Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek ustawę o Karcie Dużej Rodziny, która uprawnia członków rodzin wielodzietnych do wielu zniżek i ulg. Do tej pory karta funkcjonowała na mocy rządowego programu, od stycznia będzie mieć rangę ustawy. - To wspólny prezent, złożony pod choinkę wszystkim polskim rodzinom. To taki prezent zbiorowy - mówił prezydent.
- Sam wiem jak to jest w rodzinach wielodzietnych. Święta to czas koncentracji, wymagający wielkiej energii przy przygotowaniach i opiece nad dziećmi. Dziękuję, że mimo to jesteście tu z nami - powiedział tuż przed podpisaniem ustawy prezydent Bronisław Komorowski do wielodzietnych rodzin, które z tej okazji pojawiły się w Pałacu Prezydenckim."Będziemy dalej rozbudowywać"Karta Dużej Rodziny ma dać rodzinom z przynajmniej trójką dzieci szereg ulg i zniżek. - Ale ja mam nadzieję, że to nie koniec pracy nad tym projektem. Że będziemy tę kartę dalej rozbudowywać, żeby była coraz bardziej atrakcyjna i żeby dawała pozytywne efekty - dodał Bronisław Komorowski.Ustawa określa zasady przyznawania karty, uprawnienia z niej wynikające oraz sposób realizacji i finansowania zadań przez resort pracy, administrację rządową i samorząd.
Członkowie rodzin wielodzietnych, niezależnie od dochodu, dzięki karcie będą mieć zniżki na przejazdy koleją, opłaty paszportowe i wstęp do niektórych muzeów czy obiektów sportowych.
Dla kogo?
Karty będą przysługiwały rodzinom, które mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do 18 lat, lub do 25 - gdy się uczą.
W przypadku dziecka niepełnosprawnego (musi mieć orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności) nie ma granicy wieku.
Przysługiwać będą samotnemu rodzicowi, rodzicom (także zastępczym, opiekunom w pieczy zastępczej), małżonkowi rodzica. Będą mogli ją otrzymać nie tylko obywatele polscy, ale też cudzoziemcy mający pozwolenie na pobyt stały w Polsce, długoterminową rezydenturę, uchodźcy.
Autor: mn//plw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock