Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński w "Kropce nad i" komentował ostatnie decyzje PiS i prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie TK. W poniedziałek w Dzienniku Ustaw została opublikowana nowelizacja ustawy o TK, co oznacza, że weszła ona już w życie. Wcześniej tego dnia podpisał ją prezydent.
Zakończyła się "Kropka nad i".
Prezes TK powiedział, że nie obawia się o niezawisłość sędziów w Polsce
Prezes TK: sędziowie polscy nie dadzą sobie w kaszę dmuchać
Prezes TK: prezydent skorzystał z prawa, które mu przysługuje. Prezydent ma inne położenie w konstytucji. Czuwa nad przestrzeganiem konstytucji. Jest aktywnym uczestnikiem. Trybunał nie jest aktywnym uczestnikiem. Trybunał z urzędu niczego nie będzie kontrolował
Prezes TK: Ja boję się pana Boga i pogwałcenia konstytucji, której przysięgałem, że będę jej bronił.
Prezes TK: my stoimy na straży konstytucji i porządku konstytucyjnego. Pytany czy obowiązuje go nowa ustawa, powiedział, że konstytucja ma znaczenie.
prof. Rzepliński: Wspólnie obronimy integralność TK jako organu, który ma monopol na kontrolę konstytucyjności prawa.
— Kropka Nad I (@KropkaNadI) December 28, 2015
Prezes TK: Trybunał musi mieć dobre warunki do orzekania, sędziowie nie mogą się bać, że stanie za nimi policjant
Prezes TK uważa, że zaskarżoną nowelą Trybunał zająłby się szybko
Prezes TK: nie czuje nacisku, żebym podał się do dymisji. Dodał, że różne rzeczy ludzie mówią
Prof. Rzepliński o tłumaczeniach polityków PiS, że TK blokowałby ich ustawy. - Komentowanie któregokolwiek zarzutu byłoby obraźliwe dla Trybunału. W ogóle to jest poza Trybunałem - dodał.
Prezes TK: ja bym nie wybierał dwóch sędziów TK. Prawo nie nakazywało Sejmowi poprzedniej kadencji ich wyboru.
Prezes TK: ustawa o TK była pisana od 2010 roku do 30 lipca 2015 r., kiedy prezydent Komorowski podpisał ustawę. - Wszystkie kluby brały udział - dodał. Jak powiedział, był m.in. poseł Duda.
Prezes TK: z nikim z KOD-u się nie widziałem. To ich spontaniczne wybory.
Prezes TK odniósł się do demonstracji przeciwko zmianom w Trybunale. - Ludzie w pokojowej manifestacji korzystają z prawa, które zostało poszerzone wyrokiem Trybunału - powiedział. - Widziałem ludzi zatroskanych Polską, porządkiem konstytucyjnym. Nie sądzę, żeby ci ludzie byli bezpośrednimi beneficjentami orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego - dodał.
Prof. Rzepliński: sędzia konstytucyjny podlega tylko konstytucji, a ona nie została zmieniona
Prezes TK: nie wierzę, że prezydent Duda źle ocenia Trybunał. Mogę powiedzieć, że między mną, a wówczas posłem Dudą była chemia. Nie czuję żadnej urazy do pana prezydenta.
Prezes TK: zasadą było, że jeśli orzeka 5 sędziów, a 3 jest za albo przeciw, sprawa była kierowana do rozpatrzenia w pełnym składzie
Prof. Rzepliński : można wydawać wyroki i na Stadionie Narodowym. - Będzie jeszcze więcej sędziów, ale czy one będą dobre? - dodał.
Prezes TK: w ubiegłym roku polski Trybunał wydał 63 merytoryczne wyroki, niemiecki 49
Prezes TK: propozycje nowych ustaw to próba niszczenie sądu konstytucyjnego. To nie do przyjęcia dla moich kolegów z Europy
Prezes TK odniósł się do delegacji sędziów do Chin. - Nic do tego panu Zbyszkowi (Ziobrze-red.) kto przyjeżdża do Trybunału i gdzie sędziowie Trybunał wyjeżdżają - powiedział prof. Rzepliński.
Według prezesa TK obecnie jest 18 sędziów TK, ale tylko 10 z nich może orzekać.
Prof. Rzepliński: Jest kilka podmiotów poza prezydentem, które mogą wnieść o zbadanie ustawy o TK
Prezes TK o podpisaniu nowelizacji ustawy o TK: pan prezydent Duda może jeszcze skierować nowelę do Trybunału Konstytucyjnego
Sejm uchwalił nowelizację, autorstwa PiS, po burzliwych obradach w zeszłym tygodniu, we wtorek późnym wieczorem. O godz. 4 rano w Wigilię przyjął ją Senat. Przeciwko zmianom protestowała opozycja. PO zapowiedziała zaskarżenie noweli do TK; w środę złożyła do Trybunału wniosek o tzw. zabezpieczenie, by nowelizacja nie weszła w życie, dopóki TK nie wyda orzeczenia w sprawie.
Nowela ustawy stanowi m.in., że TK co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (dotychczas pełny skład to co najmniej 9 sędziów). W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak do tej pory - zwykłą. Ponadto terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.
Przyjęto również, że Zgromadzenie Ogólne TK nie będzie już stwierdzać wygaśnięcia mandatu sędziego (jak dziś), lecz będzie przygotowywać dla Sejmu wniosek o złożenie mandatu "w szczególnie rażących przypadkach". Postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego TK można będzie wszczynać także na wniosek prezydenta lub ministra sprawiedliwości (dziś nie mają takiego prawa), nie tylko na wniosek Zgromadzenia Ogólnego TK.
Autor: js/ / Źródło: tvn24