Prezydent Duda: cały czas dążymy do tego, aby zwiększyć obecność wojsk USA

TVN24

Podczas wspólnej konferencji z prezydent Litwy Andrzej Duda mówił o obecności wojsk amerykańskich w Polscetvn24
wideo 2/35

Cały czas dążymy do zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce - oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda. Wsparcie dla tych zabiegów wyraziła podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Prezydenci Polski i Litwy zostali zapytani w czwartek podczas wspólnej konferencji prasowej w Warszawie o starania podejmowane w celu zwiększenia obecności wojsk Stanów Zjednoczonych w regionie Europy Środkowej.

Duda: dążymy do zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że obecnie w Polsce przebywa około 4,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy. Ocenił, że ich obecność to inwestycja zarówno w bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych, jak i Europy.

- Cały czas dążymy do tego, aby tę obecność zwiększyć - zapewnił. Przypomniał, że w tej sprawie prowadził rozmowy między innymi z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Waszyngtonie oraz wiceprezydentem Mike'em Pencem podczas zakończonej w ubiegłym tygodniu konferencji bliskowschodniej.

- Wierzę w to, że w najbliższych miesiącach będziemy mogli usłyszeć decyzje, jakie władze Stanów Zjednoczonych podejmą w tym zakresie. Mam nadzieję, że będzie to oznaczało zwiększenie obecności amerykańskiej w naszej części Europy - podkreślił.

Wyraził nadzieję, że zwiększeniu ulegnie zarówno liczba żołnierzy, jak i infrastruktury obronnej.

Prezydent Litwy: wspieramy Polskę w zwiększaniu obecności wojsk USA

Prezydent Grybauskaite podkreśliła, że obecność wojsk USA w regionie Europy Środkowej leży zarówno w interesie Polski, jak i Litwy.

- Wspieramy dążenia Polski do posiadania na swoim terenie jak największego amerykańskiego kontyngentu - oświadczyła.

Grybauskaite przebywa od czwartku w Polsce z dwudniową wizytą. Prezydenci Litwy i Polski przyjęli pierwszego dnia wizyty wspólną deklarację w sprawie wzmocnienia polsko-litewskiego partnerstwa na rzecz bezpieczeństwa.

Ponadto w obecności prezydentów Polski i Litwy ministrowie obrony Polski - Mariusz Błaszczak i Litwy - Raimundas Karoblis podpisali porozumienie o ustanowieniu bezpiecznej łączności do wymiany informacji radiolokacyjnych oraz list intencyjny w sprawie afiliacji litewskiej brygady zmechanizowanej Geležinis Vilkas (Żelazny Wilk) i polskiej 15. Brygady Zmechanizowanej w czasie pokoju do dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.

W piątek przed południem Grybauskaite spotka się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. Następnie uda się do Lublina, gdzie wraz polskim prezydentem złoży wieniec przed pomnikiem Unii Lubelskiej. W piątek po południu w Lublinie dojdzie też do trójstronnego spotkania prezydent Grybauskaite, prezydenta Dudy oraz prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Troje przywódców odwiedzi wspólnie kwaterę główną Wielonarodowej Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej, LITPOLUKRBRIG. W siedzibie LITPOLUKRBRIG odbędą się rozmowy trójstronne delegacji Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Litewskiej oraz Ukrainy pod przewodnictwem prezydentów.

Autor: akr//kg//kwoj / Źródło: PAP

Raporty: