Wyższe podatki, droższa komunikacja miejska, mniej kultury. Samorządy ratują się, jak mogą

[object Object]
Kosztowna reformatvn24
wideo 2/5

Kolejne samorządy przekonują się, jak na ich finanse wpływa "bezkosztowa reforma oświaty". Częstochowa ogranicza bezpłatną ofertę kulturalną i podnosi cenę biletów komunikacji miejskiej. W powiecie radomszczańskim nie obędzie się bez szeregu oszczędności w starostwie i placówkach oświatowych. W Bydgoszczy nie pojawi się wyczekiwany od dawna basen. Samorządowcy stają na głowie i proszą o pomoc, ale wszystko na nic, bo rząd nie widzi problemu. ["Czarno na białym"]

Wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz zwraca uwagę, że rząd przez cały czas utrzymywał, że wprowadzana reforma oświaty nic nie kosztuje. A nawet gdyby kosztowała, to rząd na dodatkowe wydatki miał być dobrze przygotowany.

Ówczesna premier Beata Szydło zapewniała z mównicy sejmowej, że rząd "ma pieniądze na tę reformę". Z kolei ówczesna minister edukacji Anna Zalewska przekonywała, że jest "to dobrze przygotowana reforma". W tym samym czasie Marzena Michałek z PiS twierdziła, że "samorządy nie muszą więcej dokładać z powodu reformy".

Reporterzy "Czarno na białym" sprawdzili, jak wygląda sytuacja finansowa samorządów po czterech miesiącach nowego roku szkolnego.

"Musimy znacząco ograniczać zakres finansowania"

O tym, jak "bezkosztowa reforma oświaty" wpływa na budżety miast przekonuje się Częstochowa, która jest nie tylko miejscem kultu religijnego milionów Polaków, ale również sceną corocznych imprez kulturalnych.

Z częścią atrakcji mieszkańcy się pożegnają. Włodzimierz Tutaj rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy zwraca uwagę na ograniczenie dotacji dla organizacji pozarządowych i ograniczenie bezpłatnej oferty kulturalnej.

- Cykl "Aleje tu się dzieje" praktycznie wylatuje nam z budżetu, a także festiwal hip-hopowy. Dotacje kulturalne i dotacje dla klubów sportowych to jest wszystko to, z czego musimy sukcesywnie rezygnować albo znacząco ograniczać zakres finansowania – mówi.

Częstochowa ma problem z domknięciem budżetu. Po reformie edukacji do oświaty musi dołożyć 15 milionów złotych więcej niż w roku ubiegłym.

"Musieliśmy dostosować nasze obiekty do nowej struktury"

Z podobnymi problemami zmagają się inne samorządy, które już wydały i jeszcze sporo wydadzą na dostosowanie placówek oświatowych do tego, co wymyśliło Ministerstwo Edukacji.

- Musieliśmy dostosować nasze obiekty do nowej struktury. Musieliśmy przygotować szkoły podstawowe, place zabaw, pracownie, przebudować niektóre obiekty – wylicza wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

Samorząd na dofinansowanie oświaty musi dołożyć 20 milionów złotych. Do tego z budżetu wyleciała kwota 80 milionów z tytułu podwyższenia płacy minimalnej i zerowego PIT-u dla młodych, a to oznacza nie tylko ograniczenie imprez kulturalnych, ale i wstrzymanie poważnych inwestycji, bo w ten sposób miastu wyparowało w sumie 100 milionów złotych.

W Bydgoszczy w związku z tym nie pojawi się wyczekiwany od dawna nowy basen czy droga, a mieszkańców czekają cięcia w kulturze i sporcie. Tuż przed świętami radni zlikwidowali miejskie becikowe – tłumacząc to między innymi trudną sytuacją finansową.

"Uczniowie nie mieścili się w autobusach"

Duże miasta mają duże problemy, ale nie lepiej jest w mniejszych miejscowościach i powiatach. W powiecie radomszczańskim samorządowcy do zmian organizacyjnych w szkołach musieli dostosować komunikację.

- Często zdarzało się, że uczniowie nie mieścili się w autobusach komunikacji publicznej – mówi Jakub Jędrzejczak, wicestarosta powiatu radomszczańskiego. – Radzili sobie w ten sposób, że zabierali ich przypadkowi podróżni albo w skrajnych przypadkach nie docierali do szkoły – dodaje.

