Do końca sierpnia w każdym gospodarstwie, które ucierpiało w wyniku nawałnic, zostaną oszacowane szkody. We wrześniu pierwsze środki finansowe na odbudowę i remonty będą mogły wpływać na konta mieszkańców - zapowiedziała premier Beata Szydło w Gostyniu (woj. wielkopolskie).
Premier uczestniczy w środę w posiedzeniu wojewódzkiego sztabu antykryzysowego w sprawie sytuacji po nawałnicach, które ponad tydzień temu przeszły nad regionem i częścią kraju. Zorganizowano je w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu. Uczestniczyli w nim także między innymi minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Premier powiedziała na początku posiedzenia sztabu, że państwo pomaga ofiarom nawałnic i że "w tej chwili będzie koncentrować się przede wszystkim na odbudowie, na pomocy ludziom". Podkreślała, że "dzieje się to od początku po nawałnicach" dzięki "wielkiej pracy wszystkich służb". W związku z tym szefowa rządu podziękowała strażakom, policji, energetykom - którzy - jak mówiła "przez pierwsze dni praktycznie 24 godziny na dobę byli tam, gdzie ludzie potrzebowali pomocy". Wyraziła też wdzięczność samorządowcom - wójtom, burmistrzom, starostom, którzy w likwidację szkód po nawałnicach i pomoc poszkodowanym "włożyli ogrom pracy".
Przywrócony prąd w Wielkopolsce
Premier poinformowała, że w Wielkopolsce udało się przywrócić prąd we wszystkich gospodarstwach. - Można powiedzieć, że ten pierwszy etap za nami, a teraz przystępujemy do drugiego etapu, czyli do odbudowy - powiedziała. Jak zaznaczyła Szydło, prowadzone obecnie szacowanie szkód "idzie bardzo sprawnie". - Praktycznie rzecz biorąc jesteśmy przekonani, że do końca sierpnia w każdym gospodarstwie, które ucierpiało, we wszystkich trzech województwach będzie inspektor nadzoru, zostaną oszacowane szkody - oświadczyła szefowa rządu. Zapowiedziała jednocześnie, że w niektórych gospodarstwach zapewne będzie trzeba powtórnie dokonać szacunku szkód. - Chociażby z tego powodu, że pierwsze szacunki odbywały się już w sobotę po tej feralnej nocy. W te miejsca, gdzie tak było, muszą wrócić inspektorzy, ponieważ zmieniliśmy rozporządzenie i jest w tej chwili uproszczony tryb i też są zwiększone środki finansowe, i co ważne, są pieniądze na budynki gospodarcze, czego do tej pory nie było - powiedziała premier. - Idzie to sprawnie i myślę, że również, tak jak założyliśmy, już we wrześniu pierwsze środki finansowe na odbudowę i remonty będą mogły wpływać na konta mieszkańców - zaznaczyła szefowa rządu. W środę po południu, po posiedzeniu sztabu, premier odwiedzi jedno z poszkodowanych gospodarstw w gminie Borek Wielkopolski.
Środki otrzymało 58 gmin
W wyniku nawałnic, które przeszły nad Polską w drugim tygodniu sierpnia, zginęło sześć osób, ponad 50 zostało rannych. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. to budynki mieszkalne. W Wielkopolsce zginęła jedna osoba. W krytycznym momencie bez prądu w regionie było około 150 tys. odbiorców.
Do tej pory wojewoda wielkopolski przekazał gminom w regionie ponad 17 mln zł na wypłatę zasiłków celowych dla rodzin i osób, które ucierpiały w wyniku nawałnic. Środki otrzymało w sumie 58 gmin w Wielkopolsce. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu zniszczeniu i uszkodzeniu uległy lasy w nadleśnictwach: Gniezno, Jarocin, Piaski i Czerniejewo. Leśnicy wyliczyli, że powierzchnia uszkodzona to ponad 15,4 tys. ha. Powierzchnia do odnowienia to ponad 3,1 tys. ha. Straty w drewnie szacowane są na 1 mln m sześc. W ubiegłym tygodniu służby wojewody podały, że wskutek nawałnic ucierpiało ponad 2,1 tys. gospodarstw rolnych. Poniesione przez rolników straty szacowane są na przeszło 18,2 mln zł. Państwowa Straż Pożarna w regionie odebrała w czasie drugiego weekendu sierpnia ponad 4,2 tys. zgłoszeń. Uszkodzonych zostało ponad 800 domów i 300 budynków gospodarczych. Około 1,8 tys. zgłoszeń dotyczyło wyrwanych, połamanych drzew. W wyniku ulewnych deszczy podtopionych zostało około 400 budynków oraz 40 dróg.
Pomoc w odbudowie parków
Szydło poinformowała również, że po rozmowie z wojewodą wielkopolskim uznała, że należy pomóc samorządom w odbudowie parków. - Te zniszczenia są tak duże, że poleciłam ministrowi ochrony środowiska, żeby stworzyć program, aby z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska samorządy mogły uzyskać pieniądze na odbudowę tych zniszczonych parków - powiedziała Szydło. Dodała, że poleci również minister edukacji narodowej, aby w podstawie programowej ujęte zostały zasady zachowania i przygotowania do sytuacji kryzysowych.
- Bardzo często jest tak, że służby powiadamiają o tym, że jest zagrożenie, a to zagrożenie często po prostu jest lekceważone, więc uważam, że powinny być również w ramach nauki w szkołach lekcje przygotowania do takich sytuacji zagrożeń prowadzone - dodała szefowa rządu.
Lasy prywatne
- Polecę panu ministrowi finansów, żeby dokonał zmian w przepisach podatkowych w taki sposób, ażeby osoby, który uzyskują pomoc ze strony Lasów Państwowych przy usuwaniu skutków [nawałnic-red.] w lasach prywatnych, pozyskiwanie drewna, również nie musiały odprowadzać od tego podatków, były z tego zwolnione - powiedziała premier. Premier zaznaczyła ponadto, że na czwartkowym posiedzeniu Rady Ministrów szef MSWiA Mariusz Błaszczak przedstawi kompleksową informację o działaniach podejmowanych w związku z sytuacją powstałą w wyniku sierpniowych nawałnic w Polsce i pomocy udzielanej poszkodowanym.
Autor: azb/ja/jb / Źródło: PAP