Prezydent Andrzej Duda wręczył w poniedziałek Order Orła Białego arcybiskupowi seniorowi archidiecezji lwowskiej kard. Marianowi Jaworskiemu. - Ksiądz kardynał jest częścią wielkiej opowieści o Rzeczypospolitej – mówił prezydent o odznaczonym.
Duchowny otrzymał Order Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla odbudowy życia religijnego na Kresach Wschodnich, pogłębiania dialogu ekumenicznego oraz za osiągnięcia naukowe w dziedzinie filozofii i teologii". - To bardzo wzruszający moment dla mnie, a jednocześnie bardzo ważny dla budowania opowieści o historii Rzeczypospolitej. Eminencja ksiądz kardynał jest częścią wielkiej opowieści o Rzeczypospolitej. Wielkiej opowieści o tym, jak Rzeczpospolita odzyskiwała siłę, także przez przywracanie wiary swoim synom, a więc naszym rodakom. Nie tylko tutaj w Polsce na dzisiejszych ziemiach Rzeczypospolitej, ale także na tych ziemiach, które przez Rzeczpospolitą w wyniku zawieruchy dziejowej zostały utracone - powiedział prezydent Duda.
Misja od papieża
Podkreślił, że trudno wymienić wszystkie zasługi kard. Jaworskiego dla Polski, ale jako kapłan "służąc Kościołowi, służył narodowi" i przez wiele dziesięcioleci sprawując posługę i pracując naukowo w Polsce, nie zapominał o swojej ojczystej ziemi - o Lwowie, Kresach i mieszkających tam Polakach. - Znamienny w życiu eminencji jest rok 1991, kiedy Ojciec Święty, św. Jan Paweł II, przyjaciel eminencji księdza kardynała, powierzył mu misję udania się z powrotem do Lwowa i prowadzenia we Lwowie i na Ukrainie spraw Kościoła. Misji wielkiej, misji trudnej po latach komunistycznego spustoszenia, po latach wydzierania religii i wiary z serc ludzi, po latach walki z polskością - mówił prezydent. Jak zaznaczył, 17 lat posługi abp. Mariana Jaworskiego w archidiecezji lwowskiej to czas "spektakularnego sukcesu" i odradzania Kościoła, bo gdy duchowny zaczynał swoją misję, było tam kilka parafii i kilkunastu księży, a kiedy ją kończył, księży było 490, parafii 290, funkcjonowały 122 domy zakonne i siedem seminariów duchownych.
"Wielkie dzieło pojednania"
- To także wielkie dzieło pojednania, które eminencja realizował pomiędzy Polakami a Ukraińcami - ocenił prezydent. - Pojednania wobec trudnej historii, jaką przyniósł nam wszystkim okres II wojny światowej, wobec dramatycznych krzywd, jakie zostały tam wyrządzone, przede wszystkim Polakom. Była to misja niezwykle trudna, ale realizowana z tak wielkim powodzeniem - dodał. Andrzej Duda przypomniał, że za tę misję odbudowywania wiary i porządku moralnego w duszach ludzi oraz za budowanie pojednania kard. Jaworski otrzymał od kolejnych prezydentów Ukrainy - Leonida Kuczmy i Wiktora Juszczenki dwa Ordery Jarosława Mądrego (V i IV klasy).
Pożegnał Jana Pawła II "w imieniu wierzących i Polski"
Prezydent podkreślił wiedzę, skromność i życzliwość kard. Jaworskiego. Podziękował kardynałowi za to, że jako wieloletni przyjaciel Jana Pawła II to on właśnie udzielił mu ostatniego namaszczenia, żegnając go w imieniu ludzi wierzących i Polski. Kard. Jaworski zaznaczył, że przyjmuje odznaczenie jako wyraz uznania dla Kościoła, któremu służył. - Pragnę wyrazić swoją głęboką wdzięczność za tak zaszczytne odznaczenie przez pana prezydenta - dziękował kardynał. - Słowa same są blade, ale płyną one z mego wnętrza. To odznaczenie przyjmuję jako wyraz uznania dla Kościoła, któremu służyłem, mając świadomość, że Kościół pełniąc swoją misję, służy narodowi - podkreślił. Dodał, że Kościół wzywa, by "przez swoją prawą postawę wszyscy dbali o dobro wspólne". Kardynał życzył, aby "jak najwięcej rodaków w kraju i rozproszonych po całym świcie słyszało wezwanie Piotra Skargi, by zabiegali o prawdziwe odrodzenie Ojczyzny".
