Prezydent chce wspólnego świętowania. Opozycja odpowiada

Prezydent Andrzej Duda: świętujmy niepodległość wspólnie
Prezydent Andrzej Duda: świętujmy niepodległość wspólnie
tvn24
tvn24Prezydent chce wspólnego świętowania

Apel prezydenta Andrzeja Dudy o wspólne prace w sprawie obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości powinien być przyjęty przez opozycję "z dozą dobrej woli" - uważa Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta. Według polityków opozycji jedności nie da się zadekretować ustawą.

Prezydent Andrzej Duda zaapelował podczas uroczystości 11 listopada o wspólne prace nad przygotowaniem obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. - Wierzę, że może już w 2017, ale przede wszystkim 2018 r. moglibyśmy razem pójść ku czci niepodległej, suwerennej Polski - powiedział. Prezydent Andrzej Duda poinformował też, że przygotował projekt ustawy o Narodowych Obchodach 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Projekt zakłada powstanie komitetu obchodów, w skład którego wejdzie prezydent RP, przedstawiciele najwyższych władz RPi, m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, prezes Rady Ministrów, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, minister Obrony Narodowej, szef MSWiA, minister Spraw Zagranicznych, minister Edukacji Narodowej, minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pełnomocnik Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości RP, prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz szef Kancelarii Prezydenta. W skład komitetu mają wejść też przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych i ugrupowań politycznych, które startowały w ostatnich wyborach parlamentarnych i uzyskały - samodzielnie - wynik, co najmniej 3 proc., a jako koalicja, co najmniej 6 proc. Prezydent zaapelował o zaangażowanie w te prace wszystkich sił politycznych.

Poszukiwanie "dobrej woli"

Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski powiedział w sobotę w radiowej Trójce, że propozycja Andrzeja Dudy powinna być przyjęta z "dozą dobrej woli ze strony opozycji". - To jest wyciągnięcie ręki, próba zbudowania ad hoc pewnej koalicji wokół najważniejszego święta, które w najbliższych latach nas czeka - podkreślił. - To jest jeden z celów, które sobie wyznaczył pan prezydent, aby wysłuchać głosów tych polityków i działaczy, którzy być może mają inne poglądy polityczne, poglądy na bieżące spory. Ale jednak mogą coś ciekawego wnieść na ten temat, jak dobrze przygotować się do obchodów - wyjaśniał Magierowski. Jego zdaniem obchody Dnia Niepodległości w 2018 roku będą dobrą okazją do promocji Polski. - Okazją do opowiedzenia o 100-leciu niepodległości Polski sąsiadom i nie tylko - dodał. Poseł PO Marcin Kierwiński zaznaczył, że do końca nie wie, co się kryje pod projektem przygotowanym przez prezydenta. - Jeżeli to ma być takie zadeklarowanie, że wszyscy będziemy na 100-leciu odzyskania naszej niepodległości razem, to ja wolałbym, żeby pan prezydent nie pisał ustawy, tylko po prostu wziął się do roboty i zaczął to robić - zwrócił uwagę. Według posła Platformy nie da się zadekretować wspólnego obchodzenia Dnia Niepodległości ustawami. Europoseł PSL Jarosław Kalinowski podkreślił, że bardzo chciałby, aby podczas obchodów Święta Niepodległości razem z prezydentem na placu Piłsudskiego byli obecni przedstawiciele wszystkich opcji politycznych. - Bo to jest ten moment i miejsce, gdzie naprawdę powinniśmy być wszyscy razem - powiedział. Kalinowski wyraził jednak wątpliwość, czy taki pomysł powinien być warunkowany ustawowo.

"Rzeczywistość będzie smutna"

Posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer podkreśliła, że wspólne obchody Święta Niepodległości są bardzo ważne. - My chcemy łączyć, a nie dzielić - zaznaczyła. Zwróciła jednak uwagę, że jedności nie da się zadekretować ustawą. - Uważamy, że czyny, a nie słowa budują jakąś jedność. I rzeczywiście Nowoczesna chciałaby zasypywać te rowy, bo te rowy powstały za głębokie - mówiła posłanka. Zdaniem posła Grzegorza Długiego (Kukiz'15) projekt ustawy prezydenta w sprawie obchodów trafi w próżnię. - My bardzo chętnie się do tego przyłączymy i liczę, że inni też. Jednak rzeczywistość będzie smutna - powiedział. Jako bardzo dobrą ocenił propozycję prezydenta poseł PiS Łukasz Schreiber. - Propozycja nie jest sztucznym łączeniem osób z różnych środowisk. To propozycja, która nawołuje, abyśmy wspólnie ponad podziałami obchodzili Dzień Niepodległości, bo tak powinno być - podkreślił parlamentarzysta. - To słuszna inicjatywa, która nie wywołuje żadnych kontrowersji, dlatego opozycja powinna się do niej przyłączyć - wskazał.

Autor: dln\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości