Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia zorganizował o godzinie 17 we wtorek konferencję prasową w "Białym miasteczku" w pobliżu kancelarii premiera. Wcześniej tego dnia protestujący pracownicy systemu ochrony zdrowia nie przyszli na spotkanie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim. Przystąpienie do rozmów konsekwentnie uzależniają od obecności premiera Mateusza Morawieckiego. W tvn24.pl relacjonowaliśmy konferencję protestujących medyków.
We wtorek w Centrum "Dialog" na godzinę 13 zaplanowane było spotkanie z komitetem strajkującym. Protestujący pracownicy systemu ochrony zdrowia nie pojawili się jednak na nim ze względu na brak obecności premiera, czego się domagają. Minister zdrowia Adam Niedzielski zaproponował spotkanie w czwartek na forum zespołu trójstronnego, jednak bez udziału szefa rządu.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>
Komitet zorganizował o godzinie 17 tego samego dnia konferencję prasową w "Białym miasteczku" w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W tvn24.pl prowadziliśmy relację z konferencji w "Białym miasteczku":
Protest pracowników systemu ochrony zdrowia
W sobotę pracownicy ochrony zdrowia w proteście przemaszerowali ulicami Warszawy, a następnie utworzyli w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) "Białe miasteczko 2.0". Zebrani w miasteczku protestujący zapowiadają, że pozostaną tam, dopóki nie zostaną zrealizowane ich postulaty. Domagają się między innymi wyższych zarobków i zmian w systemie. "Białe miasteczko 2.0", nawiązuje do protestu pielęgniarek z 2007 roku.
Według resortu zdrowia łączny koszt spełnienia postulatów wysuwanych przez protestujących to w tym roku 26,05 miliarda złotych, a w przyszłym - 104,7 miliarda.
Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one między innymi natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia; realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów. Komitet postuluje także zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów; wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.
Autorka/Autor: akr, karol
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24