Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
Morawiecki w Glasgow: transformacja klimatyczna nie może odbywać się kosztem ludzi
Morawiecki w Glasgow: transformacja klimatyczna nie może odbywać się kosztem ludziTVN24
wideo 2/2
TVN24Morawiecki w Glasgow: transformacja klimatyczna nie może odbywać się kosztem ludzi

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek wieczorem, że w kuluarach szczytu klimatycznego w Glasgow spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem. Szef polskiego rządu wyjaśnił, że tematem rozmowy były między innymi wyzwania klimatyczne oraz sprawy związanych z bezpieczeństwem, także energetycznym.

W poniedziałek po południu premier przybył na szczyt klimatyczny COP26 do Glasgow. Wygłosił tam przemówienie, gdzie mówił m.in. o tym, że "by zdobyć publiczne poparcie, zielona polityka musi dobrostan obywatela umieszczać w sercu. Premier przypomniał, że nie wszyscy zaczynamy od tego samego punktu. - Natomiast wszyscy powinniśmy pamiętać o jednej zasadzie: transformacja nie może odbywać się kosztem ludzi – oświadczył Morawiecki.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Wieczorem szef rządu dodał na Facebooku wpis podsumowujący ten dzień szczytu. "Dziś w Glasgow podkreślałem, jak ważny w transformacji energetycznej jest punkt startu poszczególnych państw. Transformacja musi być sprawiedliwa. Żeby Polska mogła w niej partycypować na uczciwych warunkach musi mieć odpowiednie środki, a w UE muszą funkcjonować dobre przepisy" - napisał.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego na szczycie klimatycznym w Glasgow

"Rozmawiałem z Bidenem"

Jak podkreślił, "dziś nasz kraj szybko nadrabia zaległości wynikające z dziesięcioleci pozostawania – nie ze swojej winy – po złej stronie żelaznej kurtyny". "W wielu obszarach poczyniliśmy wielkie postępy dzięki krajowym programom w zakresie ochrony środowiska" - wskazał.

"Musimy prowadzić odpowiedzialną politykę klimatyczną, chroniąc najbardziej wrażliwe grupy społeczne, tak by polscy obywatele nie odczuli radykalnie skutków rosnących w zakresie cen energii, jednocześnie by Polska gospodarka nie traciła na konkurencyjności wobec innych gospodarek. Jest to możliwe jeżeli zasady ustalane na polu międzynarodowym będą uwzględniały punkty startowe poszczególnych krajów" - dodał.

Poinformował również, że spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem. "Dzisiaj w kuluarach rozmawiałem z Prezydentem USA Joe Bidenem między innymi o wyzwaniach klimatycznych oraz sprawach związanych z bezpieczeństwem, także energetycznym" - przekazał. Do wpisu dołączył zdjęcia z prezydentem USA.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/MorawieckiPL

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości