NFZ opublikował w środę projekty zarządzeń dotyczących pakietu onkologicznego i kolejkowego. Zawierają one m.in. zasady finansowania diagnostyki i leczenia onkologicznego w ramach tzw. szybkiej ścieżki onkologicznej.
Narodowy Funduszu Zdrowia opublikował na swojej stronie internetowej projekty zarządzeń dotyczących określenia warunków zawierania i realizacji umów w zakresie leczenia szpitalnego, leczenia w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz chemioterapii.
W informacji czytamy, że w ramach pakietu pacjent musi mieć zagwarantowaną pełną diagnostykę oraz wszystkie zabiegi tj. chemioterapię czy radioterapię. Mogą być one udzielane "pod jednym dachem" lub w ramach umów o współpracy lub podwykonawstwo pomiędzy szpitalami.
NFZ odda pełną stawkę tylko za diagnozę w terminie
Fundusz zaproponował także m.in. nowy mechanizm rozliczania badań. Jak wyjaśnia NFZ, oznacza to, że w umowie zostaną wyodrębniane pieniądze przeznaczone wyłącznie na opłacenie wskazanych zabiegów w ramach pakietu onkologicznego, a kwoty z tytułu realizacji tych świadczeń będą mogły być zwiększane. Jednocześnie NFZ podkreślił, że "pełna stawka za diagnostykę onkologiczną będzie przysługiwała tylko tym świadczeniodawcom, którzy terminowo i kompleksowo zdiagnozują pacjenta".
Dodatkowo NFZ wprowadził nowe opcje rozliczeń. Szpitale dostaną więcej pieniędzy m.in. za leczenie pacjentów z powikłaniami po radioterapii. Wprowadzono także możliwość finansowania noclegu pacjentów poza oddziałem szpitalnym, w przypadku gdy hospitalizacja nie jest niezbędna.
Zmiana finansowania dotyczy także diagnostycznych pakietów onkologicznych. "Będą one rozliczane w oparciu o ryczałt, w zależności od rodzaju diagnozowanego nowotworu złośliwego i etapu diagnostycznego (wstępny i pogłębiony)" - poinformował Fundusz. Stawki określono w załączniku do zarządzenia.
Logo szybkiej terapii onkologicznej
NFZ podkreśla, że pakiety obejmują także badania drogie, w tym tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, PET, badania izotopowe czy endoskopowe przewodu pokarmowego.
"Nie będą one finansowane odrębnie przez NFZ" - podkreślił Fundusz. Zaznaczył też, iż zakres diagnostyki wykonywanej przez lekarza należy całkowicie do jego kompetencji i decyzji, a przy rozliczaniu ryczałtu zobowiązany jest on do wykazania badań, jakie wykonał.
Dodatkowo wszystkie placówki, które będą realizować pakiet onkologiczny powinny umieścić na zewnątrz budynku, w którym udzielane są powyższe świadczenia, znak graficzny - logo szybkiej terapii onkologicznej.
NFZ premiować będzie wczesne wykrycie nowotworu. "W zarządzeniu proponuje się wprowadzenie wskaźnika premiującego w przypadku postawienia ostatecznej diagnozy w terminie do 6 tygodni" - informuje NFZ. Wyjaśnia, że oznacza to 10-procentowy wzrost przychodów z tytułu tych wizyt.
Pakiet onkologiczny ma wejść w życie w styczniu 2015 roku.
Autor: eos\kwoj / Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24