Od wymierzenia kar dla prokuratorów tropiących afery korupcyjne mogą rozpocząć się zapowiadane zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Według "Dziennika" na początku kwietnia kilku śledczych, których nazwiska pojawiają się często na pierwszych stronach gazet, może stracić stanowiska. Kto stanie w pierwszym szeregu do ścięcia? Być może Zbigniew Niemczyk i Marek Wełna.
Z informacji gazety wynika, że obaj mieli kilka okazji, by narazić się swoim szefom. A reorganizacja biura ds. przestępczości zorganizowanej, w którym pracują może okazać się dobrym pretekstem do pozbawienia dotychczasowych stanowisk Niemczyka i Wełnę. 1 kwietnia wszyscy oskarżyciele ścigający mafię i korupcję przechodzą bowiem pod władzę jedenastu lokalnych prokuratorów apelacyjnych. A ci będą mieli wolną rękę w wyborze współpracowników.
Grzechy śledczych
Czym prokuratorzy Niemczyk i Wełna mogli podpaść? Pierwszy, jako szef gdańskiego oddziału biura ds. przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej, odpowiada m.in. za śledztwo w sprawie tzw. afery sopockiej i korupcji Jacka Karnowskiego. Według informatorów "Dziennika" naraził się kierownictwu Ministerstwa Sprawiedliwości, bo przegrał walkę w sądzie o areszt dla prezydenta miasta.
Wełna jest naczelnikiem krakowskiego oddziału biura i do tej pory jawił się jako ten, który podjął walkę z mafią paliwową. - Ale ostatnio zaangażował Centralne Biuro Antykorupcyjne do przeszukania w Ministerstwie Finansów. Po interwencji wiceministra tego resortu odebrano mu śledztwo - przypomina gazeta.
Zmiany, zmiany, zmiany
Na razie głowy lecą na górze - w Prokuraturze Krajowej. To zasługa jej nowego szefa Edwarda Zalewskiego, który niedługo po zajęciu stanowiska "podziękował" dwóm dyrektorom. Zdymisjonowany został Józef Gemra, który kierował biurem obrotu prawnego z zagranicą i koordynował m.in. sprawę ekstradycji Edwarda Mazura z USA oraz Waldemar Grudziecki, szef biura postępowania sądowego.
Posadę stracił też Leszek Drwęcki, wiceszef ministerialnego departamentu kadr, który m.in. współdecydował o tym, jacy prokuratorzy są delegowani do biura ds. przestępczości zorganizowanej. Wyjaśnienia ministerstwa? - Trwa reorganizacja biur Prokuratury Krajowej i określane są nowe zadania dla osób, które nimi kierują - ucina Katarzyna Szeska, rzecznik Prokuratora Generalnego.
Źródło: "Dziennik"
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Gzell/PAP