Uroczystość odbyła się w krakowskim mieszkaniu kard. Jaworskiego. Uczestniczyli w niej m.in.: biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damian Muskus, bp Marian Buczek - były biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej i biskup senior diecezji charkowsko-zaporoskiej, szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, wojewoda Józef Pilch, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, senator Zbigniew Cichoń oraz krewni i przyjaciele kard. Jaworskiego.
"Dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej"
Kard. Marian Jaworski urodził się 21 sierpnia 1926 roku we Lwowie. Święcenia kapłańskie uzyskał w 1950 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej. Studiował na Wydziale Teologicznym UJ i na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL. Na uczelniach tych uzyskał doktoraty z teologii i filozofii. Habilitował się w zakresie filozofii religii w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Był wykładowcą KUL, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie. W latach 1976-81 był dziekanem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie, a gdy 8 grudnia 1981 r. Jan Paweł II przekształcił wydział w Papieską Akademię Teologiczną, został pierwszym rektorem tej uczelni. W 1984 r. został mianowany biskupem tytularnym Lambesi i Administratorem Apostolskim archidiecezji w Lubaczowie, będącej tą częścią archidiecezji lwowskiej, która pozostała w granicach Polski. Sakrę biskupią otrzymał 23 czerwca 1984 r. w Katedrze na Wawelu. 16 stycznia 1991 papież mianował bp. Jaworskiego pierwszym po II wojnie światowej arcybiskupem metropolitą lwowskim obrządku łacińskiego. W 1992 r. został pierwszym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy. W latach 1996-98 był on również administratorem apostolskim diecezji łuckiej, a w 1997 został rektorem seminarium duchownego we Lwowie-Brzuchowicach. Jan Paweł II ogłosił 28 stycznia 2001 r., że ks. abp Marian Jaworski trzy lata wcześniej na konsystorzu w 1998 r. został przez niego wyniesiony do godności kardynalskiej in pectore - "w sercu", czyli nie ogłaszając publicznie jego nazwiska. Abp Jaworski został kreowany kardynałem na konsystorzu 21 lutego 2001. Jako biskup i kardynał Marian Jaworski uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych oraz w konklawe po śmierci Jana Pawła II, które wybrało w 2005 r. jego następcę - Benedykta XVI. 21 października 2008 r. Benedykt XVI przyjął rezygnację kard. Jaworskiego z urzędu metropolity lwowskiego. Kardynał wrócił wówczas do Polski i zamieszkał w Krakowie. Kard. Jaworski jest doktorem honoris causa m.in.: Uniwersytetu w Bochum, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie to Uniwersytet Papieski Jana Pawła II) i wrocławskiego Papieskiego Wydziału Teologicznego. Jest też honorowym obywatelem Krakowa, Lubaczowa i Puszczykowa. Prezydent Lech Kaczyński w 2007 r. odznaczył go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Najwyższe polskie odznaczenie
Order Orła Białego jest najwyższym polskim odznaczeniem. Nadawany jest za "znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej".
"Cała Polska czyta Konstytucję (prezydentowi)"
Przed kamienicą przy ul. Kanonicznej, w której odbywała się uroczystość, na prezydenta czekała kilkuosobowa grupa demonstrantów z transparentem "Cała Polska czyta Konstytucję (prezydentowi)". Kiedy Andrzej Duda wchodził i wychodził z budynku, protestujący skandowali: "Konstytucja".
Autor: agr/jb / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24