Nie będzie dopisywania pytań do wrześniowego referendum. Pytania o Lasy Państwowe, wiek emerytalny i sześciolatki mają jednak zostać zadane. - Zwracam się do Senatu z wnioskiem, by poddać te kwestie pod ogólnokrajowe referendum w dniu wyborów parlamentarnych zarządzonych na dzień 25 października - poinformował w orędziu prezydent Andrzej Duda.
- Kilka dni temu spotkałem się z przedstawicielami inicjatyw obywatelskich. Reprezentują oni 6 milionów Polaków, którzy podpisali się pod wnioskiem o referendum w trzech niezwykle istotnych sprawach - powiedział prezydent. Doprecyzował, że chodzi o pytania o Lasy Państwowe, wiek emerytalny i sześciolatki.
Referendum w wybory
Dodał, że chciałby, żeby referendum w tych sprawach odbyło się w październiku. - Zwracam się do Senatu, by poddać te kwestie pod ogólnokrajowe referendum w dniu wyborów parlamentarnych zarządzonych na dzień 25 października - zaznaczył. Jak podkreślił, "referendum w połączeniu z wyborami będzie znacząco tańsze niż w innym terminie".
- Przyjęte rozwiązanie umożliwi poznanie woli Polaków i wskazanie kierunku oczekiwanych przez społeczeństwo zmian - ocenił.
Prezydent przychylił się w ten sposób do wniosku PiS i "Solidarności". Nie odniósł się natomiast do propozycji innych partii, które wnioskowały, by w referendum zapytać także m.in. o to, czy lekcje religii powinny być finansowane z budżetu (pytanie od Zjednoczonej Lewicy) oraz o przywrócenie kary śmierci (pytanie od partii KORWiN).
6 września bez zmian
Andrzej Duda dodał też, że zaplanowane na wrzesień referendum się odbędzie. - Zdecydowałem uszanować wolę mojego poprzednika, popartą decyzją Senatu, i nie odwoływać referendum zarządzonego na 6 września, nie ingerować w tamtą decyzję - podkreślił.
6 września zgodnie z inicjatywą poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego Polacy mają odpowiadać na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu", czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości, co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".
Autor: eos/ja / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Prezydenta RP