Tu reforma oświaty spowodowała lukę w budżecie na ponad 9 milionów złotych. Władze zdążyły wybudować nowe rondo, ale kolejnych już nie będzie. – Deficyt oświatowy dziewięć milionów dwieście tysięcy złotych spokojnie, by wystarczył na wybudowanie od nowa dziesięć kilometrów najbardziej zniszczonych dróg – zwraca uwagę Jędrzejczak.

Dlatego samorządowcy stają na głowie – piszą pisma i proszą o pomoc, ale wszystko na nic – rząd nie widzi problemu.

"Degraduje się finansowo samorządy"

Podczas expose premier Mateusz Morawiecki mówił, że rząd w 2019 roku subwencję oświatową zwiększył o ponad 3,8 miliarda złotych, a obecny minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zwracał uwagę, że subwencja na 2019 rok będzie wynosiła prawie 47 miliardów złotych.

Iwona Waszkiewicz przyznaje, że ministerstwo faktycznie przyznaje coraz większe subwencje oświatowe dla samorządów, ale - jak zastrzega - są za małe na wydatki. - My przejmujemy pomału całe finansowanie oświaty – twierdzi.

- Te różnice są tak duże, że efekt jest dla samorządów zabójczy – ostrzega prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz. – To wygląda na całkiem intencjonalne niszczenie samorządów, bo mówi się społeczeństwu, że samorządy mają mnóstwo pieniędzy i sobie nie radzą, źle zarządzają tym, co mają, a jednocześnie odbiera się im dochody i dokłada zadań – dodaje.

Z expose premiera cała Polska mogła się dowiedzieć, że dziś samorządy mają więcej pieniędzy niż kiedykolwiek. – W samorządach zarejestrowaliśmy przyrost przez cztery lata w wysokości 20 miliardów złotych – podkreślał Mateusz Morawiecki.

Jak jednak podaje Ministerstwo Finansów wzrost dochodów wyniósł 15,43 miliardów złotych. Jeśli odejmiemy od tego wzrost wydatków na poziomie 19,16 miliardów złotych, który powstał w wyniku polityki Prawa i Sprawiedliwości, to samorządy są prawie cztery miliardy na minusie.

Polityka PiS uderza w budżety samorządówtvn24

- W ten sposób degraduje się finansowo samorządy i za chwilę będzie można mówić, że one sobie nie radzą, bo sobie nie mają prawa poradzić – mówi Zygmunt Frankiewicz.

"Coraz więcej obowiązków, a wzrostów dochodów brak"

Rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy Włodzimierz Tutaj przyznaje, że jego miasto by podreperować budżet podniosło stawki podatku od nieruchomości, wzrosły ceny biletów komunikacji miejskiej i planowane jest podniesienie opłaty w strefie płatnego postoju w centrum miasta.

Również wicestarosta powiatu radomszczańskiego Jakub Jędrzejczak planuje szereg oszczędności w starostwie, w placówkach oświatowych. – Musimy zrewidować zatrudnienie i koszty wszystkich naszych jednostek – dodaje. Pod uwagę brane są również zwolnienia.

W powiecie radomszczańskim to jeden z niewielu pomysłów na znalezienie pieniędzy, bo powiat jak inne w Polsce – nie ma dochodów własnych. – My tylko mamy do dyspozycji środki, które otrzymamy. Jeżeli nie będzie zwiększenia subwencji oświatowej i zwiększenia udziału w podatku dochodowym, nie będziemy mogli wykonać takich inwestycji – twierdzi Jędrzejczak.

Przed wprowadzeniem reformy w powiecie radomszczańskim budżet doskonale się bilansował. – Było rozsądnie i mogliśmy spokojnie planować przyszłość, a dziś przyszłość jest zagrożona, ponieważ mamy coraz więcej obowiązków, a brak jest wzrostów dochodów, który pozwalałby nam to pokryć – dodaje.

"Odebranie funduszy sposobem na osłabienie władzy samorządowej"

Gwoździem do trumny były wrześniowe podwyżki dla nauczycieli, które częściowo musiały pokryć samorządy. Zdaniem wiceprezydent Bydgoszczy Iwony Waszkiewicz "to nie powinno być tak, że babcia kupuje swojemu wnukowi prezent, a rodzice za to płacą". – Tak to dzisiaj wyglądało i to było dla nas bardzo trudne i kosztowne, kiedy dowiedzieliśmy się, że cały koszt operacji podwyższenia wynagrodzeń dla nauczycieli to ponad 13 milionów złotych, a siedem musimy dopłacić ze środków własnych – zwraca uwagę.

