przyłębską orzekł, że przepis tak zwanej ustawy antyaborcyjnej z 1993 roku zezwalający na przerwanie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku, ale ten nie został jak dotąd ogłoszony.
Rozwiązaniem mającym wyjść naprzeciw protestującym przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego, ma być propozycja Andrzeja Dudy. Prezydent skierował pod koniec października do Sejmu projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Zgodnie z nim wprowadzona ma zostać przesłanka umożliwiająca przerwanie ciąży w przypadku wad letalnych płodu.
Źródło zdjęcia głównego: TVN24