Polska

Prezydent zabierze głos na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Powie o "trzech wartościach"

Polska

Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek w Nowym Jorku z Donaldem TrumpemTVN 24
wideo 2/32

Prezydent Andrzej Duda zabierze we wtorek głos w debacie generalnej 74. Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jak zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, wystąpienie będzie się koncentrowało wokół trzech wartości: pokoju, ekologii i zrównoważonego rozwoju.

We wtorek rano lokalnego czasu prezydent wysłucha wystąpienia Donalda Trumpa na 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Następnie spotka się mediami.

Kolejnym punktem wizyty prezydenta w ONZ są dwa spotkania bilateralne: z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid oraz z prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem.

Późnym popołudniem polski prezydent zabierze głos podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Prezydent skoncentruje się na "trzech wartościach"

Wystąpienie Dudy skupi się w tym roku wokół trzech wartości - zapowiedział szef gabinetu prezydenta RP. Pierwszą z nich będzie motyw przewodni polskiego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, czyli "pokój przez prawo międzynarodowe". - Kończymy nasze dwuletnie członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Prezydent podsumuje ten okres i nasze osiągnięcia - powiedział Szczerski.

Po drugie - mówił prezydencki minister - ekologia. - Kończymy też naszą prezydencje w konferencji klimatycznej ONZ. Prezydent przestawi pięć nowych inicjatyw Polski, dotyczących poprawy ochrony środowiska w Polsce, od komunikacji miejskiej po zalesianie - powiedział.

Trzecim tematem będzie "kwestia państwa dobrobytu i dyskusji o modelu polityki dobrobytu, która wpisuje się w agendę ONZ w sprawie zrównoważonego rozwoju".

Wieczorem polska para prezydencka weźmie udział w obiedzie, wydanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych dla uczestników sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Według Szczerskiego będzie to kolejna okazja do rozmów kuluarowych i zapewne dojdzie wtedy do kolejnej rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem.

Para prezydencka w USA

Para prezydencka przyleciała do Stanów Zjednoczonych w sobotę przed północą lokalnego czasu. W niedzielę Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkali się z Polonią w New Britain w stanie Connecticut.

W poniedziałek prezydent Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Przywódcy podpisali deklarację w sprawie lokalizacji dla zwiększonej obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Wyrazili też przekonanie, że w niedługim czasie Polska zostanie objęta programem ruchu bezwizowego.

Autor: ads/mtom / Źródło: PAP