Zdaniem prezesa Związku Miast Polskich takie traktowanie samorządów może być batem na niepokornych i rewanżem za przegrane przez PiS wybory samorządowe w większych miastach.

- Samorząd jest postrzegany jako zupełnie niezależna, i słusznie, władza publiczna, która jest poza kontrolą Prawa i Sprawiedliwości. Dla rządzących ta sytuacja jest nie do przyjęcia, że jest jakikolwiek inny niezależny ośrodek władzy - mówi Zygmunt Frankiewicz.

- A sposobem na osłabienie tej władzy jest na przykład odebranie funduszy. Mnie się to składa w logiczną całość – dodaje.

Samorządowcy zgodnie zapewniają, że inwestycje już rozpoczęte na pewno zostaną ukończone – jak przebudowa drogi w centrum Bydgoszczy czy remont starostwa powiatowego w Radomsku.

Niektóre samorządy w związku z zaistniałą sytuacją zastanawiają się nad podjęciem radykalnych kroków. – Jesteśmy skonfundowani tym, że rząd ciągle jakby nie widzi tego problemu i ciągle przekonuje, że subwencja powinna nam na wszystko wystarczać – mówi Włodzimierz Tutaj. Rzecznik Urzędu Miasta Częstochowy nie wyklucza możliwości pozwania rządu do sądu.

Przez prawie tydzień reporterzy "Czarno na białym" próbowali umówić się na rozmowę z przedstawicielami Ministerstwa Finansów lub Ministerstwa Edukacji, ale nikt nie zgodził się na rozmowę przed kamerą. Reporterów odesłano do ostatniej konferencji prasowej ministra edukacji, na której Dariusz Piontkowski mówi, że subwencja systematycznie rośnie i także przewidywany jest poważny jej wzrost na rok 2020.

Autor: asty//kg / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Uzbrojony w nóż napastnik zaatakował w piątek wieczorem uczestników festynu z okazji 650-lecia miasta Solingen na zachodzie Niemiec - poinformowała agencja dpa. Z rąk nożownika zginęły trzy osoby, a osiem zostało rannych. Niemiecka policja zatrzymała już dwie osoby. Do przeprowadzenia ataku przyznało się tak zwane Państwo Islamskie.

Atak nożownika podczas festynu w Solingen. Policja zatrzymała dwie osoby

Atak nożownika podczas festynu w Solingen. Policja zatrzymała dwie osoby

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Francuski aktor Alain Delon został w sobotę pochowany w swojej prywatnej posiadłości w Douchy w środkowej Francji. W zamkniętej, prywatnej ceremonii uczestniczyła trójka jego dzieci i około 50 gości.

Prywatna ceremonia pogrzebowa Delona. Przed posiadłością setki fanów, okoliczne drogi zamknięte

Prywatna ceremonia pogrzebowa Delona. Przed posiadłością setki fanów, okoliczne drogi zamknięte

Źródło:
PAP

Maszynista pociągu Intercity nie zatrzymał się przed semaforem "stój" w Trzebini i wjechał na tor, po którym z naprzeciwka poruszał się inny pociąg. Dopiero później użył sygnału radio "stój", zatrzymując swój pociąg i ten jadący z naprzeciwka. Komisja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

Semafor wskazywał "stój", maszynista się nie zatrzymał. Dwa pociągi jechały na siebie

Semafor wskazywał "stój", maszynista się nie zatrzymał. Dwa pociągi jechały na siebie

Źródło:
Kontakt24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami we wschodniej połowie Polski. Temperatura w cieniu będzie przekraczać 30 stopni Celsjusza. Dla wielu miejsc wydano ostrzeżenia drugiego stopnia.

Pomarańczowe ostrzeżenia w 12 województwach

Pomarańczowe ostrzeżenia w 12 województwach

Aktualizacja:

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał, że "bardzo pozytywnie ocenia operację kurską". - Jest ona złożona, ale idzie zgodnie z planem - oznajmił. Siły ukraińskie wkroczyły do przygranicznego obwodu rosyjskiego na początku sierpnia.

"Rezerwy wymiany rosną". Dlatego Ukraińcy wkroczyli do przygranicznego obwodu

"Rezerwy wymiany rosną". Dlatego Ukraińcy wkroczyli do przygranicznego obwodu

Źródło:
PAP

28-letni mężczyzna zginął na Orlej Perci w wyniku upadku z dużej wysokości - przekazało w sobotę Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Od piątku ratownicy interweniowali 27 razy.

