W całym kraju odbędą się dziś uroczystości święta Bożego Ciała - jednego z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. W Warszawie centralną procesję ulicami stolicy do czterech ołtarzy przy kościele św. Anny, kościele Seminaryjnym, Sióstr Wizytek i na pl. Piłsudskiego poprowadzi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Procesję w Warszawie poprzedzi msza św. pod przewodnictwem kard. Nycza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
Po mszy wierni wyruszą spod archikatedry i przejdą Krakowskim Przedmieściem na pl. Piłsudskiego. Tam kard. Nycz skieruje do nich słowo pasterskie i udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem stolicy i całej Polsce.
Prezydent w Łowiczu
Prezydent Bronisław Komorowski w uroczystościach Bożego Ciała weźmie udział w Łowiczu. W tamtejszej Bazylice Katedralnej odbędzie się msza celebrowana przez ordynariusza diecezji łowickiej bp. Andrzeja F. Dziubę. Po niej prezydent będzie uczestniczył w uroczystej procesji, która przejdzie ulicami Łowicza.
Prezydentowi towarzyszyć będzie małżonka - Anna Komorowska.
Publiczna manifestacja wiary
Boże Ciało to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Głównym punktem obchodów jest procesja eucharystyczna ulicami miasta. Uczestnictwo w procesji to publiczna manifestacja wiary. Jest to jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki. To święto zobowiązujące katolików do uczestnictwa w tym dniu we mszy świętej.
Boże Ciało zostało ustanowione jako święto w 1264 roku przez papieża Urbana IV, a papież Jan XXII wprowadził je do kalendarza liturgicznego w całym Kościele. Bonifacy IX w 1391 roku polecił wprowadzić święto tam, gdzie go jeszcze nie obchodzono.
Jako pierwszy obchody święta Bożego Ciała w Polsce wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 r. bp Nanker. Już w XIV w. procesje odbywały się w Płocku. W późnym średniowieczu i renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.
W Polsce święto to obchodzi się w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej, a więc jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W niektórych krajach przenoszone jest na kolejną niedzielę.
Autor: ktom/kka / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24