28-latek zginął w Tatrach

28-latek zginął w Tatrach

Źródło:
PAP, RMF FM

Ziemia nagle zapadła się na chodniku w stolicy Malezji. 48-letnia kobieta, która wpadła do środka, pozostaje zaginiona - poinformowały służby.

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

Źródło:
Reuters, The Guardian, CBS News

Upały wróciły do Polski. W niedzielę temperatura w cieniu poszybuje aż do 33 stopni Celsjusza. Kolejne dni również zapowiadają się bardzo gorąco. Słoneczne chwile w nielicznych miejscach mogą być przerywane przez opady deszczu i burze.

Fala gorąca na ostatni tydzień wakacji

Fala gorąca na ostatni tydzień wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

PO od lat mówi, że aborcja powinna być dostępna, legalna, bezpłatna i bezpieczna. Ale nie będziemy mydlić oczu wyborcom, że w przyszłym tygodniu przepchniemy ustawę przez Sejm, bo to będzie trudne - powiedziała wiceministra Aleksandra Gajewska z KO. Powiedziała, że trwają rozmowy z politykami PSL w sprawie aborcji, ale "liderzy są bardziej radykalni niż członkowie".

Gajewska o PSL: rozmawiamy o aborcji, ale liderzy są bardziej radykalni niż członkowie

Gajewska o PSL: rozmawiamy o aborcji, ale liderzy są bardziej radykalni niż członkowie

Źródło:
TVN24

Nie odpuszczę tematu aborcji w tej kadencji na milimetr - zadeklarował lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Komentował wczorajsze słowa premiera Donalda Tuska. - Donald, przepraszam. Nie zgadzam się z taką tezą - powiedział.

Czarzasty odpowiada Tuskowi: Donald, przepraszam, nie zgadzam się. Nie odpuścimy

Czarzasty odpowiada Tuskowi: Donald, przepraszam, nie zgadzam się. Nie odpuścimy

Źródło:
TVN24

Prezydent Ukrainy, prezydent Polski i premier Litwy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie. Andrzej Duda zapewnił, że Polska nadal będzie wspierać Ukrainę militarnie i politycznie. Złożył też deklarację dotyczącą hipotetycznego wycofywania wojsk rosyjskich z Ukrainy. Na te słowa żartobliwie zareagował Zełenski.

Deklaracja Dudy i żart Zełenskiego na wspólnej konferencji

Deklaracja Dudy i żart Zełenskiego na wspólnej konferencji

Źródło:
PAP, TVN24

Turcja wznawia wspólne patrole wojskowe z Rosją w północnej Syrii - poinformował resort obrony w Ankarze. Patrole granicy syryjskiej były prowadzone od 2019 roku, zostały zawieszone cztery lata później ze względów bezpieczeństwa w regionie.

Państwo NATO wznawia patrole wojskowe. Z Rosją

Państwo NATO wznawia patrole wojskowe. Z Rosją

Źródło:
PAP, BBC

Ukraina po raz pierwszy z powodzeniem użyła pocisku rakietowego Palianyca - poinformował w czasie przemówienia z okazji Dnia Niepodległości w Kijowie prezydent Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że jest to broń "zupełnie nowej klasy".

Ukraińcy mają nową broń, Palianycę

Ukraińcy mają nową broń, Palianycę

Źródło:
Defense Express, PAP, BBC

Szczyt sezonu na grzyby zbliża się wielkimi krokami. Należy jednak pamiętać, że grzybobranie może słono kosztować - za złamanie przepisów można otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. Co więcej, za zbieranie gatunków chronionych sąd może wymierzyć karę pięciu tysięcy złotych.

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Źródło:
tvn24.pl

Włoskie służby otworzyły śledztwo w kierunku zabójstwa po śmierci miliardera Mike'a Lyncha i sześciu innych osób na luksusowym jachcie u wybrzeży Sycylii. Zarzutów nikomu nie postawiono, a dochodzenie nabierze bardziej konkretnego kierunku po wydobyciu i przebadaniu wraku leżącego na dnie morza. Przesłuchano wszystkich ocalałych pasażerów i członków załogi jednostki, w tym jej kapitana.

Zatonięcie jachtu, śmierć miliardera i innych osób. Śledztwo w kierunku zabójstwa

Zatonięcie jachtu, śmierć miliardera i innych osób. Śledztwo w kierunku zabójstwa

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Putin tej wojny nie wygrał i nie wygra - stwierdził w "Faktach po Faktach" były zastępca dowódcy strategicznego NATO do spraw transformacji generał Mieczysław Bieniek. W sobotę Ukraina obchodzi 33. rocznicę niepodległości, jest to także 913. dzień inwazji zbrojnej Rosji na ten kraj.

"Ukrainę było stać, aby w sposób skryty zorganizować błyskotliwą operację wojskową"

"Ukrainę było stać, aby w sposób skryty zorganizować błyskotliwą operację wojskową"

Źródło:
TVN24

Żołnierze Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy będą mogli uzyskać obywatelstwo ukraińskie. Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał w tej sprawie ustawę.

Walczą w Ukrainie, będą mieli obywatelstwo

Walczą w Ukrainie, będą mieli obywatelstwo

Źródło:
PAP

Co najmniej dziesięć osób zginęło po tym, jak w wyniku intensywnych opadów deszczu na wyspie Phuket w Tajlandii osunęła się ziemia. Znajduje się tam wiele hoteli i turystycznych apartamentów. Blisko 20 osób zostało rannych.

Ziemia osunęła się na popularnej wśród turystów wyspie. Zginęło co najmniej 10 osób

Ziemia osunęła się na popularnej wśród turystów wyspie. Zginęło co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP, AFP

Bardzo bym się cieszył, gdyby to Mariusz Błaszczak został moim następcą na stanowisku prezesa Prawa i Sprawiedliwości - powiedział Jarosław Kaczyński. Zaznaczył jednocześnie, że nie jest to "swoista dyrektywa seniora partii", a ostateczną decyzję podejmie kongres PiS.

Kto zastąpi Kaczyńskiego? Prezes PiS wskazał faworyta. "Cenię go i lubię"

Kto zastąpi Kaczyńskiego? Prezes PiS wskazał faworyta. "Cenię go i lubię"

Źródło:
PAP

Odblokowano autostradę A4 we Wrocławiu, na której w sobotę panowały poważne utrudnienia po śmiertelnym wypadku, do którego doszło nad ranem. Obecnie sytuacja na drodze wróciła do normy.

Śmiertelny wypadek na autostradzie

Śmiertelny wypadek na autostradzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W tragicznym wypadku przy ulicy Vogla zginęły trzy osoby. Śledztwo jest już na końcowym etapie. Jak ustalono, kierowca pędził przez teren zabudowany obok ścieżki pieszo-rowerowej nawet 170 km/h. Mieszkańcy zbierają podpisy z apelem do władz miasta i policji o pilne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na tej ulicy. - Nie chcemy kolejnej tragedii - mówi nam radna KO i inicjatorka akcji Urszula Włodarska-Sęk.

Uderzyli w drzewo, auto stanęło w płomieniach. Trzy osoby zginęły. Biegli wyliczyli prędkość

Uderzyli w drzewo, auto stanęło w płomieniach. Trzy osoby zginęły. Biegli wyliczyli prędkość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym pochodzący z pożarów lasów w zachodniej Kanadzie dotarł w tym tygodniu do Europy - podało Europejskie Centrum Monitorowania Atmosfery Copernicus (CAMS).

Dym z kanadyjskich pożarów dotarł do Europy

Dym z kanadyjskich pożarów dotarł do Europy

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
"Gromadzili chore wręcz ilości szczątków ludzkich z całego świata"

"Gromadzili chore wręcz ilości szczątków ludzkich z całego świata"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24 wraca "Czarno na białym". Najbliższa premiera już 26 sierpnia. Program przygotowywany przez wielokrotnie nagradzanych dziennikarzy będzie można oglądać codziennie - od poniedziałku do czwartku o godzinie 20.30. Wszystkie reportaże będą dostępne też w portalu TVN24 GO - a większość z nich będzie można tam zobaczyć jeszcze przed emisją w telewizji.

"Czarno na białym" wraca po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24

"Czarno na białym" wraca po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24

Źródło:
Czarno na białym

Pierwszy odcinek wyczekiwanego przez widzów nowego sezonu "Odwilży" właśnie pojawił się na platformie Max. Czego spodziewać się po nowej odsłonie produkcji? Na ekranie zobaczymy dobrze znanych bohaterów, ale też plejadę gwiazd w rolach nowych postaci.

Pierwszy odcinek drugiego sezonu "Odwilży" już dziś w serwisie Max

Pierwszy odcinek drugiego sezonu "Odwilży" już dziś w serwisie Max

Źródło:
DD TVN, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi film "Mrugnij dwa razy", który jest reżyserskim debiutem Zoë Kravitz. Prowadząca program opowiedziała też o sprzedaży najdroższej w filmowej historii figurki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl